Radeon x1600 wysiada przy grach

cześć. otóż przedwczoraj (piątek) włączyłem jedną z moich gier ( to była chyba gra Soldier Of Fortune 2). po kilku minutach grania na monitorze wyskoczył mi napis “power saving mode”, taki jak przy włączaniu trybu uśpienia na kompie. zdziwiłem się i nacisnąłem Reset. monitor chodził tak dalej a pecet sie zresetował. dopiero po wyłączeniu i włączeniu kompa chodził on (PeCet) normalnie. kiedy dotknąłem karty graficznej była taka gorąca, że aż się poparzyłem. wydaje mi się, że karta graficzna się przegrzewa. bo monitor mam nowy i chodzi bez problemów. z kartą wcześniej się tak nie działo. wczoraj wyciągnąłem kartę, wyczyściłem, poczekałem aż ochłonie i wsadziłem ją sporwotem na swoje miejsce. włączyłem inną grę, tym razem NFSMW. po 10 minutach ta sama sytuacja, tyle że po pokazaniu się napisu na monitorze (napisałem go wcześniej) wyskoczył błąd na niebieskim polu, tzw. blue screen of death, który był zasłonięty kolorowymi paskami i nie mogłem się rozczytać. póki kompa nie wyłączyłem i włączyłem pasy były do momentu pokazania się pulpitu i jeszcze dłużej. podobną sytuację miałem przy grze call of duty 4 demo. gdy się zawiesiła to po chwili działała dalej, tylko były kolorowe pasy na kilka sekund i tak na okrągło. na pulpicie i w czasie przeglądania internetu system działa normalnie. nie wiem co zrobić. proszę o szybką odpowiedź. moje wnętrze peceta to:

Windows Vista 64bitowa wersja

grafika: Ati Radeon x1600PRO Super 512 mb ddr2

procek: Athlon 64 3200 2.01 ghz

płyta głowna: gigabyte nforce 4 sli k8 triton series GA-K8N-SLI

ram: 2x521mb RAMu z firmy goodram

dvd nagrywarka z firmy LITE-ON

jakaś stacja dyskietek

dysk twardy 320gb i drugi 80gb

karta sieciowa

z góry dziękuję za pomoc.

Witaj !!

A czy kolorowe pasy były też widoczne w chwili testów BIOS’a, czyli przed rozpoczęciem ładowania się systemu operacyjnego ?? Najprawdopodobniej wygląda to na uszkodzenie pamięci RAM na karcie graficznej. Czy na pamięciach RAM na grafice masz radiatory ??

Z pozdrowieniami

Dimatheus

tak, były tam widoczne. jak wygląda radiator? i gdzie znajduje się RAM na karcie?

edit: zaraz dam zdjęcia karty graficznej.

edit 2: oto zdjęcie tej strony ‘dolnej’

http://img512.imageshack.us/img512/9121 … zurhm1.jpg

a to zdjęcie strony ‘górnej’

http://img512.imageshack.us/img512/148/ … 002hv6.jpg

nie znam się na budowie kart graficznych, potrafię tylko powiedzieć gdzie jest wentylatorek i wejścia na monitor.

Hej !!

Jeśli i w czasie startu były widoczne paski to prawdopodobieństwo uszkodzenia pamięci RAM jest nieco mniejsze. :wink: Czyli rozumiem, że problem występuje tylko w czasie dużego obciążenia komputera. Może więc być to inne uszkodzenie kompa - ma przykład pamięci RAM. Dlatego najlepiej sprawdź swoją kartę na innym komputerze oczywiście w obciążeniu - najlepiej z zastosowaniem tych samych gier, o których pisałeś. Sprawdź też kabel od monitora - to również może być jego wina…

Z pozdrowieniami

Dimatheus

co do kabla od monitora - wcześniej się to nie działo więc wątpie że to jego wina. innyc kabli nie mam…i nie mam też gdzie sprawdzić, wszyscy kumple dookoła mają wejścia na agp a ja mam pci-e.

edit: podczas zabawy z RAMem zauważyłem jedną, nie wiem czy ważną rzecz. wyciągnąłem jedną kostkę RAMu i chciałem cokolwiek włączyć, lecz było to niemożliwe bo za wolno chodził komputer… więc wsadziłem ją spowrotem. włączam kompa, pierwszy ekran mi mignął, a przy drugim zawsze na dole pisze mi: Verifing DMI Pool Data… (chyba tak) i zawsze po tych kropkach pisało mi Failed, czyli niepowodzenie a dziś Success czyli sukces. nie wiem czy to ważne, tak napisałem.

aha, jeszcze jedno. raz, gdy pecet sie zresetował i gdy pulpit się załadował, system pokazał mi rozwiązanie tego problemu. niewiele myśląc włączyłem to okienko i Vista mi pokazała raport. oto jego treść:

Problem caused by ATI Graphics Driver

This problem was caused by ATI Graphics Driver. This program was created by ATI Technologies, Inc… ATI Technologies, Inc. does not currently have a solution for the problem that you reported.

