Pytanie n/t rejestracji baz e-mail

(Góral105) #1

Słyszałem, że jest obowiązek rejestrowania baz e-maili np. z newslettera, gdyż zawierają one dane osobowe [nieważne już dlaczego tak jest, ale trzeba podobno].

Pytanie 1. Czy jeśli baza e-maili jest umieszczona nie na serwerze właściciela [firmy] newslettera np. tak jak w przypadku implebot.pl [właścicielem serwera, na którym jest ta baza jest inna firma] i ten właściciel z niej korzysta [wynajmuje właściwie chyba :)] to czy ma on nadal obowiązek rejestracji tej bazy czy przechodzi on na właściciela serwera?

Pytanie 2. czy GIODO tak w rzeczywistości kiedyś dało komuś karę za posiadanie niezarejestrowanej bazy e-maili? Bo ja nie kojarzę takiego przypadku [może nie było o nim głośno] :slight_smile:

Proszę Was o pomoc. Czytałem o tym na GIODO i ogólnie w Internecie, ale nic na temat 1. nie znalazłem. Nie wiem kto jest w tym przypadku administratorem, czy firma świadcząca usługę autorespondera/newslettera czy firma, która wykupiła tę usługę. Albo i ta i ta :slight_smile: Tylko kto wtedy rejestruje tą bazę. To na tyle. Czekam na odpowiedzi.

(Hindol) #2

heh, cisza..

jak ktoś coś mądrego by miał do powiedzenia to chętnie też bym usłyszał :slight_smile:

btw, poszukaj na vagla.pl, może coś będzie

a jak coś znajdziesz to podziel się :]

zastanawia mnie jak jest z praktyką tego przepisu, tzn. czy przypadkiem nie jest to prawo martwe

podobnie jak to jest z ISP, mailami (jako takimi, w sensie providera z jakimś serverem) i obowiązkiem trzymania danych

chyba tylko najwięksi tego przestrzegają

(fiesta) #3

Wiadomo że jak amatorsko dzielisz neta pomiędzy kolegów czy sąsiadów to się tego nie pilnuje (ale w razie czego to Ty dostaniesz po łapkach). Natomiast firmy mające zarejestrowaną działalność gospodarczą zajmujące się dostarczaniem neta muszą trzymać logi serwerów, bo bardzo szybko by się tej działalności pozbyły, lub przynajmniej zapłaciły by słone grzywny.