Ram 200MHz zamiast 166MHz zawiesza system?

Witam. Mam problem z pc ponieważ ciągle mi się zawiesza windows (jak się uruchomi bez zawieszenia i 5minut działa to już działa godzinami bez zawieszania się). Pisałem już tematy itd ale ciągle coś nie tak. Patrzyłem wszystko i zauważyłem, że moja płyta obsługuje ram 100/133/166MHz a ja mam zamontowany 200MHz. Robiłem testy memtestem i nie pokazywało błędów, jednak czy może to być wina ramu, że ma 200MHz a nie mniej i przez to zawiesza system?

Ile trwał ten test memtestem?

Dobrze pokazuje ilość zamontowanej pamięci RAM ?

Hej,

Podaj nieco więcej informacji o komputerze. Sprawy sprzętowe załatwić może log z programu CPU-Z. Ściągasz, instalujesz i odpalasz - przechodzisz do zakładki About i klikasz Save Report - bez znaczenia czy w HTML czy txt. Następnie zamieszczasz log w jakimkolwiek serwisie, a na forum wklejasz tylko link.

:arrow: Jakiego systemu używasz??

:arrow: W jaki zasilacz wyposażony jest komputer??

:arrow: Czy przypadkiem jego komponenty nie przegrzewają się?? Wiesz jak sprawdzić temperatury??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Log z cpu-z http://wklej.org/id/361764/

System Win Xp SP3

Zasilacz Fortron 350W (był wymieniany z jakiegoś ‘felernego’)

Temperatury są ok, ostatnio dołożyłem jeden wiatraczek bo wiadomo, lato i cieplej, i temperatury są ok teraz. Obudowa tuż nad zasilaczem również chłodna:)


Test memtestem trwał dość długo (nie w minutach tylko w godzinach liczone).

Podaj mi Pamieć jądra niestronicowana (Odpalasz menedzer zadan zakladka wydajnos i tam jest podana wartosc).

Policze ci ile (Prawdopodobnie) brakuje pamieci .

Zrobiłem screena z zakładki http://img594.imageshack.us/img594/7779/beztytuuet.jpg Proszę. Mam 1534MB przydzielone “na sztywno” by się nie fragmentował plik stronnicowania.

To nie mało ilosc ramu jest przyczyna zawieszania sie komputera. Po wyliczeniach wyszło ze masz jeszcze trochu nie uzywanej pamiec wiec to nie jest to. Moze to wina procka ? Podkrecałes go albo cos w tym stylu ?

Sprawdź, czy płyta nie ma napuchniętych kondensatorów.

Płyta nie ma napuchniętych kondensatorów, ani wylanych. Gdyby to była wina procka to chyba w grach by się zawieszał pc, a podczas gier się nie zawiesza. Zawiesza się tylko podczas startu, tak do max 2 minut od startu, z czego startuje ok 40s system, pojawia się pulpit i przeważnie dobrze się wszystko z antywirusem nie załaduje i jest zwis. Przeważnie jak ładuje się antywirus, bądź przy połączeniu z netem lub otwarciem przeglądarki się zawiesza:/ Tak z minutę od startu się nie zawiesi to chodzi non stop aż się go wyłączy.

Wejdz do panelu sterowania potem narzędzia administracyjne i podglad zdarzen a potem dziennik systemu windows moze z tego cos wywnioskujesz. Poszukaj tam jakis błedu typu stop

Sprawdzałeś w ogóle ten sprzęt jak się zachowuję na pamięciach RAM takie jakie powinny być do tej płyty głównej?

Mam jedną kość 128MB ram PC2100 i po jej włożeniu długo pasek chodził i system też się zawiesił, ale wcześniej jak patrzyłem to normalnie, tylko że strasznie wolno chodziło. Ostatnia próba była z zawieszaniem się, więc nie wiem.

Czepiasz się słówek. Piszę jak potocznie się mówi, na szybko. Przekładałem kość do każdego z 3 modułów i to samo jest. Dodatkowo sprawdzałem kością 128 w też 3 modułach i nic. Ciągle zawiesza się.

Pożycz od kogoś jakąś kość albo sprawdź kompa pod kątem wirusów

Skanowałem antywirusem i sprawdzałem na drugiej kości;)

Hej,

Wszystko zależy od tego, jak podawane są dane. Czasami podawane są taktowania rzeczywiste, czasami efektywne. Poza tym moduły pamięci RAM zawsze mają określoną najwyższą częstotliwość pracy - oprócz niej pracują także w innych, niższych trybach. Jeśli pamięć nie może być obsłużona z maksymalną dostępną częstotliwością, BIOS automatycznie powinien zmniejszyć jej taktowanie. Według raportu z CPU-Z pamięć pracuje z prędkością 166MHz (taktowanie rzeczywiste), co daje efektywnie 333MHz.

