Ram 200MHz zamiast 166MHz zawiesza system?


(danyll) #1

Witam. Mam problem z pc ponieważ ciągle mi się zawiesza windows (jak się uruchomi bez zawieszenia i 5minut działa to już działa godzinami bez zawieszania się). Pisałem już tematy itd ale ciągle coś nie tak. Patrzyłem wszystko i zauważyłem, że moja płyta obsługuje ram 100/133/166MHz a ja mam zamontowany 200MHz. Robiłem testy memtestem i nie pokazywało błędów, jednak czy może to być wina ramu, że ma 200MHz a nie mniej i przez to zawiesza system?


(Kuczkowiak) #2

Ile trwał ten test memtestem?

Dobrze pokazuje ilość zamontowanej pamięci RAM ?


(Dimatheus) #3

Hej,

Podaj nieco więcej informacji o komputerze. Sprawy sprzętowe załatwić może log z programu CPU-Z. Ściągasz, instalujesz i odpalasz - przechodzisz do zakładki About i klikasz Save Report - bez znaczenia czy w HTML czy txt. Następnie zamieszczasz log w jakimkolwiek serwisie, a na forum wklejasz tylko link.

:arrow: Jakiego systemu używasz??

:arrow: W jaki zasilacz wyposażony jest komputer??

:arrow: Czy przypadkiem jego komponenty nie przegrzewają się?? Wiesz jak sprawdzić temperatury??

Pozdrawiam,

Dimatheus


(danyll) #4

Log z cpu-z http://wklej.org/id/361764/

System Win Xp SP3

Zasilacz Fortron 350W (był wymieniany z jakiegoś 'felernego')

Temperatury są ok, ostatnio dołożyłem jeden wiatraczek bo wiadomo, lato i cieplej, i temperatury są ok teraz. Obudowa tuż nad zasilaczem również chłodna:)


Test memtestem trwał dość długo (nie w minutach tylko w godzinach liczone).


(Powerkk8) #5

Podaj mi Pamieć jądra niestronicowana (Odpalasz menedzer zadan zakladka wydajnos i tam jest podana wartosc).

Policze ci ile (Prawdopodobnie) brakuje pamieci .


(danyll) #6

Zrobiłem screena z zakładki http://img594.imageshack.us/img594/7779/beztytuuet.jpg Proszę. Mam 1534MB przydzielone "na sztywno" by się nie fragmentował plik stronnicowania.


(Powerkk8) #7

To nie mało ilosc ramu jest przyczyna zawieszania sie komputera. Po wyliczeniach wyszło ze masz jeszcze trochu nie uzywanej pamiec wiec to nie jest to. Moze to wina procka ? Podkrecałes go albo cos w tym stylu ?


(Mmiszczuk) #8

Sprawdź, czy płyta nie ma napuchniętych kondensatorów.


(danyll) #9

Płyta nie ma napuchniętych kondensatorów, ani wylanych. Gdyby to była wina procka to chyba w grach by się zawieszał pc, a podczas gier się nie zawiesza. Zawiesza się tylko podczas startu, tak do max 2 minut od startu, z czego startuje ok 40s system, pojawia się pulpit i przeważnie dobrze się wszystko z antywirusem nie załaduje i jest zwis. Przeważnie jak ładuje się antywirus, bądź przy połączeniu z netem lub otwarciem przeglądarki się zawiesza:/ Tak z minutę od startu się nie zawiesi to chodzi non stop aż się go wyłączy.


(Powerkk8) #10

Wejdz do panelu sterowania potem narzędzia administracyjne i podglad zdarzen a potem dziennik systemu windows moze z tego cos wywnioskujesz. Poszukaj tam jakis błedu typu stop


(Kuczkowiak) #11

Sprawdzałeś w ogóle ten sprzęt jak się zachowuję na pamięciach RAM takie jakie powinny być do tej płyty głównej?


(danyll) #12

Mam jedną kość 128MB ram PC2100 i po jej włożeniu długo pasek chodził i system też się zawiesił, ale wcześniej jak patrzyłem to normalnie, tylko że strasznie wolno chodziło. Ostatnia próba była z zawieszaniem się, więc nie wiem.


(danyll) #13

Czepiasz się słówek. Piszę jak potocznie się mówi, na szybko. Przekładałem kość do każdego z 3 modułów i to samo jest. Dodatkowo sprawdzałem kością 128 w też 3 modułach i nic. Ciągle zawiesza się.


(igrek) #14

Pożycz od kogoś jakąś kość albo sprawdź kompa pod kątem wirusów


(danyll) #15

Skanowałem antywirusem i sprawdzałem na drugiej kości;)


(Dimatheus) #16

Hej,

Wszystko zależy od tego, jak podawane są dane. Czasami podawane są taktowania rzeczywiste, czasami efektywne. Poza tym moduły pamięci RAM zawsze mają określoną najwyższą częstotliwość pracy - oprócz niej pracują także w innych, niższych trybach. Jeśli pamięć nie może być obsłużona z maksymalną dostępną częstotliwością, BIOS automatycznie powinien zmniejszyć jej taktowanie. Według raportu z CPU-Z pamięć pracuje z prędkością 166MHz (taktowanie rzeczywiste), co daje efektywnie 333MHz.