Recommendation


The following troubleshooting steps might prevent the problem from recurring.

Download and install an updated version of ATI Graphics Driver from one of the following locations:

Microsoft Update (tu był link)

ATI Technologies, Inc. (tu też)

If an updated driver is not available for ATI Graphics Driver, check with your computer manufacturer.

If you are running the latest version of ATI Graphics Driver, contact ATI Technologies, Inc. (i tutaj) for your support options.

Additional information

If this problem continues to occur after installing the latest product updates, we recommend you get assistance and troubleshooting information directly from ATI Technologies, Inc… (i jeszcze tu)

trochę to dziwne, mam najnowsze sterowniki i zero problemów z nimi.

jak myślicie, czy przywracanie systemu by pomogło?

Witaj !!

Niestety, to najlepszy sposób, by sprawdzić, czy problem leży w karcie, czy w innym komponencie komputera. Musisz jakoś pokombinować, by przetestować kartę, tym bardziej że na błąd karty wskazuje raport, który zamieściłeś…

Z RAM’em to zbieg okoliczności. Podany przez Ciebie test dotyczy zwykle dysków twardych, dlatego posprawdzaj podłączenia poszczególnych elementów do płyty głównej - oczywiście łącznie ze wszystkimi kablami…

Niestety, raczej nie bardzo. Problem jest sprzętowy, nie programowy. Świadczy o tym fakt, że w czasie ładowania systemu - czyli również w czasie testów BIOS - występowały kolorowe paski. W tym czasie karta graficzna nie działa na podstawie instrukcji z zainstalowanych sterowników, lecz według sterowników systemowych.

Z pozdrowieniami

Dimatheus

jeszczę raz piszę. dziś zagrałem sobie w grę Worms 3D. po ok. 15 minutach grania gra się zwiesiła i dosłownie na ułamke sekundy mignęły mi 2 kolorowe paski na ekranie. lecz komp się nie zresetował. wyszedł mi do pulpitu, pokazał się błąd, że aplikacja została zamknięta z powodu problemu. i zdążyłem zrobić screena jakiegoś okienka o błędzie “R 300”. oto on:

http://img150.imageshack.us/img150/6596/bladr300gx0.jpg

nigdy mi się coś takiego nie pokazało.

to znowu błąd sterownika karty graficznej (Ati) - sprawdzałeś jak to wygląda w Menedżerze Urządzeń ? - choć, jeżeli, jak pisałeś, coś się działo już przy odpalaniu biosu - to najprawdopodobniej (tak jak napisał Dimatheus) problem jest sprzętowy… - musisz sprawdzić kartę graficzną…

w Menedżerze Urządzeń wszystko jest ok, nic tam niepokojącego nie zauważyłem.

a ten ekran ładowania BIOS’u to ten drugi po włączeniu/resecie kompa? bo ten pierwszy pokazuje dyski i RAM.

edit: dziś znów zagrałem w NFSMW. po zawieszeniu gry paski pokazały się tylko w grze, po grze pokazał się jakiś błąd, potem był reset PeCeta i tylko były na tym pierwszym ekranie. i nigdzie więcej.

ewidentnie wygląda na problem sprzętowy - niestety - nie wiesz, czy wentylator na karcie się kręci ? - masz jakieś odczyty dot. temperatury karty?

spróbuj użyć któregoś z programów testujących grafikę - stąd : http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=47

gdy przeglądam internet to wentylator się kręci. co do gier to muszę sprawdzić, ale kręci się gdy się zawiesza czy jak jest włączona?

gdy zainstalowałem program SpeedFan, pokazuje mi coś takiego:

Fan1: 3444 RPM

Fan2: 0 RPM

Fan3: 0 RPM

a także:

Temp1: średnio 25C

Temp2: średnio 34C

Temp3: cały czas 71C

Temp: cały czas 1C

Core: 40C (albo więcej albo mniej) lub około 70C albo 52C

nie wiem czy ten program sprawdza kartę graficzną. miałem kiedyś taki z ATI do sprawdzania i podkręcania ale był to program do karty X800. poszukam jeszcze za takim na stronie ATI.

