Pytanie do znawców/użytkowników starych IBM'ów

(Lrys1) #1

A więc. Mam zamiar zmienić w swym laptopie, a jest nim IBM T40, kartę bezprzewodową. Obecnie siedzi w niej oryginalny Intel Pro 2100B, który niestety ma taką przypadłość z zabezpieczeniami (dokładnie z WPA/WPA2), że potrafi w nieskończoność przydzielać adres IP. Pomaga mu albo reset albo szybkie wejście i wyjście do stanu wstrzymania. W jednym serwisie powiedzieli, że to może być wina padającego dysku, lub jest zbyt wolny. Fakt. Może i ma 2 MB pamięci cache i tylko w odczycie i zapisie transfery dochodzą do 30 MB/s + prędkość talerzy wynosi 4200 RPM ale jakoś S.M.A.R.T nie wskazuje na jakieś poważniejsze problemy z dyskiem (całkowity brak bad sectorów, jak i przeniesionych do puli, i innych chochlików). Nasuwają się obawy, które poniżej opiszę:

1) Czy producent płyty głównej nie dał ograniczeń, co do marki/modelu zamiennika?

2) Czy pierwsza lepsza karta bezprzewodowa na Mini-PCI idealnie będzie współgrała z mym laptopem?

Dziękuje z góry za pomoc :slight_smile:

(Cedar) #2

Co ma szybkość dysku do tego? Błędy, uszkodzenia sektorów owszem bo mogą wtedy zostać uszkodzone np. pliki sterownika ale skoro piszesz, że jest pod tym względem OK...

Prawdopodobnie jest to jakiś błąd/niedopracowanie sterownika od karty WiFi, szukałeś może nowszego na stronie producenta lub reinstalacji obecnego?

(Lrys1) #3

No właśnie...Też mnie to zastanawiało przez jakiś czas co ma szybkość dysku do przydzielania adresu IP?!.

Najnowsze sterowniki jakie są, i jakie ja mam zainstalowane pochodzą z 2006 r. (Intel wtedy zakończył wsparcie dla tych kart z serii PRO 2xxx). Czyli są najnowsze. Najlepsze jest to, że niektóre sieci w innych systemach operacyjnych (Windows 7 na tym dysku łączył się na pierwszym razie, lecz stare routery z WPA2 ciężko trawił i po kilkanaście razy musiałem klikać Połącz, żeby zaskoczyło za któryś tam razem). Ręce opadają i w ogóle. W XP i nawet z ciekawości spróbowałem, na Windows 2000 dzieją się takie cyrki. Chcę się dowiedzieć właśnie czy coś pomoże wymiana karty czy też po prostu szukać przyczyny gdzie indziej?

(Pablo_Wawa) #4

Z tego co się orientuję, właśnie IBM (oraz np. HP) mają w BIOSie listę dopuszczalnych podzespołów i tylko takie są wykrywane i obsługiwane, dlatego warto zgłębić temat (bo może nie każdy notebook tak ma), bo może się okazać, że jednak będziesz miał problem z jakąś kartą WiFi.

(Fanboj O) #5

Fraza do googla:

IBM Thinkpad t 40 wifi whitelist

(Lrys1) #6

Hmm...Czyli muszę sięgnąć chyba najwyraźniej po pomoc na forum użytkowników ThinkPada...Najlepsze jest to, że nie ma od kogo pożyczyć i zamienić inną kartę. Jeśli okaże się klopsem, to będę zmuszony kupić kartę bezprzewodową na USB. Tylko sam fakt, że to i może małe ustrojstwo będzie wystawało z portu ale cóż zrobić.

EDIT:

Akurat udało mi się znaleźć jakiś BIOS bez białej listy kart bezprzewodowych, no i obsługuje mego ThinkPad'a. Kiedyś robiłem na nim upgrade BIOS'u, więc po próbuje jeszcze. Zresztą na razie mi się nie pali z wymianą karty sieciowej, gdyż chciałem poznać opinię, i czy nie będzie jakiś problemów z wymianą jak i użytkowaniem.

(Pablo_Wawa) #7

Jeśli wgrasz zmodyfikowany BIOS bez whitelisty to raczej problemów nie będzie, a jak nie mógłbyś wgrać takiego BIOSu to musiałbyś poszukać (w necie) takiego modelu karty WiFi, która jest na whiteliście.

Przy zmianie karty WiFi mógłbyś użyć modułu z dodatkową funkcjonalnością - np. z modemem GSM albo GPS (o ile by Ci się to przydało). Opis takiej wymiany znajdziesz tutaj: Instalacja modułu GSM/UMTS z GPS w netbooku Asus EeePC 1000HE (opis nie jest dokończony, ale zawiera sporo ciekawych informacji).

(Lrys1) #8

Z pewnością się sprzyda :wink:. Miałem zamiar dokupić zewnętrzny GPS, ale skoro można z kartą bezprzewodową :wink:

Wszystkim dziękuję za pomoc! !!