Temperatury - przynajmniej według programu - w normie. Z napięciami też jest w miarę OK.

Mało prawdopodobne biorąc pod uwagę fakt, że komp wyposażony jest w 1GB pamięci i system XP.

Czy przypadkiem wspomniany motyw nie powoduje problemów w czasie odpalania się sytemu?? Czy problemy nie zaczęły się po zmianach w systemie?? Czy może już od zainstalowania systemu??

Takie symptomy wskazywałyby na problem czysto programowy, a nie sprzętowy. Czy nie masz przypadkiem konfliktu z programami antywirusowymi 0 na przykład zainstalowane dwa pakiety ochronne, etc??

To też potwierdzałoby teorię, że to nie problem z RAM’em. A dłuższe odpalanie - zupełnie normalne. W końcu komputer wyposażasz w 10 razy mniej pamięci - ma prawo odpalać się wiele dłużej…

Ewentualnie spróbuj odpalić kompa z dowolnej płyty LiveCD - jeśli będzie się zawieszał, problem sprzętowy… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

danyll ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

No to widziałem, nawet w biosie mam pokazane 166MHz, ale pamięć ma max 200MHz, i czy to nie przeszkadza jej pracować na niższej częstotliwości? Dziś ustawiłem frequency na 133 i zmieniłem timingi CL=2.0, tCRD=2, tRP=3, tRAS=5 i ustawiłem cpu również na 133MHz (powinno być stabilniej jak na tej samej pracują, ale też było jedno zawieszenie się systemu).

Zmieniłem motyw i tak samo. Nawet podmieniłem na uxtheme ten oryginalny nie patchowany i tak samo.

Sprawdzałem w start>uruchom>eventvwr usunąłem wszystkie błędy (były 2) w tym błąd General Purpose USB Driver (adildr.sys) dzięki programowi, który pokazuje wszystkie sterowniki w systemie które pozostawiły aplikacje odinstalowane.

Próbowałem odpalić ubuntu z live cd, trochę bootowało i się zacięło na pulpicie też:/ Wcześniej miałem na drugim dysku zainstalowane i jak nie uruchamiał się windows to przechodziłem na ubuntu by sprawdzić maila i miał mniej problemów by odpalić system. Spróbuję jeszcze zeskanować innym antywirusem, z obecnym nie ma konfliktów, mam tylko comodo internet security 4. W menadżerze urządzeń(pokaż ukryte urządzenia) mam tylko znak zapytania przy urządzeniu Flash device (pewnie dlatego że nie ma podpiętego pendrive).

PS. Agaton czytałem temat i na prawdę nie mam pojęcia jak go opisać, bo nie wiem w czym problem jest. Nie pisałem żadnych komp itp ani nic typu mam problem, myślałem, że temat zrozumiały jest. Poprawiłem, mam nadzieję, że dobrze.

Hej,

Nie, zupełnie nie przeszkadza. Pamięci mogą pracować na różnych częstotliwościach - tak zostały zaprojektowane. :slight_smile: A podawane są zawsze maksymalne wartości, by wiedzieć, co można z pamięci wyciągnąć. :slight_smile:

Czyli 99% na to, że nie jest to problem z systemem, a bardziej problem sprzętowy… A skoro tak, to sprawdźmy jedną rzecz - czy komputer nie zawiesza się przypadkiem w momencie, gdy nagrywarka zaczyna rozpędzać płytę??

Możesz na przykład w trybie awaryjnym użyć programu Dr.Web CureIt!.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Sformatowałem dysk, zrobiłem partycję C:\ D:\ E:\ i F:\ i na E:\ zainstalowałem system. Na D: mają być wg programu bad sectory, ale skanowałem ponownie i nie wykrywa tam bad sectora żadnego. Podkręciłem lekko procesor i teraz nie zawiesza się podczas bootowania. Komputer zaczął się uruchamiać bez zawieszania podczas bootowania, ale po załadowaniu pulpitu jeszcze się potrafi przywiesić. Tak do ok 5 minut po starcie. Usunąłem wszystkie wykrzykniki i nieznane urządzenia w menadżerze urządzeń oraz błędy w podglądzie zdarzeń. Co do dvd-romu to nie wiem czy powinna mrygać jego dioda podczas startu systemu skoro wyłączyłem jego bootowanie i sprawdzanie w biosie:/ Wkładam płytki i się nie wiesza system. Skanowałem antywirusami i optymalizowałem system. Ale jeszcze się zawiesza podczas pierwszego uruchomienia. Powoli kończą mi się pomysły.