RealMusic za darmo VS. płatne serwisy - prawo polskie


(Kam) #1

Witam.

Jest taka sytuacja - kumple przerabiają pliki MP3 na pliki RealMusic dla telefonów komórkowych. Takie dzwonki umieszczają na swojej stronie internetowej za zupełnie darmo. Przyuważyli to goście z wapste*a, którzy się czepili kumpli, że oni rozdawają dzwonki bez pozwolenia, które to pozwolenie mają goście z waps*era (zapewne muszą troche tracić na to pozwolenie). Czepiają się i piszą, że spotkają się w sądzie ... Chodzi o to, że na waps*erze są do kupienia dzwonki a u moich kumpli wszyscy mogą sobie ściągać za darmo. Waps*er się czepia, że bez pozwolenia rozprowadzają po sieci takie dzwonki (tym samym waps*er troche na tym traci, bo po co kupować jak można mieć za darmo) podczas, gdy oni (waps*er) sprzedawają je za jakieś tam pieniążki. Waps*ter wykupił pozwolenie na sprzedaż dzwonków. A koledzy dla własnej przyjemności robią takie dzwonki i rozprowadzają na swojej stronie bez pozwolenia, tyle, że za darmo. Czy w takiej sytuacji, Waps*er słusznie robi grożąc kolegom sądem? Jak to wygląda jeśli chodzi o prawo?


(fiesta) #2

A skąd wiesz że wapster nie ma wykupionych praw od autorów owych utworów ??

Twoji kumple oczywiście zpłacili w ZAIKSIe tantiemy za korzystanie z MP3 które wykorzystują do robienia dzwonków :stuck_out_tongue:


(Kam) #3

A co z tego, że waps*er wykupił (nawet gdyby) prawa od autorów utworów ... Wykupili i zarabiają na tym. A kumple po prostu robią i rozdawają. Dobroduszni chrześcijaninie :).

Czy zrobienie czegoś takiego dla innych za darmo, też nie jest w pełni legalne i uczciwe ... Waps*er to waps*er, ich świat. A kumple robią dla siebie i rozdawają ... Mają prawo sie dopierniczać?


(fiesta) #4

Nie bo rozpowszechniają za darmo cudzą własność intelektualną z której artyści czerpią zsyki (między innymi z tantiemów płaconych np przez wapster).

Radzę Twoim kumplom żeby czym prędzej zlikwidowali owe dzwonki ze swoich stron póki Wapster ma jeszcze ochotę na jakie kolwiek rozmowy z nimi bo jak sprawa trafi do sądu to kolesie zostaną skrojeni na konkretną kasę i to nie na korzyść Wapstera tylko na korzyśc okradanych przez nich właścicieli wartości intelektualnej.

Dzisiejszy świat to nie las Sherwood gdzie jak ktoś kradł bogatym i rozdawał biednym był za to gloryfikowany :stuck_out_tongue:


(Kam) #5

Ale jeśli chodzi o własność intelektualną, to waps*er musiałby mieć właśnie wykupione u samych artystów takie prawa ... Inaczej odpada.

A jeśli chodzi o to czerpanie zysków przez artystów ... Powiedzmy, że ściągną sobie MPtrójke jakiegoś utworu, przerobią to i MP3 usuną ... A zresztą ja już mam mętlik :D.


(Misterdam) #6

Większość artystów w Polsce jest zrzeszonych w ZAIKSie i to ZAIKS reprezentuje ich prawa.

Chyba najlepiej poczytać u źródła http://www.zaiks.org.pl/

I w pełni zgadzam się z fiesta

Moim zdaniem to podaltuje pod :