Recovery HP - czy można to zrobić na innym komputerze?

Witam! Jestem posiadaczem laptopa HP. Ma on w sobie bardzo przydatną funkcję - Recovery HP. Pozwala ona przywrócić system do stanu fabrycznego w kilkanaście minut. Dzięki temu nie muszę mieć żadnej płyty, żadnych sterowników, krótko mówiąc nic, po za laptopem, aby zrobić format. Jest to niezwykłe ułatwienie, dlatego chciałbym zrobić to także na drugim komputerze w moim domu

Czy mogę jakoś przystosować do siebie rozwiązanie HP? Czy mogę ustawić ten sam program? Czy to musi być moment gdy system jest świeżo po instalacji, czy mogę jeszcze zainstalować najważniejsze programy?

Jeśli nie mogę zrobić tego rozwiązaniem firmy HP, czy istnieją inne podobne programy?

Nie. To jest rozwiązanie dedykowane tylko dla HP, ale nie masz się czym przejmować. Mniej więcej podobna funkcja znajduje się w Windows 7 i nazywa się “tworzenie obrazu systemu” i zdecydowanie bije na głowę obecnie stosowane Przywracanie Systemu w Windows XP czy Vista

Zainteresuj się programami do tworzenia obrazów partycji. Instalujesz system, wszystkie potrzebne sterowniki i programy z jakich korzystasz i robisz obraz partycji. Później nie musisz robić format tylko możesz przywrócić całą partycję systemową do takiego stanu w jakim ją zapisałeś (zrobiłeś obraz)

Są to programy takie jak Norton Ghost czy Acronis True Image ale i wiele innych. Przywracanie obrazu trwa parę minut

Możesz nieco bardziej opisać jak to będzie wyglądało? Masz jakieś linki do stron, które pokażą jak to zrobić?

Jeżeli kierujesz swoje słowa do mnie, bo z kontekstu trudno ocenić, to tu nie ma czego opisywać. Tworzenie obrazu systemu jest banalne :slight_smile:

W panelu sterowania/kopia zapasowa przywracanie

kopiazapasowa.png

kopiazapasowa2.png

A po utworzeniu kopii zapasowej system automatycznie tworzy płytę CD zawierającą narzędzia umożliwiające odtworzenie zapisanego stanu systemu nawet w przypadku gdy…system został całkowicie skasowany :slight_smile:

dyskratunkowy.png

Jeśli znów pytanko do mnie to odpowiadam. Instalujesz system normalnie i wszystkie potrzebne sterowniki i programy. Później instalujesz program do obrazów partycji. Jeśli robisz obraz partycji systemowej to musisz stworzyć bootowalną płytę/dyskietkę. Opcja ta w programie powinna być widoczna. Później do tworzenia obrazu nie korzystasz z zainstalowanego programu tylko z tej bootowalnej płyty (tak jest na pewno przy programie Acronis True Image). Wkładasz płytę do komputera, bootujesz z niej i uruchamia Ci się program do tworzenia/wczytywania obrazu. Szukasz opcji “utwórz obraz/create image”, wybierasz partycję której chcesz zrobić obraz, ustawiasz stopień kompresji tego obrazu, zabezpieczenia i miejsce w którym ma się zapisać obraz. Możesz zapisać obraz na dysku (na innej partycji) lub niektóre programy pozwalają na bezpośrednie nagranie obrazu na płytę CD/DVD. Po zakończeniu tworzenia obrazu wychodzisz z programu i normalnie korzystasz z komputera. Gdy będziesz chciał przywrócić obraz znów uruchamiasz komputer z płytą bootującą tego programu i korzystasz z opcji “wczytaj obraz”, zaznaczasz plik obrazu i partycję na którą ma być wczytany. Po zakończeniu działania programu masz partycję C taką jaką zapisałeś w obrazie.

Znalazłem instrukcję tworzenia obrazu za pomocą Noron Ghost http://www.agavk.p9.pl/strony/win_ghost.php ale w przypadku wielu programów tworzenie wygląda bardzo podobnie.

Z darmowych programów jest DriveImageXML

Do wykonania obrazu partycji polecam Partimage, który znajdziesz w GParted LiveCD lub CloneZilla.

Pozdrawiam!