Pytanie o wsparcie dla AMD APU na Linux'ie

Witam,

 

obecnie posiadam laptopa HP EliteBook 8540p z procesorem i5 M520, system Linux Mint 17.2 x86 działa błyskawicznie z dysku SSD.

Do domowej konwersji wideo zgranej ze smartfona używam na Linux Mint programu WinFF, działa bardzo dobrze.

 

Powiedzmy, że chciałbym zakupić komputer stacjonarny z procesorem AMD APU A8-7600 X4 po to aby przyspieszyć konwersję plików wideo. Ten procesor jest około 2,5 raza szybszy od mojego obecnego w laptopie (porównuję punkty ze strony http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php) Ma także zintegrowaną kartę graficzną w sobie - no bo to APU.

 

Jak będzie wyglądała sprawa ze wsparciem tego APU na Linuxie Ubuntu/Mint ?

Czy ktoś posiada taki procesor i używa Linuxa Ubuntu/Mint ? Nie mogę znaleźć steroników do niego na oficjalnej stronie:

http://support.amd.com/en-us/download

 

 

 

 

 

 

Są tylko jakieś sterowniki do kart R7 w APU. Czy to to samo ?

 

 

 

 

 

 

 

Zrzut_ekranu_z_2015_08_03_10_35_33.png

 

 

 

I dalej klikamy

 

 

 

 

Zrzut_ekranu_z_2015_08_03_10_38_43.png

 

 

 

 

 

Czy ten procesor jest należycie wspierany na Ubuntu/Mint x86 ? Są do ściągnięcia paczki deb więc pewnie można by zainstalować spod konsoli po wyjściu z Cinnamona. Zaznaczam, że chodzi mi docelowo o prawidłowe wykorzystanie procesora pod linuxem a nie koniecznie grafiki, bo nowy komputer nie będzie on wykorzystywany do gier.

Może menadźer sterowników sam wykryje, ze jest APU i pobierze sterowniki tak jak to ma miejsce w przypadku kart z nVidią ? A może jądro linuxa ma już w sobie sterowniki do APU ?

O ile się nie mylę, to wszystko powinno zadziałać out-of-the-box z otwartymi sterami, procek jako CPU powinien spisywać się doskonale. Samo GPU o ile się nie mylę jest całkiem niezłe, ale nie wiem co z (pewnie fatalną) jakością sterów, bo to może poważnie odbić się na jego wydajności, no ale do Pulpitu i niewymagających dużo od grafiki na pewno wystarczy. Jeżeli możesz zaczekać jakieś pół roku to dostaniesz moją osobistą opinię, mam ten sam system i ssd, i planuję dla testu kupić właśnie ten procek. :stuck_out_tongue: