Radeon czy GeForce

(Szulczynski) #1

Witam kupiłem płytę główną Asusa M97a , procesor amd blac edition phenom II 4 rdzeniowy i 8gb ramu.

Do tego zestawu zamierzam kupić sobie jakąś kartę graficzną tak do 450zł. Jaka będzie lepsza do tego zestawu Radeon czy GeForce?

Na początku myślałem o Radeonie HD 5670. Nie zalezy mi na grach, chociaż od czasu do czasu coś się włączy. Karta ma służyć głównie do filmów HD itp… Dodam ze do karty będzie podłączony telewizor 40cali i monitor 19.

Pozdrawiam

(Viperoo) #2

Do 450 zł wyhaczysz Vertex3D ATI Radeon HD6770. Moim zdaniem Radeon zdominował rynek kart graficznych.

(scripter1) #3

Jeśli chodzi o wydajność układów graficznych to obie firmy są na tak zbliżonym poziomie że można porównywać jedynie poszczególne modele kart od poszczególnych producentów kart.

Co więcej układy GeForce i Radeon mają tak zbliżoną wydajność że zależnie od testu/benchmarku w jednych delikatnie wygrywa jeden a w innych nieznacznie drugi.

Przy wyborze kierowałbym się raczej tym którego producenta osobiście preferuję.

Choć są doniesienia że odkąd AMD przejęło ATI zdarzają się dziwne problemy w różnych programach na sterownikach sygnowanych już przez AMD.

(sadaj72) #4

Skoro nie gry to możesz kupić praktycznie dowolną kartę, z filmami nawet intel sobie radzi, a jego zintegrowane grafiki uznawane są z największy szrot na rynku :wink:

Jeżeli jednak zamierzasz czasami grać w nowsze gry to wybierz hd6770 o którym ktoś już wspominał w temacie.

W filmach na kartach obu producentów nie powinno być żadnej różnicy.

W grach praktycznie żadnej różnicy nie będzie, chociaż zdarza się że niektóre gry preferują karty nvidii a inne amd.

Jeżeli chodzi o rozwiązania "profesjonalne" tzn. obliczeniowe, raytracing, itd. to zwykle zdecydowanie lepiej sprawdzają się karty nvidii.

edit:

Aha no i uważaj na pobór prądu przez karty, hd6770 wymaga porządnego zasilacza 400W. Czarna lista (tracer, feel, codegen itd.) może poradziła by sobie z kartą ale nie przy tym cpu który też sporo prądu potrzebuje.

(scripter1) #5

Nie no, na integrze Intela filmów HD to się zbytnio oglądać nie da bo będą przycięcia a przy większej ustawionej rozdzielczości ekranu to i słabsze karty nVidii i AMD nie poradzą sobie z płynnym odtwarzaniem bo rozdzielczość ustawiona na monitorze ma duży wpływ na to ile mocy kompa idzie na wyświetlanie obrazu z filmu.

Gry łatwiej mogą korzystać z akceleracji gpu bo animacja może być generowana według schematów które obsługują karty a przy filmach do karty graficznej trafia obraz już wygenerowany przez kodeki i tylko niektóre kodeki są w stanie korzystać z akceleracji gpu.

(Chojinka) #6

Do twojego sprzętu zdała by się lepsza/droższa karta aby nie ograniczała proca.

(Szulczynski) #7

Zasilacz mam roczny 500w razem z obudowa był kupiony, nie markowy... wiec chyba jego czas jest juz policzony

Sadaj72 piszesz

to co byś ewentualnie polecił z rodziny GeForce.

W laptopie mam radeona i jedyne jego minus to sterownik, czasami wystepuje błąd po czym ekran odzyskuje sprawność, czy poprawili się w tej kwestii ?

(sadaj72) #8

Zależy od kodeka, ale na nowszych intelach od chyba 4xxx w górę chyba jest sprzętowe wsparcie.

Poza tym niemożliwe żeby przycinało bo phenom x4 sobie poradzi nawet jakby miał programowo te filmy dekodować i nie wiem czy obciąży go to na więcej niż 50%

Sam nie posiadam karty geforce, ale wydaje mi się że karty na poziomie gtx460 to całkiem niezły wybór, tylko że wykracza poza budżet.

edit:

• Intel 4500 HD z youtube

mój AMD Phenom 955, youtube tryb html5 (1080p) - obciążenie ~20% na tym materiale:

Niestety nie wiem czy tryb html5 wykorzystuje gpu czy nie.

(Sniperelite47) #9

Nie ma czegoś takiego jak ograniczanie karty prze procesor bo lepiej mieć lepszą kartę i słabszy procesor niż szybki procesor a słabą kartę.

(Chojinka) #10

a jest coś takiego jak myślenie z sensem? =D>