Pytanie Informatyczne związane z rodzajami adresów IP

Na teście z technologi informacyjnej dostałem takie pytanie: pod jaką klase sięci można podłaczyć 10/200/250 komputerów?

Poszukałem trochę w necie i nic nie znalazłem na ten temat… Może ktoś pomóc i w odpowiedzi na to pytanie?

Może to Ci coś pomoże http://www.staff.amu.edu.pl/~psi/inform … ddress.htm :smiley:

Z czegoś podobnego korzystałem podczas odpowiadania na to pytanie i nic dobrego z tego nie wyszło. Bo niby te 10/200/250 komputerów można podłaczyć pod każda sieć, najmniej komputerów można podłączyć pod Sieć klasy C, ale można ich podłączyć 256… Może ktoś rozumie o co może z tym chodzić?

A tutaj http://www.stokrotka.konin.lm.pl/adresowanieIP.doc

Zobacz od …Rozważmy dla przykładu średnich rozmiarów przedsiębiorstwo, które potrze¬buje 300 adresów IP…

Moze to pomoże

każdą z podanych ilości (10/200/250) można podłączyć pod klasę C.

natomiast w praktyce rzadko używa się klas (A - /8, B - /16, C - /24), tylko CIDR (Classless Inter Domain Routing), który pozwala na lepsze skalowanie zapotrzebowania na adresy IP.

tak więc dla sieci z 10 komputerami najmniejsza podsieć to /28 (14 hostów), a dla 200 i 250 to /24 (254 hosty).

jeśli jednak pytanie było dokładnie sformułowane z użyciem słowa “klasę”, to odpowiedź i tak nie jest jednoznaczna. najmniejszą klasę pod jaką można je razem zaadresować, to klasa C. jednakże wszystkie będą razem w jednej podsieci również jeśli będzie to podsieć klasy B lub A.

jednocześnie nie zawsze pożądanym jest adresowanie wszystkich hostów jednej podsieci. ale to już szerszy problem :wink:

do takich zabaw polecam http://jodies.de/ipcalc

tak jak napisali przedmówcy tylko drobna dygresja można podłączyć tylko 255 komputerów bo adres zerowy jest zarezerwowany, a w praktyce 254 lub mniej jak napisał mój bezpośredni przedmówca.

zawsze zarezerwowane są dwa adresy - adres podsieci i adres rozgłoszeniowy. z każdej puli.

pewnego rodzaju wyjątkiem jest pula /32, która oznacza pojedynczy komputer.

pula /31 jest praktycznie bezużyteczna, bo ma tylko adres podsieci i adres rozgłoszeniowy.

pula /30 jest najmniejszą pulą użyteczną do budowania podsieci. np tpsa używa jej przy najtańszej wersji swojej usługi internet dsl. modem dostaje do wykorzystania pulę 4 adresów, z czego jeden to adres podsieci, czwarty to adres rozgłoszeniowy, drugi to adres interfejsu modemu, a trzeci to adres, który może sobie wykorzystać klient.

itd itp.

tak dokładnie, nie chciałem się rozpisywać bo napisaleś wszystko :slight_smile:

Tak wszystko się zgadza ale napisz dlaczego w tpsa jest maska /32 ??

Maska /30 służy głównie do łączenia ruterów w tej samej podsieci.

Nie prawda.

przy połączeniach ppp zazwyczaj się tak robi, ponieważ nie ma sensu marnować adresów, skoro protokół i tak konfiguruje adresy lokalny i zdalny, a do tego każdy link jest na osobnym interfejsie. zauważ, że masz wtedy przyznany adres swój z maską /32 i od razu bramę domyślną.

po co łączyć w ten sposób dwa routery i marnować cztery adresy? zwłaszcza, że przy sieciach wan połaczenia zdalne danego routera są na różnych interfejsach. zdecydowanie ekonomiczniej jest przyznać każdemu z nich adres /32, a routing ustawić na on-link.

czyżby? zaloguj się na modemie i zobacz jaki on ma adres podany jako bramę domyślną. zobacz jak masz skonfigurowany komputer i zastanów się dlaczego jako bramę domyślną masz adres modemu, a nie jego koncentratora.