Pytanie o CHMODy

Mam trochę “gapciowate” pytanie. Kończę swoją pierwszą stronę www i dochodzę do kwestii ustalenia praw dostępu dla plików i katalogów (chmod). Wiem jak się to robi, ale chodzi mi o wartości chmod. Co do jednego pliku wiem, że ma to być wartość 666. Ale co z innymi?

  1. Czy jak dam dla pliku odpowiednią wartość, to może się on stać niewidoczny dla internauty, który zapisze sobie moją stronę?

Jak tak, to jaka wtedy ma być wartość chmod?

  1. I kolejna kwestia. Czy wrzucając pliki na serwer wszystkim im mam nadawać jakiś chmod, bo będę to robił pierwszy raz?

A może źle to rozumiem? Będę wdzięczny za parę wskazówek i odpowiedź na moje pytania.

PS Wiem, które cyfry za co odpowiadają i na jakiej pozycji do kogo się odnoszą w CHMOD. Chodzi mi tylko o to, co w tych dwóch pytaniach, bo może rozumiem to trochę nie tak jak trzeba. Pozdrawiam :slight_smile:

Ad. 1

Nie testowałam tego nigdy, więc nie wiem, czy działa ale wystarczy nie nadać praw do odczytu: CHMOD - 733

Ad 2.

Nie musisz. Pliki otrzymają domyślną wartość 644

chmod ustawia się zwykle przy skryptach php, aby mogły być zapisywane. Wtedy plikom nadaje się wartość 666, a folderom 777.

Krótko i na temat. Wielkie dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam :smiley: