Ratujmy dolinę Rospudy!

Wczoraj (17.07.2006) Minister Środowiska Jan Szyszko uzgodnił przebieg obwodnicy Augustowa w ciągu planowanej drogi ekspresowej S-8 przez środek bagiennej Doliny Rospudy w Puszczy Augustowskiej. Obszar ten jest ostoją wielu ginących siedlisk przyrodniczych oraz rzadkich gatunków zwierząt i roślin, dlatego też stanowi bardzo cenny element systemu ochrony przyrody w europejskiej sieci Natura 2000. Wybrana i zaakceptowana przez ministerstwo środowiska trasa – półkilometrowa estakada na żelbetowych palach - zniszczy dolinę Rospudy, która jest siedliskiem wilków, rysi, głuszców, orlików i orłów bielików, a przede wszystkim unikalnych storczyków.

Wszelkie propozycje alternatywnych tras obwodnicy, zgłaszane głównie przez środowisko osób zajmujących się na co dzień ochroną środowiska, przyrody, ale też przez stowarzyszenia zajmujące się promowaniem nowoczesnej infrastruktury drogowej nie były rozpatrywane. Trzymanie się wybranej trasy nie tylko nieodwracalnie zniszczy bogactwo przyrody, ale także spowoduje, że koszty tej inwestycji pokryjemy my, a nie Unia Europejska, unikająca dofinansowywania działań szkodliwych dla środowiska.

Petycja internetowa - zbieranie podpisów

RATUJMY DOLINĘ ROSPUDY <—kliknij na link.

z3492275G.jpg

Więcej zdjęć: Dzikie życie Doliny Rospudy

Petycja internetowa II

VIA BALTICA PETYCJA —kliknij na link.

Trwa akcja zbierania podpisów pod apelem do prezydenta Kaczyńskiego. Dotychczas zebrano ich ponad 100 tysięcy. Jest jednak niestety duże niebezpieczeństwo, że po raz kolejny głos obywateli zostanie zlekceważony. Żeby do tego nie dopuścić powinniśmy pokazać wagę, jaką przywiązujemy do tej sprawy. Do Warszawiaków: Spotkajmy się w piątek, 28 lipca o godz. 15.00 (przewidywany czas ok. 30 minut) pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 48/50. Transparenty i okrzyki powinny dotyczyć wyłącznie ochrony Doliny Rospudy, tylko w ten sposób nasz apel będzie lepiej słyszalny.

Pamiętajcie, że dziś Rospuda jest symbolem sprzeciwu wobec niszczeniu naszego wspólnego dobra i wszystkiego, co piękne.

Więcej:

10 prawd oczywistych o Dolinie Rospudy prof. Simony Kossak

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Adam Wajrak o Dolinie

Dlaczego przypnę się do drzewa

rospuda.jpg

To co dzieje się w państwie polskim to jest żenada. Strach pomyśleć, że zniszczeniu może ulec takie miejsce przez tyle lat nienaruszone niszczycielską ręką człowieka.

Śmiechu warte :evil:

Żenada :frowning: Ale wierzę, ze protest wszystkich ludzi dobrej woli pomoże :slight_smile:

Dla Wszystkich, którzy lubią czasem wypocząć w miejscach pełnych spokoju…

z art. Dzień Wajraka nad Rospudą

rospuda.jpg

Żeby dotrzeć do doliny, trzeba przebyć las. Tego lasu nie pamiętałem zbytnio. Nie wiem dlaczego. Może dlatego, że gdy byłem tam ostatni raz wiele lat temu, na drzewach jeszcze nie było różowych kropek i napisów obwodnica. Taka kropka to wyrok. Te zostaną wycięte pod samą obwodnicę i drogi techniczne. Napis obwodnica jest tam, gdzie przebiega środek planowanej drogi ekspresowej.

rospuda.jpg

W sumie trzeba będzie wyciąć około 26 tys. drzew :o . Teraz dzięki kropkom, strzałkom i napisom widać, o które drzewa chodzi, o które fragmenty lasu. Już nie są anonimowe, tak jak na mapach.

To nie są byle jakie laski. Niektóre porośnięte świerkami i sosnami mają grubo ponad sto lat :evil: . Nie posadzono ich w sznurek, to las naturalny. Gdzieniegdzie strzelają ku niebu dumne augustowskie świerki i sosny.

