Pytanie co do instalacji

(Marblu11) #1

Mam 4 partycje. Na jednej xp (32 bit) , na dwóch mam różne multimedia itp, no i na ostatnim mam wolnego 60 gb i chciałbym na nim zainstalować 7 w wersji 64 bit. Jednak gdy wchodze w menu instalatora w wyborze dysków wyświetla się komunikat że nie mogę zainstalować Windows 7 na tej partycji ponieważ dysk nie jest bootowalny. Na przykład na jednym z tych dwóch dysków na multimedia (10gb) pisze że dysk jest bootowalny jednak jest za mało miejsca i tak dalej, ale chodzi o to dlaczego jeden dysk jest bootowalny a drugi nie. I czy mogę na tych 60gb zainstalować 7 mimo że dysk jest niebootowalny i wyświetla siękomunikat że nie da sięzainstalowć. Gdy kliknąłem na instalację to instalował jednak anulowałem gdyż bałem się że coś mi się schrzani.

(Adam Bialek) #2

Partycja będzie bootowalna, jeżeli jej początek będzie poniżej 1024 sektora. System zainstaluje się ale nie wystartuje.

(Marblu11) #3

Ok, a da się to jakimś programem do zażądania partycjami to ustawić czy coś

(Mariuszr1980) #4

O ile się nie mylę, to na jednym dysku może być tylko jedna partycja botowalna.

(Marblu11) #5

Ja ma zrobione tak: dysk 1:

c -10gb (ta jest bootowalna, z tym że nic do bootowania na tym dysku nie ma, żadnego systemu ani nic)

d-60gb (tu chcę zainstalować 7)

no i dysk drugi też na dwie partycje na jednej jest xp

(tomnatom) #6
  1. Zmień partycję c na niebootowalną (nieaktywną), a d na bootowalną /Partition Manager, EASEUS Partition Master 4.0 Home Edition lub podobny/ zainstaluj 7 na partycji d

lub

1. połącz partycje c i d, na początku nowej partycji utwórz nową partycję o odpowiedniej wielkości i na niej zainstaluj7.

Ja mam na dysku nr 2 partycje: D-28 GB, E - 22 GB, F - 30 GB i na F mam zainstalowany Win 7.

Oczywiście bootowalna jest tylko partycja F.