Pytanie do znawców/użytkowników starych IBM'ów

A więc. Mam zamiar zmienić w swym laptopie, a jest nim IBM T40, kartę bezprzewodową. Obecnie siedzi w niej oryginalny Intel Pro 2100B, który niestety ma taką przypadłość z zabezpieczeniami (dokładnie z WPA/WPA2), że potrafi w nieskończoność przydzielać adres IP. Pomaga mu albo reset albo szybkie wejście i wyjście do stanu wstrzymania. W jednym serwisie powiedzieli, że to może być wina padającego dysku, lub jest zbyt wolny. Fakt. Może i ma 2 MB pamięci cache i tylko w odczycie i zapisie transfery dochodzą do 30 MB/s + prędkość talerzy wynosi 4200 RPM ale jakoś S.M.A.R.T nie wskazuje na jakieś poważniejsze problemy z dyskiem (całkowity brak bad sectorów, jak i przeniesionych do puli, i innych chochlików). Nasuwają się obawy, które poniżej opiszę:

  1. Czy producent płyty głównej nie dał ograniczeń, co do marki/modelu zamiennika?

  2. Czy pierwsza lepsza karta bezprzewodowa na Mini-PCI idealnie będzie współgrała z mym laptopem?

Dziękuje z góry za pomoc :slight_smile:

Co ma szybkość dysku do tego? Błędy, uszkodzenia sektorów owszem bo mogą wtedy zostać uszkodzone np. pliki sterownika ale skoro piszesz, że jest pod tym względem OK…

Prawdopodobnie jest to jakiś błąd/niedopracowanie sterownika od karty WiFi, szukałeś może nowszego na stronie producenta lub reinstalacji obecnego?

No właśnie…Też mnie to zastanawiało przez jakiś czas co ma szybkość dysku do przydzielania adresu IP?!.

Najnowsze sterowniki jakie są, i jakie ja mam zainstalowane pochodzą z 2006 r. (Intel wtedy zakończył wsparcie dla tych kart z serii PRO 2xxx). Czyli są najnowsze. Najlepsze jest to, że niektóre sieci w innych systemach operacyjnych (Windows 7 na tym dysku łączył się na pierwszym razie, lecz stare routery z WPA2 ciężko trawił i po kilkanaście razy musiałem klikać Połącz, żeby zaskoczyło za któryś tam razem). Ręce opadają i w ogóle. W XP i nawet z ciekawości spróbowałem, na Windows 2000 dzieją się takie cyrki. Chcę się dowiedzieć właśnie czy coś pomoże wymiana karty czy też po prostu szukać przyczyny gdzie indziej?

Z tego co się orientuję, właśnie IBM (oraz np. HP) mają w BIOSie listę dopuszczalnych podzespołów i tylko takie są wykrywane i obsługiwane, dlatego warto zgłębić temat (bo może nie każdy notebook tak ma), bo może się okazać, że jednak będziesz miał problem z jakąś kartą WiFi.

Fraza do googla:

IBM Thinkpad t 40 wifi whitelist

Hmm…Czyli muszę sięgnąć chyba najwyraźniej po pomoc na forum użytkowników ThinkPada…Najlepsze jest to, że nie ma od kogo pożyczyć i zamienić inną kartę. Jeśli okaże się klopsem, to będę zmuszony kupić kartę bezprzewodową na USB. Tylko sam fakt, że to i może małe ustrojstwo będzie wystawało z portu ale cóż zrobić.

EDIT:

Akurat udało mi się znaleźć jakiś BIOS bez białej listy kart bezprzewodowych, no i obsługuje mego ThinkPad’a. Kiedyś robiłem na nim upgrade BIOS’u, więc po próbuje jeszcze. Zresztą na razie mi się nie pali z wymianą karty sieciowej, gdyż chciałem poznać opinię, i czy nie będzie jakiś problemów z wymianą jak i użytkowaniem.

Jeśli wgrasz zmodyfikowany BIOS bez whitelisty to raczej problemów nie będzie, a jak nie mógłbyś wgrać takiego BIOSu to musiałbyś poszukać (w necie) takiego modelu karty WiFi, która jest na whiteliście.

Przy zmianie karty WiFi mógłbyś użyć modułu z dodatkową funkcjonalnością - np. z modemem GSM albo GPS (o ile by Ci się to przydało). Opis takiej wymiany znajdziesz tutaj: Instalacja modułu GSM/UMTS z GPS w netbooku Asus EeePC 1000HE (opis nie jest dokończony, ale zawiera sporo ciekawych informacji).

Z pewnością się sprzyda ;). Miałem zamiar dokupić zewnętrzny GPS, ale skoro można z kartą bezprzewodową :wink:

Wszystkim dziękuję za pomoc! !!