Pytanie odnośnie rdzeni w procesorach

(Krisw7) #1

Mam pytanie odnośnie wielordzeniowych procesorów np. Intel (takie tylko przykłady daje)

Pentium 4 - ma 1 rdzeń np. 2.8 GHz

Core2 Duo - 2 rdzenie np. 2.8 GHz

Core2 Quad - 4 rdzenie np. 2.8GHz (wiem, że może taki jest niestabilny, ale chodzi mi tylko o przykład)

Core2 Extreme - 4 rdzenie np. 2.8GHz

Quad-Core Intel Xeon Processor - tak samo

I czym się różnią te procesory?? Czy jak mam4 rdzenie to się mnoży 4*2.8=11.2GHz??

I czym się różnią te modele 4-rdzeniowe?? Który jest najlepszy?? Czy aplikacje mogą wykorzystywać już wszystkie rdzenie??

Z góry dziękuję za odpowiedź.

(Efemek) #2

to nie jest tak, że mnożysz sobie ilość rdzeni razy częstotliwość. chodzi o wielowątkowość (wielozadaniowość). Teoretycznie, możesz równie efektywnie przetwarzać dwa wątki z identycznie szybką efektywnością (oczywiście są inne ograniczenia sprzętowe - dysk, RAM). To tak po krótce wygląda.

(Himmak5g) #3

aplikacje i tak nie bedą ich wszystkich wykonywać bo aż tyle nie potrzebują ale np. jakbys chciał sluchać muzyki,mieć włączoną przeglądarkę stron, kopiować coś z dysku, i grac lub mieć jakis uruchomiony program do obrubki grafiki to się przydaje bo każdy bedzie wykonywał jedno zadanie.

“Czy jak mam4 rdzenie to się mnoży 4*2.8=11.2GHz??” Tak.

“I czym się różnią te procesory??” - Różnią się ich taktowania i pamiec podręczna i technologia w jakiej są wykonane. Im mniejsza technologia tym większa wydajność i mniejszy pobór mocy.

(Efemek) #4

niestety nie. moc poszczególnych rdzeni nie składa się na moc jednego.

(Himmak5g) #5

No to przepraszam.

(Krisw7) #6

Czyli to zależy od ilości włączonych programów. Ale jakbym grał w grę, która potrzebuje(ZAŁÓŻMY)3GHz to tylko jeden rdzeń będzie z tym walczył??

Kolega z góry pisze, że tak nie do końca się mnoży.

Co to znaczy, że im mniejsza technologia tym większa wydajność??? No i który z tych jest lepszy najlepszy technologicznie.

(Jonek29) #7

Chodzi o technologie wykonania teraz są głównie dostępne Intele z 65nm i 45 i mniejsza tym lepsza, bo gdy zmniejszasz układy, pobierają mniej prądu co za tym idzie się zimniejsze, a co za tym idzie można je bardziej podkręcić bo mamy jeszcze zapas temperatury. Najlepszy z nich jest oczywiście Quad-Core Intel Xeon bo w procesie produkcji to on jest na samym środku wafla krzemowego, w którym znajdują się procki, i to on ma najlepszą jakość z tych wszystkich, może pracować z większym taktowaniem niż inne, i zwykle ma więcej cache’u.

(Efemek) #8

ponadto przeznaczenie Xenona jest typowo specjalistyczne.

(Krisw7) #9

Jedno mnie dziwi bo te Core2 Quad są droższe od Quad-Core Intel Xeon, ale te drugie są lepsze. Rozumiem, że Xeon też ma 4 rdzenie.

A z tych który byłby lepszy?

Intel Xeon E3110 3.00 GHz vs. Intel Xeon X3350 Quad 4x2.66 GHz vs. Intel Core2 Quad Q6700 4x2.66 GHz

(Efemek) #10

wiesz, zależy do czego chcesz je stosować. najlepiej poczytać fachowe artykuły, strony o procesorach. poszukaj też w Googlach. nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, tym bardziej, że nie piszesz do czego będize Ci to potrzebne.

(Himmak5g) #11

Najlepiej poszukaj recenzje tych procesorów. I jeszcze jedno co do technologi wykonania o której juz wspominałem. Im mniejsza technologia tym więcej układów się mieści w takich samych rozmiarów procesorze.

(Garfield) #12

a po co się nad tym zastanawiasz… i tak nie wstawisz Xeon’a do swojego PC :expressionless:

(Krisw7) #13

A dlaczego?? Mało jest płyt głównych pod niego??

(Himmak5g) #14

No ale to nie tylko od płyty zależy. aby wydajnie działał potrzebuje także wydajnego ramu.

(Jonek29) #15

Teoretycznie tak powinno być w każdym kompie, ale przecierz wtedy nie było by serwisów, bo kompy by się psuły bardzo rzadko, a nawet gdyby, procek poszedł, to jest dożywotnia gwarancja typu door2door :slight_smile:

(Himmak5g) #16

serwisy są po to zeby nprawiać zepsute a ludzie nie tworzą psujących się części żeby istniały serwisy.

(Jonek29) #17

Aha, to jeszcze mało wiesz, na ten temat, niektórzy producenci właśnie stosują taką praktykę - zrobić produkt z gwarancją na 2 lata, a po 2 latach i 1 dniu już niestety nie chodzi…

(Garfield) #18

co ty jonek gadasz… :x

co np. ktoś zrobił pralkę i tak ją zaprogramował aby zepsuła się 1 dzień po gwarancji tak :expressionless: niezłe…

(Mariosti*) #19

Heh milan… nie zaprogramował… ale na serio są takie praktyki stosowane w taki czy inny sposób, np poprzez montowanie niektórych podzespołów o mniejszej trwałości… W akumulatorach laptopowych i np tuszach z głowicami stosuje się takie zabezpieczenia, abyś zbyt wiele razy nie naładował akumulatora/tuszu :stuck_out_tongue:

(Efemek) #20

Fakt jest jeden - sprzęt jest tak mocnym trwały i wydajny, jak jego najsłabsza część… a taka zawsze się znajdzie. Wyjątkiem mogą być produkty (starego) IBM - nie do pobicia szczerze mówiąc. Później jest Dell,Toshiba lub HP, choć tutaj coraz częściej jest masówka… ale temat nie był o tym drodzy Państwo. Co do procesorów - napisz do czego ich potrzebujesz. Ma to być komputer do domu, biura, czy może serwer.