[pytanie] 2 nadajniki wi-fi widoczne jako 1

Witam, do niedawna miałem w domu 2 komputery, rodziców laptop i swoją stacjonarkę. Z racji tego, że rodziców pokój jest na dole, a mój na górze to postanowiłem usadowić router TP-Link TD-W8901G (mam internet z Neostrady) na dole a na górę pociągnąć kabel.

Około 2 miesięcy zakupiłem sobie laptopa i pojawił się problem. W moim pokoju zaczęło brakować sygnału wi-fi, internet nie działał z prędkością maksymalną. Postanowiłem kupić router tp-link TL-WR340G (kupiłem od kolegi w dobrym stanie) i ustawiłem go w moim pokoju. Na nowym routerze wyłączyłem DHCP, zmieniłem adres ip na 192.168.1.2 i kapel z starego routera wpiąłem pod złącze LAN. Nazwa nadajnika jest ustawiona taka sama jak na dolnym routerze z tym, że w na końcu jest dodana 2, hasło i kanał jest taki samo.

Pojawia się tu nowy mały problem. Jeśli zejdę na dół z lapkiem to nadal jestem połączony z nadajnikiem na górze (widzi słabo ale widzi niestety) i muszę się ręcznie przełączać. Tak samo dzieje się z telefonem, a tu trudno przełączyć nadajniki.

Mam pytanie, czy istnieje możliwość ustawienie tych routerów by komputer i telefon widziały je jako jeden nadajnik? Słyszałem, że tak ale nie wiem jak to zrobić i czy mój czy moje routery się połączą (nie chcę nic kupować bo mam zbytnio kasy).

Nie da się tego zrobić każde kolejne urządzenie generuje kolejny sygnał nawet na tym samym kanale. Zmień Routery na wersję z N, nie wiem czy Twoje mają a/b/g/n, nie sprawdzałem. Kup anteny 9 decybelowe uzyskasz silniejszy sygnał, również w dół lub w górę w obrębie domu, ale tylko N. Inne rozwiązanie to kupno karty WI-FI na USB i z tej karty połączysz się z routerem na dole, a z karty wbudowanej w laptopa z routerem na gorze. Chodząc po domu będziesz mieć dostęp zawsze z jakiejś karty do internetu w tym przypadku zmostkuj połączenia w ustawieniach sieci.

edit Przyznaje prawie wprowadziłem Cię w błąd http://www.hanselman.com/blog/ConfiguringTwoWirelessRoutersWithOneSSIDNetworkNameAtHomeForFreeRoaming.aspx, Da się to zrobić :slight_smile:

Po napisaniu postu pobawiłem się i nazwałem oba nadajniki wi-fi tak samo (ta sama nazwa, ten sam kanał, to samo hasło i zabezpieczenie sieci). Komputer, smartphone i adapter wi-fi widzą oba nadajniki jako jeden, a siła sygnału jest brana (tak mi się zdaje) od nadajnika od którego jestem bliżej czyli działa tak jak chę.

Pozdrawiam