Pytanie co do 4GB vs 8GB w nowych grach. Warto dokupić RAM?

Witam, mój PC:

Celeron G530 2,4 GHz

Gigabyte H61M-D2H-USB3

Gigabyte 9800GT 512mb/256bit

Zasilacz - Chieftec 400W

Seagate Barracuda 160GB

Windows 7 Ultimate 64 bit

RAM: Patriot DDR3 - 4GB(2x2GB) 1333mhz

Wiem, że o szybkości gier decyduje głównie procesor i karta graficzna ale na kupno nowej karty mnie nie stać, zresztą szczerze mówiąc, w rozdziałce 1280 póki co ze wszystkim jak na moje potrzeby (czyli detale średnie, w nowych grach nisko-średnie) daje radę :slight_smile: .

Całkowity upgrade sprzętu zamierzam zrobić dopiero po premierze konsol nowej generacji, czy też po premierze RAMu DDR4 (zapewne za równy rok pomyślę o całkiem nowym sprzęcie).

A pytanie brzmi następująco - czy na takiej specyfikacji odczuje jakąkolwiek różnicę w nowych grach jeśli dokupię te 4GB ramu? 89 zł to nie tak dużo więc jestem gotów to zrobić aby zagrać komfortowo w Far Cry 3, Bioshock Infinite, Crysis 3, Tomb Raider czy też Wiedźmina 1 i 2(zaległe gry do przejścia ale słyszałem, że skopana optymalizacja na maxa, więc może 8GB coś da względem 4?). Zależy mi nie tylko na FPSach ale też na szybkości wczytywania się lokacji czy też braku doczytywania się tekstur w grach. To samo tyczy się szybkości działania W7.

Tylko czy jest sens pakować się w te 8GB czy lepiej zachować pieniądze na coś innego? Np. jakaś wyżej wymieniona gra :smiley:

Przy tej karcie graficznej zapomnij o grze w Crysis 3 czy też Far Cry 3.

Wymagania sprzętowe dla Crysis 3.

Quad Core 2.7 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 560 lub lepsza), Windows Vista/7/8

Wymagania sprzętowe dla Far Cry 3.

Core i3-530 2.93 GHz, 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 560 lub lepsza), 15 GB HDD, Windows Vista/7/8

…i dalej…

Wymagania sprzętowe dla Wiedźmin 2: Zabójcy Królów.

Core 2 Quad 2.2 GHz, 3 GB RAM (4 GB RAM dla Vista/7), karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 260 lub lepsza), 16 GB HDD, Windows XP/Vista/7

Nie pograsz chłopie w tego typu gry – masz za słaby komputer jako całość więc wymiana kości ram nic Ci nie da.

Taa… Nie pogra to może w Crysisa 3 - wymagany DX 11, w pozostałe tytuły pogra bez najmniejszego problemu. 4GB ramu Ci do nich spokojnie starczy - ja na znacznie słabszym komputerze przeszedłem FC3 i 2 Wieśki. Bioshock powinien wyjść na Unreal Engine 3 który jest super zoptymalizowany i nigdy nie miałem problemu z żadną grą na nim.

Ja w Far Cry 3 i Crysis 3 gram na Radeonie 2600 HD procku dual core 2.66 i 4 Giga Ramu i nie tnie i co nie da się :?: :?: :?:

Crysis 3 wymaga karty z obsługą DX11, więc nie wciskaj ciemnoty, bo nikt w nią nie uwierzy. Poza tym 2600 to się nadaje co najwyżej do wyświetlania pulpitu.

Co do pamięci. Zauważ, że gry działają w trybie 32 bitowym i nie mogą zaadresować więcej jak 2,5 GB pamięci.

Od kiedy to gra bawi sie w adresowanie pamięci?

Ja myśle że te dodatkwe 4GB właściwie nic Ci nie da. Na twoim miejscu kupiłbym nowego procka i płyte, ram już masz. Z grafiką możesz poczekać bo aż tak zła nie jest.

Od kiedy jest aplikacją… :expressionless:

Nie do końca prawda, każdy Crysis jest w dwóch wersjach, x86 i x64, samo EA zaleca dla CIII 8 GB RAM :wink:

Tak, napewno pogra na GT 9800 ](*,)

W crysisa 3 nie, bo wymaga karty zgodnej z DX11, w resztę gier najprawdopodobniej tak, oczywiście na niskich ustawieniach. I niekoniecznie zawsze będzie płynnie.

FC3:

Nie, zdecydowana większość gier to aplikacje 32bit, i nie obsługują więcej niż ~3,5GB RAM, do przyszłych gier ten komputer i tak jest za słaby.

Mylisz pojęcia. 3,5 GB pamięci potrafi obsłużyć 32 bitowy Windows. Jeden proces może zaadresować 2 lub 2,5 GB pamięci (nie pamiętam dokładnie).

2,3 lub 4, w zależności od wersji windows, architektury (x86/x64), i programisty który ją pisał.

3.5GB dotyczyły linuxa 32bit z PAE, ale myślę że pomyłka o 0.5GB nie zrobi tu dużej różnicy, bo pozostałe ~500MB zajmie system.

No to jak w końcu Panowie, bo tak trochę zrobiliście mi mętlik w głowie.

Nie kupować bo będą to wyrzucone pieniądze w błoto, a nie odczuję żadnej różnicy - ani w grach, ani w szybkości Windows, ani w szybkości wczytywana się aplikacji?

Cześć

Dokładnie tak :wink:

OK. W takim razie dzięki za pomoc. :slight_smile:

W każdym bądź razie jak w 2014 złożę nowego kompa to sprawię sobie 16 GB xD Będzie szpan

Pozdro

Szpanem byłoby to może teraz, za rok to już będzie standard, albo i jeszcze lepiej, powód wyśmiania :wink:

PS: sorki za offtop.

W pierwszej kolejności za ilość FPS w grach odpowiada karta graficzna, i jeśli chcesz dużej zmiany w tym zakresie, to powinieneś zainstalować jakiś szybszy model. W drugiej kolejności porządny procesor, a potem RAM, trochę ogólny komfort pracy poprawia jeszcze SSD. Jeśli planujesz zmianę platformy to ten dodatkowy koszt lepiej dołożyć do nowego kompa. W chwili zakupu pewnie i tak kupisz szybszy RAM więc nie będziesz go mógł zmiksować z obecnie posiadanymi kostkami i pieniążki pójdą w błoto. Zamontowanie większej ilości pamięci do tej konfiguracji, którą posiadasz i tak niewiele zmieni.