Reanimacja Komputera, Naprzemienny (wysoki i niski) dźwięk BIOS-a

Witam. Mam pewien problem otóż, dziś stwierdziłem, iż czas reanimować stary Komputer. Pierwsze co, to wyczyściłem go z kurzów, dosyć dokładnie, pędzelkiem, odkurzaczem i suszarką. Po wykonanej akcji Uruchamiam Komputer (to że głośno chodzi, to już pomijam) Ale nagle BIOS daje sygnał naprzemienny wysoki i niski. Czasami po powtórkach wykonanych akcji jest jeden długi dźwięk i naprzemienny wysoki i niski. Brzmi to dość dziwnie. Dodatkowo po wyłączeniu komputera, kopie prądem. Dodam jeszcze, że po podłączaniu kabla do zasilacza jest charakterystyczny dźwięk (takie bzzzz) Wydaje mi się że to zwarcie. Komputer był przechowywany w piwniczce, możliwe może być że był lekko zawilgnięty choć to wykluczam ale nigdy nic nie wiadomo. Czytałem na innych forach, aby wyjąć baterię BIOS-u, nie próbowałem jeszcze robienia że zostawić tylko potrzebne koponenty. Bo troszkę się już boję, szczególnie że mam uraz do prądu, a tam się bzyczy ciągle :smiley: Ale do rzeczy. Pytanie do was, co mam robić dalej, co jest uszkodzone, jak to naprawić ew co wymienić. 

“Dodatkowo po wyłączeniu komputera, kopie prądem.” ? 

Nie mogłeś tego napisać rano ? A tak noc będę miał z “głowy” .

ten naprzemienny dzwiek wysoki niski to blad pamieci. też mialem tak przez pare lat i chociaz zawsze wszystko dzialalo to dzwiek przy wlaczaniu byl (ale tylko gdy uruchamialem zimny komputer, bo jak byl rozgrzany to bylo pojedyncze pikniecie) . pomagalo zwiekszenie timingow na wyzsze, co skutkowalo nizsza wydajnoscia, ale ja jednak wolalem ciut szybciej i mialem ten dzwiek - przyzwyczailem sie

Czyli mówicie że dać spokój ? Nie próbowałem innego kabla podłączać jeszcze, myślicie że to coś da ? 

PS: Jestem zielony w te klocki :D 

Nie poddawaj się tak szybko!

Co się nauczysz to twoje! Ja bym sprawdził zasilacz skoro kopie prądem, powąchaj go czy nie pachnie spalenizną,

albo zdobądź się na odwagę i rozkręć go (tylko blachę) i popatrz, czy coś nie jest przypalone - brązowe, albo spuchnięte kondensatory. Oczywiście wszystko po odłączeniu od prądu.

Zawsze przy reanimacji  takich komputerów najpierw trzeba sprawdzić poprawność wszystkich podłączeń kabelków i innych kart rozszerzeń oraz kości pamięci! Najlepiej wyjąć je, przetrzeć styki czystą szmatką i dokładnie włożyć z powrotem.

Powodzenia i dawaj znać co się udało zrobić!

No to tak, wróciłem ze szkoły i zaraz wziąłem się za pracę przy kompie. Zdjąłem pokrywę, odkręciłem zasilacz a potem finalny moment - zdjąłem pokrywę Zasilacza. I co tam widzę ?! Ogrom kurzów, szczególnie przy gnieździe do kabla zasilającego, orac przy takich a’la chłodnicach. Nwm co to kondensator (zielony) Ale nie widzę tam niczego podejrzanego, zapachu też nie było, ale z ciekawości rozkręciłem. Co dalej ? Czyścić go czy szukać usterki gdzie indziej ? 

