Pytanko o dowód osobisty

Witam!

Zastanawiam się nad wyrobieniem dowodu osobistego i mam takie pytanko:

18 lat kończę dopiero na początku września: ile dni wcześniej mogę złożyć wniosek o wydanie dowodu aby otrzymać go na 10 lat (taki jest chyba najdłuższy obecnie czas, prawda?)

o ile dobrze pamiętam, wniosek złożyć możesz dopiero w dniu urodzin

Po ukończeniu 18 roku życia składasz wniosek :slight_smile:

Czyli wcześniej niż przed ukończeniem 18 lat nie da rady? :-o

ja skladalem miesiac wczesniej i dostalem na urodziny

ale masz dowód na 5 lat czy na 10 lat?

Bo i tak pewnie przejdę się do urzędu (właśnie do jakiego trzeba iść?) na początku sierpnia ale chciałem już wiedzieć tak wcześniej, jak to jest :slight_smile:

Do urzędu miasta :smiley: Ja rok temu dostałem na 10 lat, ty pewnie dostaniesz tak samo

Jeżeli złożysz w dniu urodzin lub później to otrzymasz dowód na 10 lat. A jeżeli przed urodzinami, to na 5 lat. Właśnie dzisiaj składałem, więc jestem na czasie, jeśli chodzi o ten temat :slight_smile:

maeski a ile trzeba czekać od złożenia wniosku do odbioru ukochanego dokumentu :mrgreen: ?

Mi dzisiaj mówiła kobita w urzędzie, że za miesiąc mam się pojawić z dokumentem(np. legitymacja szkolna) i odebrać upragniony dowód.

KPA się kłania - organ ma na rozpatrzenie wniosku 30 dni, więc powinien w tym czasie się wyrobić :smiley:

chyba, że odnośnie dowodów są inne przepisy…

Bardzo dziękuję za wszystkie wypowiedzi.

Już mi co nie co rozjaśniło :mrgreen:

Mi już 19 lat leci powoli…a ja jeszcze dowodu niemam…trzeba to będzie wkoncu zrobić :smiley:

Moment, to dowody wydawane są na okres 10 lat ? Mój właśnie ma już tyle i teraz pytanie czy wymiana dowodów tyczy się również tych “starych, zielonych” ?

tak! wszytktie dowody nie te “plastikowe” sa wymieniane!

teraz kazdy dowod jest na 10 lat :wink: ja rowniez 18stke konczylem we wrzesniu, podanie zlozylem w lutym :smiley: niespieszylo mi sie, pozatym zawsze mozna kupic piwko na legitke :wink:

jak wiekszosc pisze ze “upragniony dokument” czy ja wiem :smiley: jak dla mnie prawko bedzie bardziej upragnione :stuck_out_tongue:

A jak to jest z prawkiem kiedy sie robi kurs bo teraz zauważyłem ziomka z liceum na kursie ale nie wiem ile ma lat. ile lat trzeba miec aby zacząć kurs?

Aby zacząć kurs trzeba mieć 17 lat i 9 miesięcy.

Aby zdawać egzamin trzeba mieć skończone 18 lat.

Dowód osobisty jest wydawany na 5 lub 10 lat.

Wniosek na Dowód możesz złożyć na 30 dni przed 18-tymi urodzinami.

Ale … radzę złożyć wniosek nie wcześniej niż w dniu urodzin.

Dlaczego ?

Dlatego że wydany dokument ma datę ważności od dnia w którym złożyliśmy wniosek. Czyli jeśli złożysz wniosek na kilka czy kilkanaście dni przed urodzinami to prawdopodobnie dostaniesz Dowód tylko na 5 lat.

Przepisy o wydawaniu dowodów osobistych nie zmieniły się od 1979 roku a w nich jest napisane że Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 18 roku życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania.

Tak było z moim Prawem jazdy. Data wydania była datą złożenia wniosku.

Kiedyś Dowody osobiste tzw. książeczki były wypisywane na miejscu w Urzędzie Miejskim, teraz takie dokumenty wyrabia tylko Warszawa i dlatego wpisują datę wydania taką jaka jest na wniosku.

na odebranie dowodu czekasz umownie 30 dni… ale zadzwon do UM, czeka tam na Ciebie juz za 2 tygodnie…