R600 - nowy wymiatacz (GPU)

(Chrucik) #1

Witam z news room'a wyczytałem o nowym chipsecie kart radeon

I co wy na to ??

Coś mi się wydaje że to będzie nowa era GPU

ŹRÓDŁO

(Remix) #2

Witam!

Spokojnie... bez gorączki... poczekajmy na rzetelne testy.

Odpowiedzią na R600 będzie 8900 :slight_smile:

Zapowiada się ciekawie, ale to i tak nic, bo kolejna generacja kart graficznych nie będzie miała jednego GPU, tylko kilka jednostek, każda odpowiedzialna za coś innego.

(Macio117) #3

Albo taki news:

Proponuje od razu zrobic z tego główny watek aby nie powstawały nastepne...

A co do kart to martwi 1 slotowe chłodzenie bo rdzeń ma byc ogromny już podobno większego w 80nm nei da sie wyprodukować a takie coś musi sie grzać nie ma bata także temperatury pewnie małe nei bedą i o OC raczej nei ma co myśleć no i te 30cm szkoda ze nie ma nic o zapotrzebowaniu na prąd ale czekamy na premiere ale to jeszcze sporo czasu.

(Chrucik) #4

The neo co tam będziesz OC ?? Jak tam będzie z 1,5 GHz pamięci i z 800 - 1000 Mhz GPU ?? to bez żadnego OC będzie takie wydajne że ....

(Wigrus1) #5

taa? a na 8900 będzie 2900 xt x2 :smiley: i co wtedy?

270W w najlepszej wersji :smiley:

co racja to racja, testy(rzetelne) wszystko zweryfikują.

Ale wg mnie będzie wydajniejsze niż obecnie 8900gtx, ale też znacznie droższe.

(Macio117) #6

To czy R600 będzie super to dowiemy się po premierze. Ja obstawiam, że będzie szybsza w momencie premiery od najszybszej dostępnej w tym samym momencie karty NV, bazując na tym, że zarówno R520, R400, R300, R200 i R100 - w momencie premiery były najszybszymi kartami na rynku.

Ponadto na pewno 1GB wysokotaktowanej pamięci GDDR4 na 512 bit szynie będzie bardzo przydatne w nowych grach. Tu również opieram się na faktach czyli testach pokazujących że są już na rynku gry które są w stanie zapchać teksturami Hi-Res dokumentnie całą pamięć GeForce-a 8800GTX (Flight Simulator X). Trudno przypuszczać aby następne gry wyznaczające standardy w grafice miały w tym względzie mniejsze wymagania (choćby Crysis).

Dalej za R600 przemawia w pełni zunifikowana architektura shader. Jednostki shader w G80 są prostsze i wbrew temu co napisałeś - nie w pełni ujednolicone - to właśnie z tych powodów Nvidia dała ich tak dużo i podbiła dodatkowo ich zegar.

Oczywiście jak takie jednostki shader u ATI przełożą się na wydajność w przyszłych grach nie można obecnie stwierdzić, bo nawet gier pod DX10 nie ma.

Jednak jeżeli ja jako kupujący dokonuje wyboru i mam z jednej strony architekturę w 100% odpowiadjącą założeniom DX10 (ATI), a z drugiej strony (NV) ta kompatybilność została dokonana "okrężną drogą" to wybiorę to pierwsze rozwiązanie.

Jeżeli po jednej stronie mam 1GB DDR4 512 bit, a po drugiej 768MB DDR3 384bit to mając na uwadze wymagania przyszłych gier odnośnie teksturowania i pamięci na tekstury - również wybiorę to pierwsze rozwiązanie.

Oczywiście trzeba poczekać na testy. Ale doświadczenie mi mówi, że takie testy pokażą remis - w jednych testach wygra ATI, w innych - NVIDIA. A w takim wypadku niestety nie można podjąć decyzji bazując tylko na tym co jest, trzeba próbować przewidzieć jak dana architektura sprawdzi się w przyszłych grach bazując na trendach w produkcji gier jakie można zaobserwować jużw momencie zakupu karty.

