[Pytanie] Zmiana systemu operacyjnego


(Thaard) #1

Witam serdecznie,

 otóż zamierzam zmienić swój system operacyjny na nowszy. Aktualnie jadę na WinXP Professional SP3. Jaki system polecilibyście na mój sprzęt, który ma już 4 lata?

A wygląda on następująco:

 

OS: WinXP Professional SP3


(Ollek22) #2

Mysle ze tutaj masz do wyboru win 7 i 8.1 jesli nie przeszkadza ci 8.1 to ja wybierz mysle ze jest odrobine szybsza i dłuższe wsparcie podstawowe bo niestety 7 ma tylko do stycznia. Co do 32 a 64 bit to jak ta nie dokładasz to możesz 32 wsiąść jak nie jesteś pewny bierz 64.


(scripter1) #3

A może się zdecydujesz na jakąś dystrybucję linuxa?

Ja na moim lapku i na stacjonarce zastąpiłem wysłużonego i nie wspieranego już XP dystrybucją OpenSUSE.

Wiem że u większości windowsowców wzmianka o linuxie wywołuje przerażenie, wysypkę i białą gorączkę ale warto przemyśleć na spokojnie co dają obecne dystrybucje linuxa i rozważyć czy to nie będzie lepszy wybór niż zakup windowsa.

Obecne linuxy są równie łatwe w obsłudze jak windowsy (są pewne różnice do których trzeba się przyzwyczaić ale tak sam o są różnice między XP a nowszymi oknami), po instalacji dostajesz kompletne środowisko z najróżniejszymi programami (a nie sam system jak w przypadku windowsa), na 99% wszystek sprzęt będzie poprawnie wykryty i z poprawnymi sterownikami od razu po instalacji, są one w zasadzie odporne na wirusy (niemal wszystkie wirusy na jakie może się natknąć typowy user są specyficznie tylko pod windowsa).

Do tego większość popularnych windowsowych programów albo ma swoje wersje na linuxa albo ma na linuxie godnych odpowiedników a jak potrzebujesz jakichś programów albo gry które są tylko na win to są spore szanse że uda się je uruchomić na linuxie.

Zresztą dystrybucje linuxa są darmowe (z paroma wyjątkami) więc możesz sobie zainstalować, przetestować pracując miesiąc lub dwa i jak ci nie będzie odpowiadać to zmienić na inne distro lub kupić windowsa.

Albo możesz sobie przetestować Androida w wersji x86 ale mi on nie za bardzo chciał działać jak zainstalowałem na lapku (było to już dawno i od tego czasu już pojawiła się nowsza wersja).


(Thaard) #4

 

Więc powiadasz Linuxa popróbować? Hmm czemu nie. Tak nawiasem żadnego przerażenia nie wywołała u mnie ta wieść :smiley:

Znasz jakąś w pełni sprawną wersję do pobrania? Nie chciałbym erroru podczas instalacji. Jak mi się to trafiło z WinXP. Jeżeli tu nie można to na priv bym prosił link jakiś.

 

Głównie myślę o rozrywce (MMO, steamowe gry) i multimedia. Więc nie bardzo wiem czy Linux by podołał. A dokładniej co i jak z nim.


(Longhorn2009) #5

Jeśli dotychczas używane gry i programy nie mają linuksowych odpowiedników to linux nie będzie dla ciebie dobrą alternatywą.

Z takich prostych w obsłudze linuksów polecałbym minta.


(Thaard) #6

Rozumiem. Więc pozostaje mi dobrać coś z Microsoftu. Czy w tym temacie również możesz udzielić jakiejś porady? Jeżeli chodzi o OS przy takim sprzęcie jak w pierwszym poście.


(MiL-) #7

Wyboru nie masz bo Win7 już nie kupisz. Pozostaje Win8.


(Longhorn2009) #8

Jak na 4 letni komputer to sprzęt masz troche przestarzały. Co nie zmienia faktu, że spełnia on wymagania zarówno Windowsa 7 jak i 8.1. Dlatego wybór między nimi sprowadza się do osobistych preferencji, czy wolisz tradycyjne rozwiązania znane z poprzednich wersji Windows (win7) czy cenisz sobie nowoczesność z wszelkimi wadami i zaletami. Windows 8 wprowadził bowiem nowy ekran startowy, co niektórym się nie podoba, podobnie jak np idea aplikacji modern, sklepu ms, dostosowaniem do sterowania dotykiem czy pasek charm. http://pclab.pl/art55136.html tutaj test wydajności, jak widać różnicę w tej kwestii są znikome.

Ostatecznie polecałbym 8.1 jako system bardziej przyszłościowy (win 7 jakby nie patrzeć ma już 5 lat), nowy interfejs to praktycznie tylko kwestia przyzwyczajenia. Zawsze też można użyć programów typu classicshell do przywrócenia dobrze znanego menu start.


(Thaard) #9

Rozumiem. Bardzo dziękuje za pomoc i odpowiedzi.


(scripter1) #10

Linki do obrazów ISO znajdziesz na oficjalnych stronach poszczególnych dystrybucji (wiele dystrybucji oferuje też legalnie pobieranie przez torrent) np. tu: https://www.opensuse.org/pl/

Co do Steam to z tego co wiem mają oni w ofercie również tytuły na linuxa ale nie wiem nic więcej w tej kwestii.

Co do gier windowsowych to bywa różnie bo na linuxie trzeba je odpalać przez wine i nie wszystkie dają się tak odpalić ale udało opalić tak sporo gier i programów (nawet te wymagające DirectX; trzeba go zainstalować przez winetricks), jakby co to służę pomocą.

Najlepiej jakbyś miał jakiś dodatkowy dysk na którym zainstalujesz linuxa żeby mieć też windowsa do dyspozycji w razie jakbyś miał jakieś problemy z grami.

A z multimediami (filmy; muzyka) nie powinno być żadnych problemów, w linuxowych repo (w linuxach programy instaluje się głównie z repozytoriów) jest mnóstwo odtwarzaczy.

Sam mam stacjonarkę z linuxem tylko do filmów i muzyki (ze względu na dobrą kartę dźwiękową, na co dzień używam lapka) i spisuje się bardzo dobrze (z odtwarzaczy filmów jednym z najlżejszych sobie jest mpv).