reactOS


(kwasior) #1

Chciałem zapytać czy na systemie reactOS będzie działać kamerka internetowa Trust WB-1400T Webcam?

Czy wszystkie programy chodzące na win.xp będą chodzić na reactOS?

Z góry dziękuję. :stuck_out_tongue:


(Init3) #2

Buauahaha :mrgreen: Takie rzeczy to tylko w erze

IMO ReactOS to jest bardziej ciekawostka przyrodnicza niz system operacyjny. To nie jest linux więc co tutaj robi ten temat?

Nie, na 90% nie pójdzie, tak jak 99% programów z windows. Nie widze sensu zabawy w reactos, to juz lepiej zaopatrzyc sie w linuksa + cross office + cedega, albo zostac przy windzie. Taka jest moja opinia.


(squeet) #3

kwasior proszę zmienić temat na konkretny, mówiący o problemie.


(Mir Hag) #4

Też mi się wydaje, że nie pójdzie. I rzeczywiście przeciętny program się nie uruchomi, ale jest dosyć spora lista programów, które działają. Musisz zobaczyć na stronie twórców. Jest to dosyć ciekawa alternatywa dla tych, którzy chcą korzystać właśnie z tych programów (np. Visual Studio - z tego co pamiętam), ale nie chcą kupować windy. Przewaga w takiej sytuacji ReactOSa nad Linuksem + wine polega na wydajności. Więc na pewno ma to grupę docelową, ale jako system do codziennej pracy jest całkowicie niefunkcjonalne.

PS Nie chcę przywłaszczać sobie roli moderatora, ale wydaje mi się, że mimo wszystko ReactOS pasuje do tego działu "duchem" :slight_smile:


(Init3) #5

Z tą wydajnością bywa różnie. Podczas testowania reactosa pamiętam, że system zawiesił mi się podczas instalacji firefoxa, więc dałem sobie spokój. Zresztą tu jest lista obslugiwanego softu http://www.reactos.org/support/index.ph ... p&sec=home, z tym że należy pamiętać, że kompatybilność i stabilność jest różna co pokazują gwiazdki obok programów. Sama idea "darmowego windowsa" jest ciekawa, jednak nadal jest to projekt bardzo niedopracowany, coś miedzy win 3.1 a win 95, a moze jeszcze nizej. Dlatego powiedziałem, że bardziej ufałbym linuksowemu cross office. No i praktycznie wsparcie dla sprzętu nie istnieje :?


(Dawidmo84) #6

Zainstalowałem i odpaliłem pod Qemu, ślimaczy się to, praca jest praktycznie nie możliwa (jak dla mnie)

Po instalacji normalnie na drugim dysku i próbie odpalenie systemu przez GRUB-a, przełączył bootloader no i się zawiesił, więc dałem sobie z tym spokój


(sCooBy^) #7

react os to niedopracowana przeróbka fragmętów kodu windows 2000 krążącego po p2p - nic w tym nie działa oprócz chyba win rar i notatnika. nie radze instalować.


(Mir Hag) #8

Były pod adresem twórców zarzuty, że korzystali z kodu, który wyciekł z Microsoftu i rzeczywiście znaleziono kilka takich fragmentów. Zostały one usunięte a osoby, które mogły mieć kontak z powyższym kodem odsunięte od projektu. http://www.reactos.org/en/news_page_14.html

Jeżeli nie znasz się i nie jesteś pewny swoich wiadomości to się nie wypowiadaj. Nikt nie twierdzi nigdzie, że ReactOS jest stabilnym systemem operacyjnym przeznaczonym do pracy. Ale Twoja wypowiedź według mnie była wyjątkowo nie na poziomie.

Pozdrawiam


(sCooBy^) #9

hag@ To i tak nie zmienia faktu że ten projekt jest martwy (delikatniej - utopijny). Rozwój tego dzieła trwa już kilka lat i nic sie w nim ciekawego nie zmienia.

ps. Pisze oprogramowanie na platforme windows już od dobrych 8 lat. I dziwi mnie jedna żecz odnośnie kodu react-os - kod windows 2000 wyciekły z M$ jest niekompletny i akurat w react os brakuje (tzn. są utworzone puste funkcje, procedury) wywołań API których kodu nie ma w lewych źródłach windows 2000. Co do identyczności kodu to się z tobą zgodzę lecz jest to tylko odpatrzenie i podejście do problemu inną drogą (a bo tu zamiast z src win200 gdzie była pętla while zastosowano "for" itp).


(Mir Hag) #10

Co do utopijności to ze smutkiem muszę się zgodzić. Choć martwy nie jest.

Co do kodu - Boję się, że gdy kod wypłynął kilku programistów ReactOSu przejrzało go i na pewno zdarzyło się, że z niego skorzystali (niestety są tylko ludźmi). Ale myślę też, że na chwilę obecną kod reactOSu jest czysty (oczywiście z jakąś tam dokładnością), bo po prostu za niebezpieczna byłaby sytuacja gdyby "zapożyczyli" jakieś rozwiązania, Microsoft raczej nie ma poczucia humoru.

Pozdrawiam


(sCooBy^) #11

Jak to mówią - co nie jest identyczne to jest inne - więc MS może tylko sie przyglądać jak kto chce (nie mówie już o react os) korzysta sobie ze źródeł (nie można opatentować idei) :smiley: