Pytanie o Linuxa :)

Witam!

Mam pytanie. Mianowicie co trzeba potrafić jeśli chciałbym się pobawić troche w Linuxie? I jaki Linux dobry dla początkującego użytkownika tego systemu? Oraz czy mogę mieć jednocześnie Linuxa i Wina Xp?

Pozdro :wink:

Tak możesz.

Mandriva, ubuntu

Obsługe Linuxa. 8)

Oczywiście

uruchomić linuxa

Dla początkującego tylko do zabawy najlepsza będzie dystrybucja live: ubuntu live lub knoppix

trzeba po kroku sie nim zapoznac nic wielkiego nietrzeba umiec

tak. Przy starcie bedziesz mogl wybrac czy chcesz wlaczyc win XP czy Linux

Lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie syetmu rozruchowego na dyskietce, wtedy aby wejsc do Linuxa wystarczy ustawić botowanie na Floopy i wsadzić dyskietkę z Grubem bądz Lilo.

Korzystać z Google i szukajki na forum, a sądząc po pytaniach które zadałeś, Ty nie potrafisz.

Polecam http://www.linux.pl ,są tam porady dla początkujących,opisy dystrybucji,itp

Sorry panowie że trochę OT, ale już mnie drażni to całe środowisko “świetnych” wszystkowiedzących cyfronów, którzy wszystkich do Google odsyłają, a przy okazji nie omieszkają po prostu objechać prawie każdego co zada pytanie.

Jeśli mi się nie chce odpowiadać, to nie odpowiadam. Nie odczuwam dodatkowej przyjemności w pokazaniu innym że są “gorsi”. Lecz widzę że niektórzy tak mają.

Od dłuższego już czasu obserwuję różne polskie fora dotyczące głównie komputerów i niestety jest to zjawisko nagminne. Z początku myślałem, że cyfrony (czyt. komputerowi wymiatacze) już tacy są i już.

Ale jednak nie. Poczytajcie trochę forów chociażby angielskich lub niemieckich na podobne tematy. Tam zadając nawet najbardziej banalne pytanie, można liczyć że ktoś cierpliwie wytłumaczy, lub chociaż odeśle do innego miejsca gdzie ten problem już się pojawił i został rozwiązany. I nie powie przy okazji z satysfakcją “Ty lamo.”.

To taka mała dygresja, bo się zdenerwowałem :slight_smile:

Akurat odnoszę się do postu areh , ale nie jest to wycieczka osobista, tylko ogólna uwaga do wszystkich “świetnych”.

Miłej niedzieli.

Cyfron , podoba mi się :smiley:

Hej, hej nie radzcie koledze Stempelekk Mandrivy bo zainstaluje i od razu sie zniecheci, skoro jest poczatkujacy to niech sie susłem pobawi :):slight_smile:

—>>Strona domowa SuSe<<—

Ja jednak poleciłbym wersję Live CD Ubuntu bądź Kubuntu. Sam jestem też poczatkujący - przetestowałem parę distr i jak na razie dla początkującego wybrałem Kubuntu - bardziej wolę KDE niż Gnome,

tu masz linki do obrazów ISO

http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/relea … p-i386.iso - środowisko XFCE - XUBUNTU

http://ubuntu.task.gda.pl/ubuntu-releas … p-i386.iso -środowisko GNOME - UBUNTU

http://se.releases.ubuntu.com/releases/ … p-i386.iso - KDE - KUBUNTU

  • są to wersje Live, czyli takie, które możesz przetestować bez instalacji na twardy dysk

Instalacja jest prosta, płyty sa bootowalne

Pozdro i zycze przyjemnej pracy

P.S. za Mandrivę się nie bierz - Don K. ma rację - strasznie mulaste distro!

Za Susła biorę się dzisiaj - zobaczymy jak sie będzie sprawował na moim kompie!

Odradzam poznawanie linuxa przez wersje live :roll: To jedynie moze odstraszac bo sa koszmarnie wolne( chyba ze taki puppy, slax czy knoppix- one sa w miare szybkie). Tylko linux zainstalowany na dysku da ci mozliwosc poznania.

Polecam na poczatek wersję Live CD tylko z jednego powodu. Kazdy nowy uzytkownik przetestuje swój sprzęt i sprawdzi czy dane distro rozpozna mu sprzęt zainstalowany, a ponadto co jest najważniejsze, nie narobi sobie bałaganu na twardym dysku. Nie upieram sięż e musi być akurat to Ubuntu lub Kubuntu.

A co do instalacji Live CD czy też na twardy dysk - ja nie widziałem żadnej dostrzegalnej róznicy przy instalce.

A od wersji 6.06 płytę Live CD można po przetestowaniu - jeżeli distro spełnia oczekiwania użytkownika - zainstalować na twardzielu.

Pozdro

a który z linuxów łatwiejszy w obsłudze dla początkującego użytkownika Ubuntu czy Suse?? :slight_smile:

Stempelekk , wiesz że takich tematów było tutaj już kilka?

Może troszkę się sam wysilisz i poszukasz?

ale Ty nerwowy jesteś areh :stuck_out_tongue: uspokój się troszeczke :slight_smile:

Stempelekk : aurox :smiley:

ejj no :smiley: z tych 2 miałeś wybrać TaOs a nie :smiley:

Hmmmm…oba sa łatwe…ale ja bym jednak polacał SuSe poniewaz jest to system bardziej przystepny dla początkujacego uzytkownika :):slight_smile:

no i o taką odpowiedź mi chodziło :wink: