Reczne instalowanie paczek tar oraz programow w kubuntu

Siema wszystkim mam taka sprawe jestem swiezy w swiecie kde linux czy ktos moze opisac jak recznie instalowac paczki ktorych niema w rezpozytoriach? Chodzi mi konkretnie o paczki beta i najnowsze wersje programow, albo zeby ktos napisal gdzie znajde info na temat pisania w terminalu oraz kodow ktore trzeba w nim wpisywac zeby nietrzeba bylo na slepo bladzic, bez tej wiedzy moje kde to jak zlota klatka ktora naklada ograniczenia, niby wolne oprogramowanie a niemozna robic tego co sie chce (wolne oprogramowanie ktore mi nalozylo restrykcje :wink: )system swietny bardzo lubie, a za razem niemogo robic tego co chce bo niewiem jak nadzieja ze ktos zrozumie ten moj maly problem dzieki z gory za wszystkie odpowiedzi pozdrawiam serdecznie.

Firefeniks objektywny uzytkownik Linux/Windows

Witam.

Jeśli spotkasz się z paczkami typu .*tar *.tar.bz2 zazwyczaj instaluje się je w ten sposób (po rozpakowaniu):

./configure

make

make install

Przy instalowaniu ze źródeł musisz też upewnić się, czy masz zainstalowane wszystkie zależności danego programu. Czytaj ‘readme.txt.’

Oczywiście odradzam instalowanie programów w wersji beta, można sobie rozwalić system. Bezpieczniej jest, jeśli już kompilujesz, zamiast instalować zbudować własny pakiet, który w każdej chwili można odinstalować, poczytaj o “checkinstall”.

FIREFENIKS , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

A może przejrzałbyś ten dział, przynajmniej 10 ostatnich postów? Wystarczy zerknąć na tytuły wątków. Skorzystanie z forumowej szukajki też przyniosłoby odpowiedzi na Twoje pytania. Trochę samodzielności.

Instrukcje instalacji znajdziesz w plikach README i INSTALL, jednak w 95% przypadków instalacja ze źródeł nie ma sensu, bo repozytorium Debiana/Ubuntu jest bardzo obszerne.

Dokładnie! Zapraszam więc do zapoznania się z tym postem post2607218.html#p2607218.

Pozdrawiam!

Do"Areh" sory ale mam kupionego laptopa w Belgii to tez niemogo poprawnie napisac, niemoge zmienic systemu klawiatury na polski

Do “marcin’82” dzieki ale cos chyba kolo tego trzeba jeszcze wpicac pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz,

Do “Sawyer” dzieki ale niewszystkie pakiety mozna zainstalowac z rezpozytorium a chce miec swobode dzialania w tej kwestii np: nowego VLC niema w rezpozytorium pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz,

Do “Roobal” dzieki widzialem pozdrawiam i na pewno sie przyda dzieki za odpowiedz,

Dzieki za wszystkie odpowiedzi :slight_smile:

Jak to nie wszystkie? Aktualizacje wprowadzane są do repo. Nie ma teraz, ale za parę dni będzie aktualizacja i VLC wejdzie w najnowszą wersję. To jest Linux - każdy program instalowany z repo będzie aktualizowany. Za kompilację to się nie bierz lepiej - potrzebujesz wielu rzeczy, nie licząc raczej wielu pakietów developerskich, które po drodze zainstalujesz, a na końcu i tak najlepiej utworzyć sobie paczkę ze skompilowanym programem. Kompilacja zależy czego, raz jest trudniejsza raz łatwiejsza, ale generalnie jak jesteś początkującym, to daj sobie spokój. Nie wiem czemu jest tendencja, że nowi wszystko chcą kompilować.

Jak nie możesz zmienić? Ja miałem w rękach netbooka z Windowsem w niderlandzkiej (holenderskiej) wersji językowej i polski układ klawiatury jest tam dostępny, jak w każdej wersji Windowsa. Jeśli jednak piszesz o Linuksie to każdy Linux posiada obsługę polskiego układu klawiatury, więc wątpię aby Areh Ci ustąpił :wink:

Co do kompilacji, jak już się upierasz przy najświeższych wersjach programów to proponuję zainstalować jakieś distro, w którym kompilacja jest bardziej zautomatyzowana, tj. menedżer pakietów sam dba o zależności, np. Arch, Slackware bądź Gentoo a najlepszy pod tym względem będzie, przynajmniej moim zdaniem, FreeBSD i jego porty - w stabilnej wersji cały czas masz dostęp najświeższych wersji programów w portach. W Linuksach jest z tym przeważnie gorzej i trzeba korzystać często z gałęzi testowej lub kompilować ręcznie i się babrać.

Moim zdaniem to jest pewnego rodzaju przyzwyczajenie wyniesione z używania systemu MS Windows, czyli zamiast korzystać z repo, to tak jak w przypadku Windows, szuka się programów w sieci. Delikwent znajduje tar.gz/bz2, widzi tam pełno plików, brak install.exe/setup.exe i zastanawia się jak to dziadostwo zainstalować :wink:

Pozdrawiam!