 

Wyciągnij odkurzaczem z tego zasilacza wszystkie brudy, potem podłącz do prądu i go włącz jego włącznikiem. Poobserwuj, posłuchaj czy nic nie brzęczy, czy jest cisza. Nie montuj do komputera! To tymczasowo… 

Dobrze, tak więc zaczynam :D 

 

Jeśli jest cicho, nic nie śmierdzi, nie brzęczy, to przyjrzyj się 20-24-pinowej wtyczce na końcu jednej wiązki przewodów. W jednym z dwóch rzędów kabelków na tej wtyczce znajdziesz kabelek zielony, a obok czarny. Kiedy zewrzesz gniazdka tych dwóch przewodów zasilacz powinien zadziałać, czyli uruchomi się wentylator. To taka próba podstawowa, jednak aby się przekonać całkowicie o sprawności zasilacza trzeba by zmierzyć napięcia wyjściowe, a pewnie nie masz czym? Tyle co do zasilacza…

To jest ta taka duża, podłączana centralnie do płyty głównej niedaleko procesora ? 

Tak, ta najdłuższa. [https://www.google.pl/search?q=wtyczka+20-24+pinowa+zasilacza&rls=com.microsoft:pl-PL:IE-Address&tbm=isch&imgil=p1iy0LOm-vZd2M%3A%3BfBSR-RI_ry9R_M%3Bhttp%253A%252F%252Fforum.pclab.pl%252Ftopic%252F1001671-Zasilacz-z-wtyczk%252525C4%25252585-20pin-i-p%252525C5%25252582yta-24pin%252F&source=iu&pf=m&fir=p1iy0LOm-vZd2M%3A%2CfBSR-RI_ry9R_M%2C_&usg=__MNzr4mB5xFuilhq7NBrlO2MGmwM%3D&biw=1579&bih=935&ved=0ahUKEwjPjq-Uh__KAhVFLg8KHfHHBJoQyjcIPA&ei=_YnEVo-cDMXcPPGPk9AJ#imgrc=p1iy0LOm-vZd2M%3A](https://www.google.pl/search?q=wtyczka+20-24+pinowa+zasilacza&rls=com.microsoft:pl-PL:IE-Address&tbm=isch&imgil=p1iy0LOm-vZd2M%3A%3BfBSR-RI_ry9R_M%3Bhttp%253A%252F%252Fforum.pclab.pl%252Ftopic%252F1001671-Zasilacz-z-wtyczk%252525C4%25252585-20pin-i-p%252525C5%25252582yta-24pin%252F&source=iu&pf=m&fir=p1iy0LOm-vZd2M%3A%2CfBSR-RI_ry9R_M%2C_&usg= MNzr4mB5xFuilhq7NBrlO2MGmwM%3D&biw=1579&bih=935&ved=0ahUKEwjPjq-Uh KAhVFLg8KHfHHBJoQyjcIPA&ei=_YnEVo-cDMXcPPGPk9AJ#imgrc=p1iy0LOm-vZd2M%3A)

 

No to ej, dobra, sprawdziłem to wszystko, z zasilacza czasem wydaje się taki bardzo cichy “bzz” I jakby jakies dzwonienie, ale niewiem czy to nie są czasem wymysły mego ucha :D. Wracając, jak mam połączyć te przewody ? Przecież one są w tej kości szczelnie zamknięte, o wyjęciu ich z niej nawet nie ma mowy… Więc co dalej ? 

Edit: Nwm czy to ma jakieś znaczenie, ale ja mam końcówkę 20 

 

Nikt Ci nie każe wyjmować przewodów! Od spodu wtyczki przecież możesz zewrzeć ich styki (gniazdka) przy pomocy zagiętego przewodu (kawałka drutu) lub pęsetą. O to mi chodzi. Ważne, czy wentylator zasilacza zastartuje? Bądź ostrożny! Mam nadzieję, że obudowa działającego zasilacza nie “kopie”? Jeśli tak, zasilacz do śmieci.

W pt przyjeżdża brat, który studiuje Elektrotechnikę. Powinien mieć odpowiedni sprzęt, więc pomiar zostanie dokonany :D 

No to tylko mu przekaż aby zabrał miernik, a ty siedź, patrz i się ucz :wink:

Własna praktyka daje więcej niż lekcje w szkole…

Na lekcjach w szkole to wiesz, narazie pracujemy w Wordzie :D