RAID 0 - czy istnieje taka możliwość na MSI 945GCM5 V2?

Witam,

Na wstępie zaznaczam, iż jestem kompletnie nieobeznany w temacie. Chciałbym utworzyć RAID0 dokupując drugi taki sam dysk twardy, wiadomo, po to, aby zwiekszyć wydajność, lecz nie wiem, czy moja płyta główna pozwala na tworzenie macierzy dyskowych.

Swoją drogą, na mojej płycie głównej mam 4 porty SATA2 i do jednego z nich podłączony dysk twardy również SATA2, ale w BIOSie jest wykrywany jako ATA i nie wiem dlaczego. Nawet mój stary dysk twardy ze złączem ATA osiąga transfer kopiowania danych na poziomie 55 MB/s, a obecny - Samsung, zaledwie 40 MB/s. Naprawdę osiągam takie tranfery w Windowsie przy zaznczonych opcjach: Enabled write caching on the device oraz Turn off Windows write-cache buffer flushing on the device.

W BIOSie mam ustawione w zakładce Integrated Peripherals -> On-Chip ATA Devices:

-On-Chip IDE Controller (Enabled)

-PCI IDE BusMaster (Disabled)

-On-Chip SATA Controller (IDE), w tym punkcie, co dziwne, mam do wyboru tylko Disabled oraz IDE

Mój sprzęt, dane z programu Everest Ultimate:

Płyta główna: MSI 945GCM5 V2 (MS-7267)

Procesor: Intel Pentium Dual Core E2160 1,80 GHz

Pamięć RAM: A-Data DQPE1A16 2 GB DDR2-667 CL5

Karta graficzna: ATI Radeon HD 2600 XT

Karta dźwiękowa: Realtek ALC888/1200 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller

Kontroler IDE: Intel 82801GB/GR/GH (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller

Dysk fizyczny: Samsung HD642JJ ATA Device (640GB, 7200 RPM, SATA-II)

Systemy operacyjne: MS Windows 7 Pre-RC Build 7229 EN x64/Linux Ubuntu 9.10 Alpha 2 x64

Pozdrawiam,

DS

Nie.Gniazda do RAID są zaznaczane innym kolorem.

To czy zakup kontrolera SATA na PCI umożliwiłby mi stworzenie RAID 0 albo czy byłaby wtedy dostępna taka opcja w BIOS’ie, żebym mógł wykorzystać AHCI oraz NQC?

Taka opcja nie będzie dostępna w biosie.

przecież można zrobić Raid’a Windows’owego :smiley: