Pytania podróżnika - waluta, bagaż podręczny (laptop extra płatny?)

Cześć Wam,

Mam 2 pytania głównie skierowane do ludzi które trochę podróżują bądź podróżowali i są bardziej obeznani w temacie :slight_smile:

  1. Jak to jest z tradycyjnymi liniami lotniczymi (Turkish Airlines, LOT, Lufthansa etc) Czy torba z laptopem przy kontroli bezpieczenstwa jest traktowana jako drugi (dodatkowo płatny) bagaż podręczny, czy nie? Na pewno lowcosty życzą sobie dopłatę… jeden bagaż podręczny to jeden bagaż i nie ma wyjątków. Jak to jest w liniach tradycyjnych? Okęcie niestety należy do dość czepialskich lotnisk i chciałbym wiedzieć czy grozi mi utrata torby z laptopem przy kontroli x)

  2. Mam pytanie odnoście waluty ;), Będę mieć pieniądze na życie w PLN. Lepiej PLN przewalutować przez kantor internetowy na EURO i mieć te środki na koncie w euro, czy lepiej zrobić przelew ze swojego konta (mBank) na konto bankowe w euro (T-Mobile,bezpośrednio). Za granicą gdzie nie ma sfery euro lepiej jest płacić kartą czy wypłacać w bankomacie walutę w danym kraju czy wypłacać w euro w bankomacie i zamienić w kantorze? Mam konto w Sync (teraz T-mobile) i wszystkie bankomaty mam za free jedynie za przelewy coś się płaci (5zł jak dobrze pamiętam)

 

Mam nadzieję, że ktoś też miał taki problem i z doświadczenia wie już co i jak :slight_smile:

 

Cześć,

Widzę że masz duże doświadczenie :slight_smile: Ja mam 2 loty (zagraniczny i krajowy) Turkish Airlines i na stronie przewoźnika nie ma nic na ten temat i zaczyna mnie to niepokoić. Podobno w Turcji lepiej płacić kartą albo wypłacić euro i wymienić je w kantorze na liry i mniej więcej przelicznik jest podobny.

Mylisz się :wink: Tak jak wspomniałem, każdy przewoźnik daje te informacje bo musi.

Do tej pory jak latałem, nie miałem problemów z podręcznym (plecak z laptopem + torba z aparatem). Więc ilościowo było tego więcej, ale nikt się nie czepiał na lotniskach w Polsce, Niemczech, Kanadzie i US.

 

Co do konta w Synku, to powiedzmy, że masz za darmo, na zasadzie, że oni nie pobiorą dodatkowych opłat. Może natomiast to zrobić automat w którym będziesz wyciągać pieniądze i o tym też będziesz mieć informacje na ekranie, jeżeli coś doliczą do kwoty wypłaty.

 

Aha. mogą też ;profilaktycznie zablokować kartę po pierwszej transakcji za granicą :slight_smile: Przyślą wtedy sms, w celu weryfikacji - mnie to dopadło akurat w Stanach :slight_smile: