Radeon 4850 czy gf 9800gt

Wiem, że obydwie karty pobierają podobną ilość energii elektrycznej.

Czy to jednak prawda, że 4850 strasznie się grzeje?

Jak duża różnica temp. może być podczas pracy w windowsie?

Radeon jest wydajniejszy ale większość czasu karta będzie pracowała w windowsie na pasywnym chłodzeniu, ldatego grzejnika nie potrzebuje, wentylator będzie startował tylko pod obciążeniem (ręczny kontroler obrotów).

Proszę o wypowiedzi osoby które posiadają 4850 i 9800gt, proszę o podanie temp. pracy w windowsie oraz na jakim chłodzenie posiadacie, tzn, zwykły wiatrak czy coś pokroju Auras Frigde, bo to chłodzonko chcę zamontować :slight_smile:

Jak kupić referencyjną wersję 4850 będzie się grzała dość póki nie zrobisz Fan Fix’a. Jak kupisz karte z innym chłodzeniem, lub wymienisz te z referenta to temp. ostro spada w dół.

Mam kartę GF 9800GT

http://www.agito.pl/seria_9/gigabyte_ge … 34289.html.

Temperatura w idle 45 stopni,w stresie max 71 stopni.Jedyny minus tej karty to brak regulacji obrotów wentylatora.Jest trochę za głosny.

hd 4850 + http://www.allegro.pl/search.php?string=s1+arctic + jakiś wolnoobrotowy wentylator 120 mm, lub bardzo wydajny wentylator 120mm - fander ;]

O fanderze mam złe zdanie, ale nie o tym ma być wątek :slight_smile:

Gdzieś wyczytałem, że karty Palita mają przerobioną fabrycznie sekcję zasilania, przez co ten element karty mniej się grzeje, to prawda?

Sekcja zasilania mocno się nie grzeje bo ma mały radiator jak zapewne zauważyłeś na referentach…

Palit Sonic 4850 grzeje się tak samo bo ma to samo gpu, ale osiąga niższe temp. bo ma lepsze chłodzenie. Bardziej rozbudowane zasilanie jest plusem dla oc.

http://sklep.vico.pl/product_info.php/l … _id/135045

Znacząco zaczęły ceny rosnąć, 2-4 tygodnie temu była po niecałe 500zł…

Czy któryś z producentów dodaje do karty oprogramowanie dzięki któremu karta automatycznie obniża taktowanie rdzenia i pamięci gdy jest nieobciążona?

Eeeee… ATi Catalyst Control Center? :stuck_out_tongue:

ale chodzi mi o automatyczne obniżanie taktowania, a nie ręczne, nie będę za każdym razem jak tylko nie będę grał obniżał zegarów :slight_smile:

ATI TRAY TOOLS, ja używam do obniżania taktowania i do automatycznej kontroli wentylka

a są w nim profile w których można zapisywać ustawienia taktowań, a później tylko się między nimi przełączać?

pewnie nvidia ma podobne programy? choć ja u siebie aktualnie nic takiego nie mam, tylko “gołe” sterowniki

Dokładnie tak.

Kurde, CCC sam sobie obniża takty!

Mam jeszcze jedno pytanko :slight_smile:

geforce potrafi sam skalować obraz na proporcję 4:3, wystarczy to ustawić w sterowniku (nie trzeba wtedy ręcznie zmieniać proporcji w monitorze), czy radeon również ma automatyczną zmianę proporcji?

Mam nadzieję, że dobrze się wyraziłem, ale na przykładzie.

Pracuję w windowsie na rozdzielczości standardowej dla panoramy, uruchamiam grę w rozdzielczości np. 800x600 i sterownik sam przełącza proporcje. Gdy wychodzę z gry rozdzielczość wraca do poprzedniej.

W sumie fajny bajer, fajnie gdyby radeon też to miał :slight_smile:

Coś jest w CCC ze skalowaniem obrazu.