Pytanie - procesory czterordzeniowe (Core 2 Quad q6600)

Witajcie. Zastanawiam sie nad kupnem do nowego komputera(do gier,filmów,muzyki) procesora czterordzeniowego(Core 2 Quad q6600). Mam do Was kilka pytań:

  1. Czy jeśli aplikacja(program,gra) obsługuje(jest przeznaczona) 1 rdzeń to czy na procesorze 4 rdzeniowym będzie lepiej chodzić( gra ma wymaga procesora 3 ghz a ja będę miał 4x2,4)? Czy ta moc obliczeniowa z innych procesorów przechodzi na tą aplikacje nadrabia te brakujące 600 mhz ? Czy nie będzie wykorzystywany tylko jeden procesor i przez to gra będzie sie cięła?

  2. Czy jeśli aplikacja(program,gra) obsługuje 2 rdzeń to czy na procesorze 4 rdzeniowym będzie lepiej chodzić( gra ma wymagania 2x3 ghz procek a ja będę miał 4x2,4). Czy ta moc obliczeniowa z innych procesorów przechodzi na tą aplikacje nadrabia te brakujące 1,2 ghz ? Czy nie będzie wykorzystywany tylko dwa procesory i przez to gra będzie sie cięła?

  3. O aplikacje obsługujące cztery rdzenie nie pytam :stuck_out_tongue:

  4. Czy to prawda ze te 4rdzeniówki to jeszcze pieśń przyszłości i że są awaryjne(grzeją się bardzo)?

  5. Ma ktoś z was ten procesor(Core 2 Quad q6600)? Jakie opinie?

Trochę o tych rzeczach czytałem na necie ale wole jeszcze Was o zdanie zapytać :wink:

Proszę o wytłumaczenie moich wątpliwości, pozdrawiam :slight_smile:

jan3387 , po pierwsze nie bierz tego porcka! Praktycznie żadna gra ani program nie wykorzystują w pełni 4 rdzenii.

Wybierz E8200 lub E8400 i podkręć go gdzieś w granicach 4-4,5 GHz i będzie miał świetnego procka :stuck_out_tongue:

Jeśli chcesz brać 4 rdzeniowego to bierz Q9300.

Liczbę rdzeni nie mnoży się przez ilość GHZ.

Co do Q6600 nie opłaca się brać tego proca,ponieważ narazie żadna aplikacja nie zużyje 4 rdzeni.Ale czy bierzesz te części na pare mięsięcy czy na 3-4 lata po jak na 3-4 lata to się opłaca,brać 4 rdzeniowegp.Lpeszy jest Q9300 niż Q6600.

Q6600 bardzo się grzeje.

Ja bym brał na twoim miejscu E8200,ładnie się kręci.

Pzdr KJB :slight_smile:

Na tą chwilę ( i za rok i na 90 % za dwa lata) procesory 4rdzniowe to pieśń przyszłości. Tak naprawdę nawet mało która aplikacja wykorzystuje dwa rdzenie, więc cóż dopiero 4. Zanim powszechne będzie wykorzystywanie 4 rdzeni to obecne procesory będą gucio warte.

To czy moc 2 czy 3 rdzeni niewykorzystywanych przechodzi na wydajność jednej aplikacji zależy od tej aplikacji.

4rdzeniówki nie są bardziej awaryjne od 1 czy 2 rdzeniowych procesorów. Ale generalnie są prądożerne i gorące Chodź już procesory wykonane w technologi 45nm już takie nie są. Mylisz tu dwie różne rzeczy.

Czy masz konkretne plany zakupu nowego sprzętu?

Na chwilę obecna lepiej mieć rdzeniowy procesor i mocno go podkręcić w różnych przedziałach cenowych są to: E2160/2180, E7200 i E8400.