Temperatury - przynajmniej według programu - w normie. Z napięciami też jest w miarę OK.

Mało prawdopodobne biorąc pod uwagę fakt, że komp wyposażony jest w 1GB pamięci i system XP.

Czy przypadkiem wspomniany motyw nie powoduje problemów w czasie odpalania się sytemu?? Czy problemy nie zaczęły się po zmianach w systemie?? Czy może już od zainstalowania systemu??

Takie symptomy wskazywałyby na problem czysto programowy, a nie sprzętowy. Czy nie masz przypadkiem konfliktu z programami antywirusowymi 0 na przykład zainstalowane dwa pakiety ochronne, etc??

To też potwierdzałoby teorię, że to nie problem z RAM'em. A dłuższe odpalanie - zupełnie normalne. W końcu komputer wyposażasz w 10 razy mniej pamięci - ma prawo odpalać się wiele dłużej...

Ewentualnie spróbuj odpalić kompa z dowolnej płyty LiveCD - jeśli będzie się zawieszał, problem sprzętowy... :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Agatonster) #17

danyll ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.


(danyll) #18

No to widziałem, nawet w biosie mam pokazane 166MHz, ale pamięć ma max 200MHz, i czy to nie przeszkadza jej pracować na niższej częstotliwości? Dziś ustawiłem frequency na 133 i zmieniłem timingi CL=2.0, tCRD=2, tRP=3, tRAS=5 i ustawiłem cpu również na 133MHz (powinno być stabilniej jak na tej samej pracują, ale też było jedno zawieszenie się systemu).

Zmieniłem motyw i tak samo. Nawet podmieniłem na uxtheme ten oryginalny nie patchowany i tak samo.

Sprawdzałem w start>uruchom>eventvwr usunąłem wszystkie błędy (były 2) w tym błąd General Purpose USB Driver (adildr.sys) dzięki programowi, który pokazuje wszystkie sterowniki w systemie które pozostawiły aplikacje odinstalowane.

Próbowałem odpalić ubuntu z live cd, trochę bootowało i się zacięło na pulpicie też:confused: Wcześniej miałem na drugim dysku zainstalowane i jak nie uruchamiał się windows to przechodziłem na ubuntu by sprawdzić maila i miał mniej problemów by odpalić system. Spróbuję jeszcze zeskanować innym antywirusem, z obecnym nie ma konfliktów, mam tylko comodo internet security 4. W menadżerze urządzeń(pokaż ukryte urządzenia) mam tylko znak zapytania przy urządzeniu Flash device (pewnie dlatego że nie ma podpiętego pendrive).

PS. Agaton czytałem temat i na prawdę nie mam pojęcia jak go opisać, bo nie wiem w czym problem jest. Nie pisałem żadnych komp itp ani nic typu mam problem, myślałem, że temat zrozumiały jest. Poprawiłem, mam nadzieję, że dobrze.


(Dimatheus) #19

Hej,

Nie, zupełnie nie przeszkadza. Pamięci mogą pracować na różnych częstotliwościach - tak zostały zaprojektowane. :slight_smile: A podawane są zawsze maksymalne wartości, by wiedzieć, co można z pamięci wyciągnąć. :slight_smile:

Czyli 99% na to, że nie jest to problem z systemem, a bardziej problem sprzętowy... A skoro tak, to sprawdźmy jedną rzecz - czy komputer nie zawiesza się przypadkiem w momencie, gdy nagrywarka zaczyna rozpędzać płytę??

Możesz na przykład w trybie awaryjnym użyć programu Dr.Web CureIt!.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(danyll) #20

Sformatowałem dysk, zrobiłem partycję C:\ D:\ E:\ i F:\ i na E:\ zainstalowałem system. Na D: mają być wg programu bad sectory, ale skanowałem ponownie i nie wykrywa tam bad sectora żadnego. Podkręciłem lekko procesor i teraz nie zawiesza się podczas bootowania. Komputer zaczął się uruchamiać bez zawieszania podczas bootowania, ale po załadowaniu pulpitu jeszcze się potrafi przywiesić. Tak do ok 5 minut po starcie. Usunąłem wszystkie wykrzykniki i nieznane urządzenia w menadżerze urządzeń oraz błędy w podglądzie zdarzeń. Co do dvd-romu to nie wiem czy powinna mrygać jego dioda podczas startu systemu skoro wyłączyłem jego bootowanie i sprawdzanie w biosie:/ Wkładam płytki i się nie wiesza system. Skanowałem antywirusami i optymalizowałem system. Ale jeszcze się zawiesza podczas pierwszego uruchomienia. Powoli kończą mi się pomysły.