RADIÓWKA-jak się zabezpieczyć

witam

jestem podłączony do nowostworzeonej sieci radiowej. Z uwagi na brak alternatywnego połączenia internetowego jestem wręcz na nią skazany…

Od początku były problemy z pracą w necie. Jednak były i dni kiedy net chodził super. Od pwenego czasu mogę z niego korzystać jedynie wcześnie rano lub w niektórych tylko godzinach. Swoimi kanałami doszedłem, że na terenie mojego miasta koleś zakłada ludziom internet radiowy korzystając z sieci mojego usługodawcy oraz wykradanych adresów MAC. Ja będąc praktycznie najdalej wysuniętym klientem nie mam szans z kimś kto pracuje na moich parametrach. Zgłaszałem to swojemu usługodawcy, jednak jego wiedza, a może chęć jest mocno ograniczona. Jak już pisałem nie mam alternatywy, a internet jest mi niezbędny. Proszę o pomoc. Jakie zabezpieczenie można tu zastosować? Co ja mogę zrobić ze swojego poziomu. W domu mam włączone do sieci 3 komputery poprzez AP - i router…

Po pierwsze to sieć radiowa nie musi być wcale gorsza od sieci przewodowej, a wręcz czasami jest lepsza - ja też mam radiówkę i bardzo sobie chwalę - nie ma problemu, żeby osiągnąć prędkości rzędu 3Mbit/s.

Ze swojego poziomu raczej mało da się zrobić z tym, o czym piszesz.

Co do zabezpieczeń, to usługodawca powinien zezwalać na podłączanie do sieci jedynie zarejestrowanych kart sieciowych, tzn. jeśli ktoś ma kartę o nieznanym MACu, to nie ma szans na połączenie z netem. U nas dodatkowo co jakiś czas każdemu zmienia się IP (automatycznie przez DHCP), a kombinacja IP i MAC jest znana jedynie poszczególnym użytkownikom i administratorowi, więc nie ma szans na podłączenie się “na lewo” nawet, jeśli ktoś np. zmieni sobie MAC na zarejestrowany u legalnego użytkownika.

Jeśli Twój dostawca internetu nie potrafi sobie z tym poradzić, to świadczy o jego nieudolności.

Jeżeli opłacasz abonament, a nie otrzymujesz takiej usługi, za jaką płacisz, to musisz nacisnąć na dostawcę, a w ostateczności pozostaje Ci sąd konsumencki lub rezygnacja z usługi.

Wiem :mrgreen: i nie było moją intencją poniżanie radiwóki :stuck_out_tongue:

… to niedobrze :o

haker wykrada MAC adres z sieci i wszelkie inne dane. W związku z tym zmiana tych parametrów będzie tylko półśrodkiem, który właśnie awaryjnie chcę zastosować. Jednak nie jest to rozwiązanie problemu. Pisząc, że przy zmianie tych parametrów na inne znane usługodawcy i użytkownikowi"NIE MA SZANS NA PODŁĄCZENIE SIĘ NA LEWO" nie przekonałeś mnie, choć życzył bym sobie by tak było.

Tak- mój usługodawca jest neiudolny i nie rozwija się. Niestety jest włąśccielem najwyższego punktu w mieście i ma możliwość “siania” sygnału po terenie gdzie nie ma możliwości technicznych na neo, ani na inne alternatywne łączę internetowe

Naciskam go :evil: i to nic nie daje

sąd knsumencki lub rezygnacja nie da mi nic poza satysfakcją, zę miałęm rację i że miałęm choć namiastkę neostrady :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Niestety jest to moje jedyne źródło z jakiego mogę mieć dostęp do sieci, W naszym kraju są takie strony :oops: :oops: … i mnie przyszło tu mieszkać :? :?

a net satelitarny?

chyba nie mieszkasz w bunkrze :shock:

Jestem adminem takiej małej sieci radiowej.

Zainwestowałem w serwer na mikrotiku bo zwykły router z menadżerem pasma nie dawał rady.

Obecnie w sieci mam filtracje po MAC, WEP, PPPoE czyli każdy ma swój login i hasło. Dodatkowo cała transmisja szyfrowana jest przez mppe 128. Obecnie intruz może sobie conajwyżej posnifować SSID sieci :stuck_out_tongue:

Zabezpieczenie raczej nie do przejścia, login i hasło mogą mieć od 1 do 255 znaków. W tej konfiguracji WEP i filtracja po MAC jest zbędna, ale nie chce mi się latać do ludzi i wszystko ustawiać od nowa :stuck_out_tongue:

nie… dowciopniusiu … NIe mieszkam w bunkrze, ale też nie zarabiam tyle co szejk arabski i nie stać mnie na ponad 400 € miesięcznie. A sam sieci nie zamierzam budować. Jestem solowym, zwykłym użytkownikiem

Dzięki Killer za podowiedź. teraz przynajmniej wiem, ze jeżeli mój usługodawca zechce to coś może zrobić, a nie tylko bezradnie rozkładać ręce.

Resztę pytań zadam na PW.

Są programy które skanują sieć (oczywiście niezabezpieczoną odpowiedni, a z opisu wnioskuję że tak jest) do której jesteś podłączony i pokazują Mac’i i IP wszystkich podłączonych userów, więc sprawa kradzieży adresu i mac’a jest prosta. Apeluj do admina swojego o zmianę adresu i Mac’a (do tego również jest soft)

pzdr

Do tego wystarczy zwykły sniffer, praktycznie każdy pokazuje włączone komputery a przy tym ich IP i MAC.

Adres MAC można sobie zmienić w opcjach karty sieciowej lub programem MacMakeUp, nic trudnego.

Przy takiej sieci jednak to nic nie da bo pewnie nie jeden się wpina na lewo :stuck_out_tongue:

Zamulanie neta wynika pewnie z faktu podpinania się nielegalnych uzytkowników pod twojego MAC-a nic tutaj nie poradzisz. Konieczna jest zmiana polityki bezpieczeństwa sieci, ale to juz kwestia administaratora. Bardzo duży wzrost popularności tego typu sieci w ostatnich latach w Polsce, niewątpliwie działa tu na niekorzyść. Niedokładny projekt sieci, pośpiech, luki w bezpieczeństwie, w końcu chęć uzyskania jak największego zysku jak najmniejszym kosztem to standardowy schemat działania dużej ilości powstających jak przysłowiowe „grzyby po deszczu” firm, oferujących dostęp do Internetu droga bezprzewodową. I potem się dziwić że coraz wiecej osób narzeka na łącze internetowe wykorzystujące fale radiowe. :?

Mądre to i prawdziwe słowa panie diridiri :o :o ale cóż z nich dla mnie wynika??? :frowning: :frowning: :frowning: