Pytanie odnośnie rdzeni w procesorach

Mam pytanie odnośnie wielordzeniowych procesorów np. Intel (takie tylko przykłady daje)

Pentium 4 - ma 1 rdzeń np. 2.8 GHz

Core2 Duo - 2 rdzenie np. 2.8 GHz

Core2 Quad - 4 rdzenie np. 2.8GHz (wiem, że może taki jest niestabilny, ale chodzi mi tylko o przykład)

Core2 Extreme - 4 rdzenie np. 2.8GHz

Quad-Core Intel Xeon Processor - tak samo

I czym się różnią te procesory?? Czy jak mam4 rdzenie to się mnoży 4*2.8=11.2GHz??

I czym się różnią te modele 4-rdzeniowe?? Który jest najlepszy?? Czy aplikacje mogą wykorzystywać już wszystkie rdzenie??

Z góry dziękuję za odpowiedź.

to nie jest tak, że mnożysz sobie ilość rdzeni razy częstotliwość. chodzi o wielowątkowość (wielozadaniowość). Teoretycznie, możesz równie efektywnie przetwarzać dwa wątki z identycznie szybką efektywnością (oczywiście są inne ograniczenia sprzętowe - dysk, RAM). To tak po krótce wygląda.

aplikacje i tak nie bedą ich wszystkich wykonywać bo aż tyle nie potrzebują ale np. jakbys chciał sluchać muzyki,mieć włączoną przeglądarkę stron, kopiować coś z dysku, i grac lub mieć jakis uruchomiony program do obrubki grafiki to się przydaje bo każdy bedzie wykonywał jedno zadanie.

“Czy jak mam4 rdzenie to się mnoży 4*2.8=11.2GHz??” Tak.

“I czym się różnią te procesory??” - Różnią się ich taktowania i pamiec podręczna i technologia w jakiej są wykonane. Im mniejsza technologia tym większa wydajność i mniejszy pobór mocy.

niestety nie. moc poszczególnych rdzeni nie składa się na moc jednego.

No to przepraszam.

Czyli to zależy od ilości włączonych programów. Ale jakbym grał w grę, która potrzebuje(ZAŁÓŻMY)3GHz to tylko jeden rdzeń będzie z tym walczył??

Kolega z góry pisze, że tak nie do końca się mnoży.

Co to znaczy, że im mniejsza technologia tym większa wydajność??? No i który z tych jest lepszy najlepszy technologicznie.

Chodzi o technologie wykonania teraz są głównie dostępne Intele z 65nm i 45 i mniejsza tym lepsza, bo gdy zmniejszasz układy, pobierają mniej prądu co za tym idzie się zimniejsze, a co za tym idzie można je bardziej podkręcić bo mamy jeszcze zapas temperatury. Najlepszy z nich jest oczywiście Quad-Core Intel Xeon bo w procesie produkcji to on jest na samym środku wafla krzemowego, w którym znajdują się procki, i to on ma najlepszą jakość z tych wszystkich, może pracować z większym taktowaniem niż inne, i zwykle ma więcej cache’u.

ponadto przeznaczenie Xenona jest typowo specjalistyczne.

Jedno mnie dziwi bo te Core2 Quad są droższe od Quad-Core Intel Xeon, ale te drugie są lepsze. Rozumiem, że Xeon też ma 4 rdzenie.

A z tych który byłby lepszy?

Intel Xeon E3110 3.00 GHz vs. Intel Xeon X3350 Quad 4x2.66 GHz vs. Intel Core2 Quad Q6700 4x2.66 GHz

wiesz, zależy do czego chcesz je stosować. najlepiej poczytać fachowe artykuły, strony o procesorach. poszukaj też w Googlach. nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, tym bardziej, że nie piszesz do czego będize Ci to potrzebne.

Najlepiej poszukaj recenzje tych procesorów. I jeszcze jedno co do technologi wykonania o której juz wspominałem. Im mniejsza technologia tym więcej układów się mieści w takich samych rozmiarów procesorze.

a po co się nad tym zastanawiasz… i tak nie wstawisz Xeon’a do swojego PC :expressionless:

A dlaczego?? Mało jest płyt głównych pod niego??

No ale to nie tylko od płyty zależy. aby wydajnie działał potrzebuje także wydajnego ramu.

Teoretycznie tak powinno być w każdym kompie, ale przecierz wtedy nie było by serwisów, bo kompy by się psuły bardzo rzadko, a nawet gdyby, procek poszedł, to jest dożywotnia gwarancja typu door2door :slight_smile:

serwisy są po to zeby nprawiać zepsute a ludzie nie tworzą psujących się części żeby istniały serwisy.

Aha, to jeszcze mało wiesz, na ten temat, niektórzy producenci właśnie stosują taką praktykę - zrobić produkt z gwarancją na 2 lata, a po 2 latach i 1 dniu już niestety nie chodzi…

co ty jonek gadasz… :x

co np. ktoś zrobił pralkę i tak ją zaprogramował aby zepsuła się 1 dzień po gwarancji tak :expressionless: niezłe…

Heh milan… nie zaprogramował… ale na serio są takie praktyki stosowane w taki czy inny sposób, np poprzez montowanie niektórych podzespołów o mniejszej trwałości… W akumulatorach laptopowych i np tuszach z głowicami stosuje się takie zabezpieczenia, abyś zbyt wiele razy nie naładował akumulatora/tuszu :stuck_out_tongue:

Fakt jest jeden - sprzęt jest tak mocnym trwały i wydajny, jak jego najsłabsza część… a taka zawsze się znajdzie. Wyjątkiem mogą być produkty (starego) IBM - nie do pobicia szczerze mówiąc. Później jest Dell,Toshiba lub HP, choć tutaj coraz częściej jest masówka… ale temat nie był o tym drodzy Państwo. Co do procesorów - napisz do czego ich potrzebujesz. Ma to być komputer do domu, biura, czy może serwer.