EDIT: w czasie gry (NFSMW) wentylatorek cały czas chodzi.

daję tutaj wykresy z czujnika z programu EVEREST Home i Ultimate (sklejka)

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika ITE IT8712F (ISA 290h)

Nazwa płyty głównej Gigabyte K8NF / K8N Pro-SLI / K8NS / K8N-SLI / K8N Ultra / K8NXP Series

Stwierdzono otwieranie obudowy Tak

Temperatury

Procesor 33 °C (91 °F)

SAMSUNG HD321KJ 33 °C (91 °F)

Maxtor 6Y080L0 36 °C (97 °F)

Wentylatory

Procesor 3444 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.55 V

+3.3 V 3.26 V

+12 V [TRIAL VERSION]

DIMM 2.56 V

i tylko tyle tam miałem. gdyby temperatury porównać do tych z programy speedfan, można wywnioskować, że karta graficzna ma 71°C.

Witaj !!

Nie, testy BIOS’a to właśnie wykrywanie dysku i RAM’u, czyli to, co określiłeś mianem pierwszego obrazu.

Program SpeedFan oraz Everest mogą nieco przekłamywać wyniki temperatur. Dlatego sprawdzimy je dzięki oprogramowaniu kartu. TUTAJ znajdziesz informację, jak odczytać temperaturę procesora karty graficznej.

Wróć oczywiście z wynikami - pomiar zrób zarówno bez obciążenia - czyli na przykład przeglądasz coś w necie - jak i z obciążeniem - na przykład odpalając jakąś grę.

Powodzenia

Dimatheus

poszukaj sterowników do monitora jak najnowszych i do karty graficznej.

robiłeś ostatnio jakieś aktualizacje sterowników???

tak, do karty graficznej mam najnowsze, co do monitora to nie mogę zainstalować tych z płyty. nie wiem czemu.

brak sterowników do monitora to chyba nie problem, bo gdy go po raz pierwszy włączyłem to wszystko było cacy.

nie mam czegoś takiego jak ATI Overdrive w moim Catalyst Control Center! chyba moja karta graficzna go nie obsługuje. co zrobić?

zainstaluj sterowniki od płyty gł. potem od grafiki najnowsze, a potem od monitora. może pomoże.

Witaj !!

Karta grafiki Ati Radeon x1600PRO Super 512 mb ddr2…

Raczej mało prawdopodobne, by tak nowa karta nie obsługiwała ustawień zaawansowanych. Spróbuj więc zaktualizować sterowniki do najnowszej wersji - miejmy nadzieję, że wtedy pojawi się i opcja sprawdzenia temperatury procesora graficznego. Zastosuj się do wskazówek Marekkk’a , czyli

a potem uzupełnij to o najnowszą wersję DirectX’a.

Jaki zasilacz masz w swoim kompie ?? Czy potrafisz zmierzyć - za pomocą miernika cyfrowego - napięcia, które daje zasilacz w czasie korzystania z aplikacji 3D, na przykład w czasie grania w bardziej wymagające tytuły ?? Jeśli tak, to podaj wyniki zmierzonych napięć.

I uwaga, której jeszcze nie dopisał Moderator - zmień tytuł na konkretny, oki ??

Z pozdrowieniami

Dimatheus

uzikus , jeszcze raz napiszesz post pod postem i wyciągnę konsekwencję :twisted:

viewtopic.php?f=2&t=213590

Sugeruję przeczytać regulamin.

Nazwij temat konkretnie. Przenoszę :confused:

zasilacz mam 400W, kupion daaawno temu, nawet nie wiem jaka to firma :confused: po zainstalowaniu nowych sterów do grafy, pokazała się opcja ATI Overdrive. wchodze tam, patrze… nie ma wzkaźnika temperatury! oto screen:

http://img145.imageshack.us/img145/6789 … gfxxe3.jpg

stery były nowe, ściągane ze strony. directx’a mam najnowszego, bo dxdiag pokazuje że mam wersje 10 (???). troche to dziwne. od monitora tez mam najnowsze. od plyty tez. nie będę się bawił miernikiem cyfrowym, jeszcze coś spalę.

Witaj !!

Skoro nie chcesz się bawić miernikiem cyfrowym, to może masz możliwość przetestowania karty na innym komputerze ?? To pozwoliłoby ustalić, czy to sterowniki, karta czy może zasilacz nie potrafi dostarczyć odpowiedniej mocy.

Z pozdrowieniami

Dimatheus

nie mam takiej mozliwosci, aczkolwiek w przyszlym tygodniu dostane nowy zasilacz to przetestowania. mialem dostac tez karte ale okazalo sie ze jest na agp.