Pytanie o Program Gparted

GParted nie jest systemem operacyjnym, a jedynie programem, który odpalany jest na bazie mini-linuksa- wkładasz płytkę przy starcie komputera i ładowany jest linux, na którym zaraz uruchamia się właśnie GParted. Niestety, o ile dobrze pamiętam, nie ma możliwości wykonywać jakichkolwiek operacji na plikach. Ja bym polecał wypalić właśnie jakiegoś linuxa, ponieważ teraz większość z nich dostępna jest jako live-cd czyli nieinstalujących się na komputerze, a działających tyko i wyłącznie z płyty CD. Poszukaj na googlach, a napewno coś znajdziesz ;)- są darmowe i dostępne. Jeszcze pozostaje kwestia dostępu do dysku. Nie miałem nigdy Visty i nawet nie wiem jaki system plików ona obsługuje, ale myślę że to nie jest taka oczywista sprawa “otworzyć” czyjś dysk. Powodzenia ;).

Tak jak wyżej napisano, ściągnij jakiegoś linuksa LiveCD np. Ubuntu, nagraj na płyte, odpal z niej i bedziesz miał dostęp do wszystkich partycji Windowsa.

Wprawa jest generalnie prosta poniewaz tak jak kolega barcin napisal wystarczy miec jakiegokolwiek linuxa live-cd i robisz tak:

montujesz swoj docelowy dysk (dziewczyny)

mkdir /mnt/windows

mount /mnt/windows /dev/ sda

jezeli jest to dysk sata to bedzie sda , jezeli ata to hda

jezeli na dysku jest system plikow ntfs i wczesniejsza komenda nie zadziala to nalezy tak:

ntfs-3g /mnt/windows /dev/ sda

nastepnie wchodzisz do programu podobnego do nortona commandera

mc

idziesz do odpowiedniego katalogu…

Uwaga przepis nie dziala tylko na zaszyfrowanych dyskach.

olo320i , nazwij proszę temat konkretnie. Przeczytaj proszę regulamin forum.

tak jak podpowiedział mi ktoś wyżej ściągnołem ubuntu 7.10 live cd i zrobiłem próbe na swoim kompie i wszystko poszło ok nawet jestem zdziwiony ze linuks którego ludzie krytykują i mówią że jest trudny i ciężki w spółżycu jest całkiem spoko i nawet fajnie działa…

pozdrawiam i dziękuje a temat można uznać za zamknięty