Radeon 9550 podkręcanie

Witam !!

Chciałbym podkręcić Radeona 9550 firmy HIS ale nie wiem o ile Mhz mogę to zrobić aby się nic nie uszkodziło i jakim programem.

ATI Tool

spokojnie mozesz ja podkrecic o 20-30mhz obydwie rzeczy (rdzen i pamiec). moze 9550 pojdzie na wiecej ale sie na tym za bardzo nie znam (dopiero zaczynam sie uczyc o overclockingu ;] ). a jesli masz duzo czasu to w ATI Tool jest opcja find max core i find max memory - znajduje najwieksza predkosc rdzenia i pamieci ale to troche trwa…

aha jak podkrecasz ja sam to co 10-20mhz sprawdzaj czy nie ma artefaktow - opcja scan for artifacts. i pamietaj o sprawzdeniu karty po i przed pokreceniem jakims benchmarkiem :wink:

Do kręcenia kart graficznych służą działające pod systemem operacyjnym programy. Za uniwersalne można uważać Rive Tuner czy PowerStrip-a. Karty od nvidii można kręcić w sterownikach, posiadających dopowiednia zakładke. Do kręcenia karty od Ati można użyć RadLinkera czy ATT

Karta graficzna posiada dwie wartości: pierwsza to taktowanie rdzenia, druga to taktowanie pamięci, dla karta z pamięcią ddr wartośc mnożymy razy 2!

Karte kręcimy co 10mhz dla rdzenia i pamięci np. z 250mhz na 260 i pamieci z z 200 na 210 ( dla ddr to juz 420mhz, 210x2)! Save ustawieni i odpalamy jakiś benchmark graficzny, w którym to możemy zobaczyć, czy coś sie poprawiło w pracy karty, zmieniajace sie na wyzsze fps podczas testu jest znakiem, ze karta przyspieszyla! Wszystko OK, to jedziemy dalej kolejne 10mhz, i tak zwiekszajac co 10mhz, a z czasem co 5mhz dojdziemy do max wartości na jakich moze pracować karta!

Efektami zbyt wysokich zagarów są: dla rdzenia zwis obrazu wyświetlanego, dla pamięci błędy w prawidłowym wyświetlaniu obrazu (artefakty), mogą one powstac równiez poprzez przegrzewanie sie karty graficznej, gdyż kręceniw karty rownież jak i procka wymaga zadbanie o chlodzenie! Jeśli wraz z podnoszeniem zegarów nie przybywa nam pnkt w 3dmarku to albo to juz kres możliwości karty lub ulega ona przegrzaniu!

Rwonież i tu pojawia sie opcja, że nie każda karta kręci sie tak samo, i jest identycznie wydajna!

a wie ktoś moze jak w ATI tool zapisać zmiany bo mnie coś nie chodzi :confused:

podkręcasz Core i memory następnie “Set Clock”, dalej New (wpisujesz co chcesz) OK. nie wyłączasz programu tylko go minimalizujesz.

zrobiłem tak jak powiedziałeś, ale odpalam gierke idzie fajnie i po 5 sekundach wyskakuje błąd “VPU zrestartował akcelerator graficzny ponieważ nie odpowiadał on na polecenia sterownika ekranowego” co robić

zaduze o/c karty :stuck_out_tongue:

no to jakie mam wartości ustawć żeby były niezłe efekty?

przecinak zaloz swoj wlasny temat a nie sie wwalasz w temat kolegi TejuT ;/

haha a mi kiedys tak wyskakiwalo przy CoD od razu po kupieniu kompa :smiley: ale cos zrobilem (chyba nowe stery) i teraz mi sie nie opjawia tak