[pytanie] 2 nadajniki wi-fi widoczne jako 1

(adamp4) #1

Witam, do niedawna miałem w domu 2 komputery, rodziców laptop i swoją stacjonarkę. Z racji tego, że rodziców pokój jest na dole, a mój na górze to postanowiłem usadowić router TP-Link TD-W8901G (mam internet z Neostrady) na dole a na górę pociągnąć kabel.

Około 2 miesięcy zakupiłem sobie laptopa i pojawił się problem. W moim pokoju zaczęło brakować sygnału wi-fi, internet nie działał z prędkością maksymalną. Postanowiłem kupić router tp-link TL-WR340G (kupiłem od kolegi w dobrym stanie) i ustawiłem go w moim pokoju. Na nowym routerze wyłączyłem DHCP, zmieniłem adres ip na 192.168.1.2 i kapel z starego routera wpiąłem pod złącze LAN. Nazwa nadajnika jest ustawiona taka sama jak na dolnym routerze z tym, że w na końcu jest dodana 2, hasło i kanał jest taki samo.

Pojawia się tu nowy mały problem. Jeśli zejdę na dół z lapkiem to nadal jestem połączony z nadajnikiem na górze (widzi słabo ale widzi niestety) i muszę się ręcznie przełączać. Tak samo dzieje się z telefonem, a tu trudno przełączyć nadajniki.

Mam pytanie, czy istnieje możliwość ustawienie tych routerów by komputer i telefon widziały je jako jeden nadajnik? Słyszałem, że tak ale nie wiem jak to zrobić i czy mój czy moje routery się połączą (nie chcę nic kupować bo mam zbytnio kasy).

(Zitan) #2

Nie da się tego zrobić każde kolejne urządzenie generuje kolejny sygnał nawet na tym samym kanale. Zmień Routery na wersję z N, nie wiem czy Twoje mają a/b/g/n, nie sprawdzałem. Kup anteny 9 decybelowe uzyskasz silniejszy sygnał, również w dół lub w górę w obrębie domu, ale tylko N. Inne rozwiązanie to kupno karty WI-FI na USB i z tej karty połączysz się z routerem na dole, a z karty wbudowanej w laptopa z routerem na gorze. Chodząc po domu będziesz mieć dostęp zawsze z jakiejś karty do internetu w tym przypadku zmostkuj połączenia w ustawieniach sieci.

edit Przyznaje prawie wprowadziłem Cię w błąd http://www.hanselman.com/blog/ConfiguringTwoWirelessRoutersWithOneSSIDNetworkNameAtHomeForFreeRoaming.aspx, Da się to zrobić :slight_smile:

(adamp4) #3

Po napisaniu postu pobawiłem się i nazwałem oba nadajniki wi-fi tak samo (ta sama nazwa, ten sam kanał, to samo hasło i zabezpieczenie sieci). Komputer, smartphone i adapter wi-fi widzą oba nadajniki jako jeden, a siła sygnału jest brana (tak mi się zdaje) od nadajnika od którego jestem bliżej czyli działa tak jak chę.

Pozdrawiam