Zawsze jako kupujący chciałbym mieć podane jasno - ta karta jest jednoznacznie lepsza, a ta jednoznacznie gorsza. Ale najprawdopodobniej takiego werdyktu nie będzie.

(Remix) #7

Wtedy... 8950GX, ale czuję, że będzie słabsze od X2900XTX2.

(McDracullo) #8

Czyli w Corsfire masz już dużoo.. do etgo jeszcze procek i cała reszta gratów - IMHO trzeba wystąpić o specjalną taryfę "komputerową" to energetyki. :slight_smile:

Do tego jak to się grzać musi. :wink:

A Ty dla kogo robisz, że masz 8900GTX? Nie 8800GTX? :stuck_out_tongue:

Złączono Posta : 02.03.2007 (Pią) 17:39

To zbudują 8950GX2 :wink: Połacz to w Quad SLi :smiley: I mamy piekarnik :wink:

BTW po czym czujesz, że będzie słabszy?

(Wigrus1) #9

jedna jednostka zunifikowana od ATI odpowiada za 4 u Nvidii, tak więc sobie sam odpowiedz, po za tym ma być wydajniejszy!

Ale też i droższy :frowning:

(Remix) #10

Witam!

Specyfikacja X2800XTX2:

575/2000

256bit

2x512 GDDR4

96x2

80nm

$599

Specyfikacja 8950GX:

550/2000

256bit

2x512 DDR4

96

80nm

$599

Albo tam jest błąd i obie karty mają 2x96 zunifikowanych shaderów, albo 9850GX jest w lesie.

(McDracullo) #11

Poczekajmy do premiry co? Już tyle było "hitów"...

(Remix) #12

Witam!

To prawda... zobaczymy co będzie na półkach sklepowych.

Tak sobie pomyślałem... jakby z tego Radka zdjąć to cholernie długie chłodzenie i założyć blok wodny, to by była całkiem znośna karta.

(Madafaker) #13

Wszystko pięknie...tylko cena tych kart jest nieosiągalna dla szarego zjadacza chleba...pozostaje więc tylko podniecać się parametrami. :roll:

(freedom) #14

tu szerzej o R600:

(Remix) #15

Witam!

Cena nie musi być osiągalna dla szarego zjadacza chleba, a to dlatego, że te karty nie są przeznaczone dla takiego odbiorcy.

Nie ma co się dziwić. Chcesz mieć wydajną kartę to płać (albo płacz - jak kto woli) :slight_smile:

(McDracullo) #16

Albo czekaj, aż wyjdą nowe serie kart, a "stare", ale bardzo wydajne karty potanieją.

(enjoypoznan) #17

Otóż to. Nie każdy musi miec "gorące bułeczki". :mrgreen:

(Remix) #18

Witam!

No tak, tym bardziej, że teraz większość graczy raczej używa monitorów LCD o nominalnej rozdzielczości 1280x1024, a do tego już nie potrzeba tak mocnych kart.

No chyba, że ktoś ma monitorek 1600x1200 :slight_smile: ale wtedy z pewnością go stać na 8800GTX.

(system) #19

wsadz sobie takie cos do kompa :lol: :lol: :lol:

http://www.frazpc.pl/news/18116-ATI_R600_OEM_na_zdjeciach

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia karty, która prawdopodobnie wyposażona jest w układ R600, najnowszy VPU od AMD/ATI. Jest to tak zwana wersja OEM i nie będzie ona oferowana w sprzedaży detalicznej, głównie ze względu na swoje wymiary. Długość tego modelu to 31,4 cm! Według najnowszych doniesień serwisu VR-Zone, karta ta przybrała kodową nazwę Dragonshead.

1171306766911136.jpg

Ale cegła :mrgreen:

(Tomekjakubik) #20

Wraz z kartą będzie zetaw montażowy :stuck_out_tongue: A w nim:

-blacha

-młotek

-piła

Żeby obudowe powiększyc :mrgreen: