Radeon 4870 Sapphire, kilka pytań

(Purtas 00) #1

Witam, pełna nazwa karty to Radeon 4870 Sapphire 512MB (PCI-E) LiteBOX, Mam zainstalowane najnowsze sterownik ( 8.12 ), sterowniki a raczej program z nimi pozwala na podkręcanie GPU i teraz moje pytania: są dwie pozycje GPU Clock oraz Memory Clock. Jak mogę maksymalnie podkręcić "suwaki" w tym programie, żeby się nic nie spaliło itp. drugie pytanie to co może być powodem powstawiam małych kratek na monitorze (przepraszam ale nie potrafię tego określić) i tylko zostaje restart kompa. Zaznaczam że na pewno powodem tego nie jest przegrzanie karty.

Cały komp w podpise.

Pozdrawiam

(Apollo369) #2

Co do podkrecania karty.

Tego nikt nie wie, kazda karta kreci sie inaczej,np. ja na moim GeForce 9600GT na pamieciach z 1800 wycisnałem 2200, a moj kolega tylko 1998.

(Purtas 00) #3

Wgrywając sterowniki od ATI jest tam cały panel kontrolny to znaczy, temp., obroty wiatraka, możliwość ustawienie roździelczości, jakości obrazu itp. i jest ram tez możliwość podkręcenia ty dwóch rzeczy za pomocą suwaka. (parz wyżej)

To jest ten panel o którym mówie:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1dda6a967d31b35d.html

(Kozza) #4

To że powstały "krateczki" zasygnalizowało że za duże dałeś wartości i trzeba je zmienić :))

(Purtas 00) #5

Na razie nic nie robiłem, są standardowe taktowania na obydwóch. Zerknij na ten link wyżej. tam jest ten panel o którym mówię.

P.S. Tam jest taktowanie 500MHz to jest w spoczynku, normalnie wskakuje na 750MHz, a temp. skacze do 69 stopni.

(Kozza) #6

Każdy zna to badziewie CCC najlepiej jest rivą runner przetaktowywać tylko najpierw poczytaj sobie coś na ten temat :slight_smile: Na początek co 5 Mhz podnoś i przepuszczaj przez 3D marka albo coś podobnego nie zapominaj o temperaturach bo referencyjne chłodziwo wydajnością nie grzeszy...

(Purtas 00) #7

Dzięki :slight_smile: , a co do chłodzenia to według mnie to standardowe może chodzić na 100% i tak mi dźwięk nie przeszkadza.( jak się ma słuchawki na uszach :smiley: )

(Rng22) #8

ja mam podobna karte tylko gigabita

jak chcesz bespiecznie ja podkrecic to wcisnij 'auto tune'

a na temp nie patrz ta karta sama dostosuje obroty wiatraka jak bedzie za duza temperatura

ps.u mnie mam suwaki na max w lewo i tez chodzi bez zazutow

(Purtas 00) #9

Mam jeszcze jedno pytanie co powoduje pojawienie się pikseli podczas grania? , pozostaje tylko reset komputera ? Czytałem ze trzeba zmienić BIOS karty czy coś, ale to trudna operacja :frowning: da się jakoś zaradzić temu problemowi ?

(Rng22) #10

zainstaluj nowe sterowniki 9.1 i moze przejdzie

(Mandrasik17) #11

Karta albo się grzeje albo zasilacz... ZAsilacz masz dobry więc myśle że to może przegrzewanie albo złe stery

(Purtas 00) #12

Temperatura sprawdzana na różne sposoby i maksymalnie wynosiła 55 stopni wiec to chyba nie jest dużo. A sterowniki dograłem i nadal się tak dzieje ale już w mniejszym stopniu.