Sosna-bu.jpg

Nie wycięto ich, nie przerobiono na deski, bo gdy w lasach wokół Augustowa toczyły się wojny, w wielu drzewach utkwiły odłamki. A takich sosen i świerków z odłamkami nikt nie chciał do tartaku. No i zostały. Piękne stare drzewa z różowymi kropkami. Tym razem odłamki ich nie ocalą.

Wcale się nie dziwię, że może tu mieszkać głuszec, że bielik :or: - największy nasz ptak drapieżny - właśnie tu znajduje odpowiednio mocne drzewa na swe wielkie gniazda.

z3492568G.jpg

  • A rysia widziałem kawałek stąd, gdy spał w rozwidleniu sosny - mówi mi Andrzej Monwid, który wychował się nad Rospudą.

rysie.jpg

Wilki też tu są. Nie dziwię się.

z3492600G.jpg

I choć gorąco jest jak nie wiem co i choć pora do oglądania zwierząt jest nie najlepsza, bo w taki upał to chowają się one w najgłębszych chaszczach i oczeretach, spotykam sarny. W taki upał to jest coś.

sarna.jpg

Potem suche bory przechodzą w bory podmokłe. Bo ten rejon jest też pełen śródleśnych bagienek. Potem znów lasy są suche, bo tuż przed doliną jest wzniesienie. A z tego wzniesienia, do którego dobija wijąca się rzeka Rospuda, widać całą dolinę. Olbrzymie połacie trzciny poprzetykane wysepkami. To, że wysepka to wysepka, widać po wystających nad trzciny drzewach.

Gdzieś tam na środku tej doliny przez lornetkę udaje mi się wypatrzyć pomarańczowy punkt. Musieli to zaznaczyć zimą, gdy dolina zamarzła, bo w lecie dojść na środek doliny po prostu nie sposób. Tam właśnie ma iść obwodnica.

rospuda_3.jpg

Można zamknąć oczy i sobie to wyobrazić :shocked!: . Betonowa estakada, a na niej sznury samochodów :vamp: :dres: . Huk i smród. ](*,) :zly:

A teraz, po sezonie lęgowym nad doliną, jest cicho. Wiosną na pewno jest gwarno jak w ulu. Muszą się tu lęgnąć tysiące ptaków. Dziesiątki tysięcy mają tu zapewne i trasę, i miejsce odpoczynku w drodze na miejsca lęgowe. Co ma swoje lęgowiska w trzcinach i na niedostępnych wyspach, mogę się tylko domyślać. Może gdzieś właśnie na wyspie w obumarłej olszy wykuwa dziuplę dzięcioł białogrzbiety. Może…

z3492595G.jpg

Naprawdę szkoda słów - podpisuję się pod petycją

:roll:

A poco w Augustowie obwodnica, ja bym puścił VIA BALTICA przez Gdańsk:) Gdyby zrobili obwodnice w Warszawie, to dopiero by bylo, ja bym nie protestował…

a moze zrobia wiadukt z drewna i pomaluja na zielono, by sie w oczy nie rzucal :lol:

Złączono Posta : 28.07.2006 (Pią) 11:03

vrh hyhyh tylko taki elokzacki Krk ma juz prawie z kazdej strony obwodnice :smiley:

heh :: MARIO :: wiem!! Najlepsze jest to, że ja nie mieszkam w Warszawie :mrgreen:

.: W Poznaniu i Warszawie pikiety na rzecz

ratowania Doliny Rospudy!

POZNAN - czwartek 27 lipca 2006 o godz.15.00, u zbiegu ulic Polwiejskiej i

Strzeleckiej (obok pomnika Starego Marycha).

Wiecej informacji http://wiadomosci.ngo.pl/strona/215577.html

Organizator: Ruch Ekologiczny “Zielona Alternatywa”

zielona_alternatywa (x) o2.pl

WARSZAWA - piatek 28 lipca o godz. 15.00, pod Palacem Prezydenckim (ul.Krakowskie Przedmiescie 48/50) .

Wiecej informacji http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/215622.html

Organizator: Monika Koziel, tel. 0 604143583, monikak (x) szpitalna.ngo.pl

Przyjdz i przekaz dalej znajomym, zeby tez przyszli!

Pozdrawiam serdecznie,

MZ


Malgorzata Znaniecka

Koordynator Kampanii “Via Baltica” / IBA Casework Officer

Ogolnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptakow / Polish Society for the

Protection of Birds

http://www.otop.org.pl

tel./fax: + 48 85 740 11 54

tel. + 48 605 072 963

akcja na nic, wiadomo, że tak czy siak, droga zostanie zbudowana

mimo to, jestem za tym, żeby nie drogi tam nie było…