Pytanie o pamięć RAM

Witam.

Aktualnie mam w kompie 512 MB DDR PC3200 firmy GoodRam i mam zamiar kupić pamięć Corsair VS DDR 1GB 400MHz. Taktowanie mają takie same, ale czy dobrze będą ze sobą współpracować pamięci dwóch różnych firm…? Pamięci GoodRam nie mogę kupić, stąd moje pytanie. Pozdro i czekam na odpowiedz :slight_smile:

Mam podobny problem, 512 DDR HYUNDAI i 1024 KINGSTON nie coś się gryza :confused: poczytaj mój temat może rozwiąże Twój problem, a dokładnie o DUAL!! :wink:

A gdy kupię pamięci takie same jak mam teraz - PC3200, GoodRAM, ale z taktowaniem 400 mhz ( teraz mam 200mhz ) to pamięci będą chodzić z częstotliwością dwustu Mhz, tak ?

Lekka niejasność w Twoich wypowiedziach! Więc masz taktowanie 400MHz(jak w pierwszej wypowiedzi, czy 200MHz(jak w drugiej)?? O ile mi wiadomo to taktowanie musisz mieć takie samo.

Pamięci PC3200 mają 200 MHz i pracują w truybie DDR

Powoli się w tym gubię :roll: :confused: Na moich pamięciach widnieje napis PC3200, pracują z taktowaniem 200 mhz, ale NIGDZIE takich nie mogę znaleźć, nawet na Allegro…

Przecież te GoodRAMy to też PC3200 :

http://allegro.pl/item294932404_1gb_ddr … gw_fv.html

a mają taktowanie 400 Mhz… Może mi to ktoś wyjaśnić ? Wierzyć mi się nie chcę, że tych moich pamięci już po prostu nigdzie nie ma… Więc jakie RAMy mam kupić ?

W pamięciach DDR dane są przesyłane zarówno w ciągu trwania rosnącego jak i opadającego zbocza sygnału zegarowego. Ze względu na to częstotliwość pamięci DDR mnoży się razy dwa, otrzymując tym samym efektywną częstotliwość. W przypadku pamięci DDR PC3200 częstotliwość 200 MHz * 2 daje efektywną częstotliwość równą 400 MHz.

@ 9PAVO1

Teoretycznie pamięci różnych producentów powinny współpracować bez problemów (oczywiście mowa o Single Channel), niestety w praktyce bywa różnie. Sam dzisiaj próbowałem rozgryźć czemu komputer po dołożeniu pamięci się restartuje, a na każdej kostce z osobna działa wszystko OK. Okazało się, że posiadane kostki pamięci DDR firm Elixir i GoodRam nie chcą ze sobą poprawnie współpracować. Jak widzisz w praktyce bywa różnie, można się naciąć… dlatego lepiej dokupić takie same pamięci jak ma się już zamontowane w komputerze - będziesz miał pewność, że będą współpracować bez problemów.

Dokupuj pamięci PC3200 (czyli 400 MHz).

Wielkie dzięki Narv, juz wszystko rozumiem !!

Zagalopowałeś się trochę :slight_smile:

Pamięci DDR przesyłają dane owszem po zboczu narastającym, jak i opadającym, ale dane są przesyłane dwa razy częściej, co nie oznacza, że ukłąd pracuje dwa razy szybciej. Dodatkowo adresowanie wciąż odbywa się jedynie na zboczu narastającym, przez co wydajność DDR w przypadku badania czasu dostępu jest tylko nieznacznie wyższa względem SDR - oczywiście transfer dużych partii danych będzie wykazywał niemal dwukrotny wzrost - jednak pamięci PC3200 są taktowane 200 Mhz i o 400 MHz’ach tam nie można mówić.

JEDEC - organizacja standaryzująca pamięci - tak określa parametry pracy pamięci DDR (jak i DDR2):

PC3200: 200 MHz - 400 MT/s

Ostatnie pojęcie to jest “MegaTransfery/sekundę”, co oznacza ilość transferów w ciągu sekundy w odbiciu do pamięci SDR jako podstawy. Jednak sama częstotlwość układu pozostaje taka sama - 200 MHz.

Oczywiście marketingowcy i wszyscy dla pocieszenia samego siebie (wtedy gdy DDRy wchodziły na rynek) pisali o (wówczas) 266 Mhz’ach na DDR’ach zamiast o 133 MHz’ach w trybie DDR.

Ale jeszcze raz - transfer jest faktycznie dwa razy wyższy (niemal), ale nie czas dostępu - gdybyśmy mówili o 400 MHz’ach to czas dostępu również by był niższy, a taki nie jest. Czas dostępu w linii prostej zależy od częstotliwości, a więc jest to kolejne potwierdzenie, że 400 Mhz tam nie ma.

Oczywiście to co teraz napisałem to jest czepianie się, ale faktem jest że pisanie o 400 MHz na pamięciach PC3200 jest naciąganiem, którego niestety dopuścili się niemal wszyscy. I tak oto na dzisiejszych kartach graficznych mamy pamieći taktowane zegarem 2 GHz, zamiast rzeczywistym 1 GHz, lub pamięci DDR2 800 MHz zamiast rzeczywistych 400 MHz.

Większość programów pokaże taktowanie rzeczywiste, a więc nie należy się obawiać i trzeba umieć radzić sobie przy tych dwóch częstotliwościach. Niemniej jednak pod koniec ery DDR1 był problem, gdyż wiele osób pisało, że ma pamięci 266 MHz i nikt nie wiedział czy mowa o Samsungach TCCD taktowanych rzeczywistym zegarem 266 MHz, czy może o jakiś kiepściznach wykopanych taktowanych zegarem 133 MHz.

focus.… ale zgadzasz się co do tego, że muszę kupić PC 3200 (400 Mhz) Jak to napisał Narv?

Tak tak jak najbardziej

Tyle tylko, że poprawne nazewnictwo jest inne - PC3200; DDR2-400; 200 MHz