Pytanie o Linuxa - czy to jest legalne?

Witam!

System Linux jest darmowym systemem (przynajmniej tak słyszałem). Więc czy ściągnięcie go np. z torrentów jest legalne?

system linuks jest dla tych co umieją obsługiwać google.pl, a tam znalazłbyś odpowiedź ( wcześniej niż tutaj ! ) na twoje pytanie

no, ale jak pytasz to odpowiadam: jest darmowy, ściągaj, rozpowszechniaj, etc.

Ile razy pytano o to na forum ? Wyszukiwarka nie gryzie

z całym szacunkiem ale…Odwal się, skoro kubar3k już mi odpowiedział to Ty nie musiałeś się już udzielać…

A może nie wiesz lecz jak zaglądałem nie było jego odpowiedzi ? Przy pisaniu tego posta dostałem telefon…

W 100 % legalne. Ale uważaj: jak byś ściągał np. Mandriva to darmową i legalną jest tylko free.

Większość dystrybucji linuksa jest darmowa i można ją spokojnie ściągać, możesz ją nawet sprzedawać :slight_smile: Musisz jednak uważać, gdyż istnieją również wersje komercyjne systemu linux, głównie systemy serwerowe ale wersje biurkowe dla zwykłego użytkownika domowego. Komercyjne, czyli płatne są takie dystrybucje jak: SUSE Linux Enterprise, Red Hat Linux Enterprise (Systemy głównie serwerowe), Linspire, Xandros, Wszystkie wersje Mandrivy PowerPack oraz Mandriva Discovery, Mandriva Extreme (w zasadzie darmowa ale dostępna tylko z licencją na Mandrivę PowerPack, czyli bez Mandrivy PowerPack używanie Extreme jest nielegalne).

Na pewno darmowe są dystrybucje udostępnione na licencji GNU/GPL, czyli aby mieć 100% pewności sprawdzaj czy dana dystrybucja jest udostępniona na tej właśnie licencji :slight_smile:

Pozdrawiam!

P@zik kiedy dostałeś ostatniego warna :evil: Kultury nie nauczyli ??

P@zik są dwa rodzaje dystrybucji. Komercyjne i darmowe. Wszystkie dystrybucje darmowe są do zassania z oficjalnych stron. Wystarczy poczytać informacje w download.

Przecież to jest sprzecznie z filozofią Open Source .

OK dzięki wszystkim…

Ale GPL tego nie zabrania :slight_smile:

Pozdrawiam!