Sprawdź odpowiednie teksty na egielda.com.pl i in4.pl

Łukasz14 , ja raczej nie będę podkręcał procesora :confused:

djarta , no właśnie brał bym raczej ten procesor na jakieś 3-4 lata a nawet dłużej…(rozumiesz raz a dobrze :wink: )

KabutO , 45nm czyli np.Q9300, tak? Mam konkretne plany zakupu nowego sprzętu mam nawet już uzbierane tylko na razie robie rozeznanie :slight_smile: “To czy moc 2 czy 3 rdzeni niewykorzystywanych przechodzi na wydajność jednej aplikacji zależy od tej aplikacji.” czy w większości gier przechodzi ta moc ?

jan3387 , ale tak jak KabutO napisał, nie wykorzystasz w pełni 2 rdzeni przez najbliższe 2 lata…

A za 2 lata ten Twój procek będzie do wymiany już…

No właśnie lepiej kupić E8200 podkręcić go do 4 GHZ i się cieszyć przez 2 lata,potem warto dopiero kupywać 4 rdzenie :slight_smile:

Popieram was, E8200 rulez…

jan3387 , kupuj E8200 lub 8400 i kręć. To nie jest takie trudne :stuck_out_tongue:

Jak będziesz miał jakieś problemy to pisz na forum :slight_smile:

to są stereotypy powtarzane na tym forum

czy te temperatury są wysokie ?

screenshot001lx5.jpg

to jest chłodzenie boxowe + dwa wiatraki w obudowie

i z programów które ja używam sporo wykorzystują cztery rdzenie np prawie wszystkie programy do konwersji

ponadto używanie takich programów jak antywir czy defragmentator jest banalnie proste bo możesz je robić w tle

ja przy ich działaniu nie zauważyłem żadnego spowolnienia systemu

ogólnie jestem z tego procka bardzo zadowolony

ps. o grach nic nie wiem bo nie mam

i raczej słuchaj ludzi którzy mają ten procek bo teoria od praktyki sporo się różni

dziobek3 , tak tylko, za 2 lata ten procek do już będzie syf…

Prawda, 4 rdzenie sa bardzo dobre do konwersji, bo wykorzystją wszystkie rdzenie do tego.

Ale w grach już nie jest tak kolorowo :stuck_out_tongue:

Każdy będzie chwalił to co kupił, bo nie będzie mówił, że wydał 6 stów w błoto :lol:

jakie to temp w idle, stress? Jesli idle to tak, są to temp. wysokie.

konwersji czego? jeśli chodzi o video to tak naprawdę mało które wykorzystują 2 czy 4 rdzenie.

Używanie antywirusa i defragmentatora w tym samym czasie co robienie czego innego jest komfortowe również gdy ma się 2 rdzenie.

dla mnie jest on najlepszy i zdania nie zmienię bo w przeciwieństwie do Ciebie mam go i nie muszę opowiadać bajek tylko to co się z nim dzieje w realu

na tym forum panuje jedna słuszna opcja że cterordzeniowce są do d***** i nie można mieć innego zdania bo Cię wszyscy zakraczą

i na tym kończę dyskusję

dziobek3 , a ty masz q6600 czy q9300 ? Ile go już masz ? :wink:

Q6600 - wtedy jeszcze nie było Q9300 ale teraz brałbym Q9300, od grudnia

ja używam agk, winavi video converter, convertxtodvd i avi recomp i one wykorzystują cztery rdzenie, konwersja jednej połówki meczu z 2,2GB mpg na 400MB avi trwa około 30 min [agk]

a film 700 MB na DVD z menu ok 20 min [convertxtodvd]

tylko nie wiem jak on się sprawuje przy grach

Może jak używasz do konwersji czegoś to tak, bo rzeczywiście na 4-rdzeniowym procu będzie to trwało szybciej niż na 2-rdzeniowym. W grach jest inaczej, Pentium 4 3,0GHz z HT będzie porównywalny z Q9300 np. w Mario ale w Crysisie już będzie widać różnice, więc wydajność nie zależy zawsze od sprzętu tylko od wielu czynników np. programistów gry, jak nowa jest to gra, i również jaką masz kartę graficzną.

napisałem że nie wiem jak on się sprawuje w grach bo nie mam gier

i przydałby się ktoś kto ma ten procek i gra

niestety ale nie do końca wierzę teoretykom

bo jak napisałem teoria od praktyki bardzo się różnią

polecam testy tego procka i opinie w sklepach tych co kupili, jak on realnie spisuje się w kompie i na ogół są one dobre [na prawdę sporo się tego naczytałem przed kupnem]