Pytanie dotyczące bezpieczeństwa

Witam, mam pewne pytanie to mój 2 post jeśli chodzi o Linuxa:), jedni mi mówią, że na linuxie jakim kolwiek (ja mam ubuntu) nie ma wirusów, z drugiej strony widziałem pare dobych firm antywirusowych wersje na linuxa:), chciałbym się dowiedzieć jak to w końcu jest czy warto mieć jakąś ochrone na ubuntu, czy coś grozi itp:) bo ja od 2002r. korzystałem tylko z XP, proszę o odpowiedź . Pozdrawiam…

Powiem Ci tak:

Korzystam od 2006 roku z Linuksa i nigdy nie mialem ani programu antywirusowego ani wirusa.

Oczywiście istnieje złośliwe oprogramowania na GNU/Linux, ale ogółem błędy dzięki którym możliwe jest działanie złośliwego oprogramowania są szybko łatane. Istnieje oprogramowanie antywirusowe dla GNU/Linux, ale ono wykrywa głównie złośliwe oprogramowanie dla Windows, np. clamav służy głównie do sprawdzania poczty elektronicznej, gdzie GNU/Linux to serwer poczty, a nie desktop. Przeszczepianie przyzwyczajeń z systemu Windows w tym przypadku (jak w ich większości) nie ma sensu, antywirus to tylko marnotrawstwo pamięci i cykli procesora.

No właśnie tak sobie myslałem, bo nawet na Windowsa w te wakacje kupiłem oryginalną G DATA IS, dziewczynie dziś dałem bo mi jest zbędne hehe dzieki za info widać wasze rejestracje na forum a to świadczy o tym że wiecie co jest na rzeczy:) Dzieki uznaję ten post za zamknięty.

biszkopt ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.

Antywirusy na systemach GNU/Linux używane są najczęściej na serwerach, po to aby

oraz do odsiewania spamu i tym podobnych rzeczy.

Tutaj możesz poczytać sobie co nieco na ten temat :slight_smile: :arrow: http://www.linux.pl/?id=article&kategoria=12&show=329

Pozdrawiam!