RADEON X1950GT AGP na starym kompie

Witam.

Mam starą płytę główna Shuttle AK32A v2.1 ze złączem AGPx4. Tak jak i płytę tak też posiadam stary zasilacz 300W.

Mam pytanie czy podepnę kartę graf. RADEON X1950GT do tej płyty i odpalę bez problemu ponieważ z tego co wiem wymaga dodatkowego zasilania gniazdem zdajsie 6pinowym ktorego nie mam w swoim zasilaczu. Proszę o wszelkie sugestię i pomoce.

Pozdrawiam

Jeżeli karta wymaga dodatkowego zasilania, a go nie podłączysz to już po włączeniu komputera (chyba na ekranie powitalnym BIOSa lub zaraz po nim - przynajmniej tak było już w przypadku Radeona 9800) zobaczysz stosowną informację. System powinien się uruchomić ale karta nie będzie działać jak powinna (o graniu możesz zapomnieć). Tak więc lepiej przed podłączeniem tej karty zaopatrz się w odpowiedni zasilacz.

A nie ma przejściówki z tych starych wtyczek zasilających ?

powinna w pudełku być odpowiednia przejściówka z molex`ów, ale z tym zasilaczem to ja bym nie ryzykował :slight_smile:

z tego co wyczytałem ta karta ma ogromny pobór mocy, nawet do 150W tak wiec masz racje nie ma sensu.

Ale model HD 2600 XT to juz nowa architektura kart, mają pobór do 50W - zasilacz powinien pociagnać kompa z tą płyta , jak myślicie ?

Napisałeś, że masz stary zasilacz 300W. Pozostaje pytanie jakiej marki jest ten zasilacz? Jeżeli jakiejś porządnej firmy to możesz próbować, natomiast jeżeli jest to jakiś niskobudżetowy zasilacz montowany w tanich obudowach, to te 300W najprawdopodobniej ma tylko na naklejce. Zasilacze tego typu najczęściej mają małą stabilność napięć, przy większych obciążeniach bardzo często cierpi reszta sprzętu. Do tego dochodzi ten wiek (jak napisałeś “stary”) zasilacza. Ja nawet nie zastanawiał bym się nad wymianą. No ale sprawdź i podaj tą markę zasilacza, wtedy będzie można powiedzieć coś więcej.

Radeon HD 2600XT pod AGP także posiada zewnętrzne zasilanie. Wynika to ze specyfikacji złącza AGP, karta wymaga większego napięcia niż jest w stanie zaoferować jej port AGP. To już samo z siebie przemawia za kupnem dobrego zasilacza.

Komputer ci pierdyknie na 300W zasilaczu… Mi ledwo starcza do HD 2600…

nie chce mi sie odłączać wszytkich kabli bo mam na styk i wyciągać obudowy ale powiem wam juz teraz ze jest to zasilacz z dolnej półki, teoretycznie 300W z przed kilku lat tak wiec moc rzeczywistą ma za pewne dużo mniejszą.

No i właśnie teraz pytanie czy da radę z radeonem HD 2600 a jak nie to w jakiś sposób będzie się objawiać złe działanie tego zasialacza ? po prostu komputer będzie nie stabilny, resety, zwisy itd rozumiem ?

jeżeli zasilacz będzie za słaby -to w momencie zwiększonego poboru prądu /gry itp/

będzie reset lub wyłączy się monitor…

Poza tym przy dużym obciążeniu takiego taniutkiego zasilacza napięcia na poszczególnych liniach mogą znacznie przekroczyć dopuszczalne normy. Co w najgorszym przypadku może skutkować uszkodzeniem sprzętu, popuchnięciem kondensatorów na płycie głównej itp. Na początku może być wszystko ok, z czasem mogą pojawić się samoczynne restarty komputera, a dalej to już może być tylko gorzej. Czasem warto pomierzyć napięcia zasilacza miernikiem, można wtedy zobaczyć jak duże są odchyłki od normy i czy mieszczą się one w dopuszczalnym zakresie.

Podaj też pełną specyfikację swojego komputera: procesor, pamięć - ile modułów, ile napędów, ile dysków, karty rozszerzeń itp.

Zastanawiam się tylko czemu ludzie tak niechętnie kupują te lepsze zasilacze, przecież jest to nieduży wydatek (średnio 150 zł), a przecież zasilacz kupuje się raz na dobre kilka lat. Norma ATX istnieje od bardzo dawna, BTX się nie przyjęło i nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie miało się coś tutaj zmienić. Kupisz raz coś lepszego, zaoszczędzisz sobie kłopotów na przyszłość.

pł gł. shuttle ak32a v2.1

proc. althlonXP2000

ram 512 goodram , 256 goodram

graf radeon9600pro AGPx4 (nie wymaga dodatkowego zasialania)

hdd 320gb, 80gb oba filmy WD

napędy nagrwywarka dvd, czytnik dvd.

karta siec. realtek

zasil. prawdopodobnie codygen300W

to wszytko na tym zasilaczu, całość działa bez problemów od kilku dobrych lat.

mam możliwość odłączenia jednego dysku (80gb) i czytnika dvd dla odciążenia zasilacza :wink: