[RAM] Wybór najlepszej pamięci DDR3 SODIMM

WSTĘP / MOTYWACJA (leniwi, nie czytać)

Podczas, gdy sporo z DobroProgramowiczów bawi się w tej chwili na HotZlocie, ja próbuję sklecić sobie komputer marzeń. Wszystko w oparciu o platformę Clevo P157SM. Praktycznie wszystko, poza samym kadłubkiem już mam - brakuje mi na ten moment jedynie pamięci.

W tej sprawie zwracam się do Was. Próbuję znaleźć w polskim Internecie jakąś racjonalną ofertę, jednak nie dość, że ceny są bardziej losowe niż pomagajace, to dodatkowo każdy towar zawiera utrudniający porównanie zestaw informacji. Istna masakra. Co gorsza, nawet na zagranicznych stronach ciężko znaleźć rzetelne recenzje kości do notebooków.

PYTANIE

Poszukuję pamięci DDR3 SODIMM PC12800 1600MHz z timingami 9-9-9-x, gdzie x<= 28. Szczegółowe wymagania:

  • Współpraca z Intel Core i7 4-gen (żeby nie było, że się zdownclockują do 1333 ze względu na SPD)

  • łączna pojemność 16 GB w 2-4 kościach

  • łączna cena poniżej 660 zł (najlepiej: poniżej 550 zł)

  • wiarygodność, wydajność i niskie temperatury - priorytety w tej kolejności

  • mile widziane: PnP, obsługa Intel XMP (nie jako wymaganie, tylko jako opcja)

Na ten moment znalazłem:

1: http://www.neo24.pl/?p=g_skill_8gb_2x4g … _id=101372

2: http://www.morele.net/pamiec-do-noteboo … c9-453081/

3: Kingston khx1600c9s3p1k2/8g (chwilowo niedostępne [?!])

tylko nie wiem, co z tego wybrać. Dla przykładu, G.Skill ma radiatorek / porządny heat spread, natomiast Corsair ma zwykłego, cienkiego, naklejanego HS. Z Kingstonem nie do końca wiadomo, bo o ile na zdjęciach ma podobny radiator / HS do tego z G.Skilla, o tyle zamówiony parę tygodni temu zestaw do innego kompa ma taki bardziej w stylu Corsaira (a wszystkie numery się zgadzają). Zresztą, z Kingstonem ogólnie jest problem z dostępnością, a np. wersja 8GX obsługująca XMP nie dość, że jest droższa, to nie jestem pewien jak zareaguje na komputer nieobsługujący XMP (gdzieś tam trafiłem na informację, że ponoć bez niego po prostu nie zostaną wykryte, bo “muszą być profilowane”).

KWESTIA POBOCZNA

Czy ktoś z Was wie, czy chipset wbudowany w Clevo P157SM obsługuje profile XMP i ich ręczną obsługę / czy jest do takiej opcji dostęp z poziomu BIOSa? Ew. czy ktoś wie, gdzie można znaleźć screeny z tego ostatniego (Wujek Google nie wie, przedstawia jedynie screeny z MODa do P150EM).

Z góry dziękuję Wam za pomoc :slight_smile:

PS Dość mocno zależy mi na czasie, im szybciej dostanę odpowiedź, tym bardziej wartościowa ona dla mnie będzie, stąd jeszcze większe dzięki z góry tym, którzy odpowiedzą najszybciej ^^