Do “Roobal” i “Areh” mam kupionego laptopa w belgi nie w holandii jezyk systemow polski klawiatura Belgijiski “Dutch” system zgodnosci znakow na klawiaturze taki jak we Francji a nie w holandji co znaczy ze jak se klawiature polska wbije to pogubie ktorych znakow uzywac a ktorych nie bo sa one w innym mijscu takie jak "A,Q,Z,W,;,?oraz M itp. sory ale powaznie mam problem z przeztawieniem znakow a jak przestawie sobie system pisania to bede mial trudnosci przy pisaniu jak i przy pracy pozdrawiam i moze troche tolerancji w tej sprawie? Chceci mnie banowac bo niemam polskich znakow [-X pozdro

Dodane 02.08.2010 (Pn) 13:55

Do “Jusko” chce sie nauczyc uzytkowac kubuntu tak zebym mogl robic na nim co chce kiedy chce kompilowac instalowac zmieniac konfigurowac burzyc i budowac moze jestem nowy w linux co nieznaczy ze musze zostac na poziomie wiedzy na jakim jestem teraz niewpelni swiadomy i polowicznie znajacy swoj system, gdzies juz napisalem “wolnosc na wlasnym kompie chce” po co mi system ktorego niemoge w pelni wykorzystac?

pozdro

Firefeniks objektywny uzytkownik Kubuntu/Windows7

Po pierwsze nie ucz się go na pamięć, tylko używaj z czasem będziesz wiedział więcej.

Jak chcesz poznać Ubuntu/Kubuntu to na początek najlepiej zapoznać się z jego nieoficjalnym podręcznikiem w sieci :arrow: http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Lucid_pl :wink:

Czyli masz niderlandzki, bo zapomniałem wspomnieć że w Belgii też się mówi pod niderlandzku (holendersku) i chyba też po francusku, więc sprawdź w jakim języku jest system. Zapewne jak zmienisz układ klawiatury na Pools (po niderlandzku - polski) to będziesz miał zmienione ustawienia liter inne niż na klawiaturze ale powinny być. Banować to Cię raczej nikt nie będzie ale lepiej załatw sprawę z Arehem na osobności, z każdym można się dogadać :wink:

Pozdrawiam!

Więc jeśli chcesz kompilować, to VLC pobierz, po czym skompiluj. Pytanie tylko…po co. Efekt będzie taki, że ćwierć systemu zawalisz devami do kompilacji, po czym niektóre muszą zostać do działania programu. Po drugie aby odinstalować program ze źródeł, potrzebujesz tych źródeł na dysku (aby strzelić make uninstall). Po trzecie osiągniesz tylko tyle, że będziesz miał ten program w wersji XYZ o parę dni wcześniej, niż jakbyś czekał na aktualizację z repo. Po czwarte - programy ze źródeł nie zaktualizują się same, więc co wydanie będziesz musiał samodzielnie kompilować nową wersję, kiedy po instalacji z repo aktualizowałby się sam. Każdy program kompiluje się inaczej i innych składników do kompilacji potrzebuje. Czasem kompilować trzeba, kiedy program jest tylko w postaci źródeł lub nie ma paczki dla Twojego distro, ale generalnie kompilować można sporadycznie. Owszem - nieco się w życiu nakompilowałem - własne custom-kernele, developerskie wersje programów itd.

Aha - po kolejne na liście, kompilacja trwać może sobie sporo, czasem i 30, czasem 40 minut, zależy co kompilujesz. Dlatego też moim zdaniem bez minimum 2 rdzeni nie warto czekać (by zaprzęgać oba do pracy) , bo był kaprys kompilacji, kiedy istnieje paczka.

Do “Roobal” dzieki ale jak juz mowilem system znakow na klawiaturze sie niebedzie zgadzal i nic na to nie poradze tam gdzie “a” bede mial “q” itp zamienionych z 8 znakow pozdro

Dodane 02.08.2010 (Pn) 19:48

Jusko dzieki spoko kumam oco ci chodzi ale caly czas szukam drogi zeby swobodnie instalowac paczki tar pozdro

Dodane 02.08.2010 (Pn) 19:54

Roobal ja wiem ziomek jak to sie polski po nederlandzku pisze mam system po polsku po za tym “kan ik well spreken nederlands engels en deutch pools mijn muder taal” pozdro pomyslcie troche jeszcze chyba pisze jak czlowiek ze potrzebuje informacji na temat kubuntu a nie prowokacji jezykowych :slight_smile: ziomki szczeze pozdro

Dodane 02.08.2010 (Pn) 20:04

Meka to nie zainstalowac pakiet tar tylko znalezc odpowiedz na pytanie jak to zrobic!

Mozecie przestac pisać co co i jak niech ktos po prostu napisze jak "sudo i co dalej

ziomki reszta mnie nieobchodzi po prostu chce wiedziec co mam pisac pozdro

Dodane 02.08.2010 (Pn) 20:06

Do Roobal ziomek w tej twojej lokacji polowa zeczy skreslona mozesz mi wyjasnic o co ci chodzi?

Dodane 02.08.2010 (Pn) 20:08

“Niechce byc uzaleznionym od rezpozytoriow” pozdro moze za jakis czas pomoge tez komus jak bede wiecej wiedzial pozdro

Każdego tara instaluje się inaczej - niektóre wymagają użycia make, inne qmake itd. Zawsze jest plik tekstowy INSTALL lub README gdzie autor pisze co jest wymagane. Ogólnie to wygląda tak:

./configure <-- sprawdza czy masz wszystko do kompilacji

make <-- kompiluje program

sudo make install <-- instaluje

Ale to ogólniki - po ./configure wywali Ci tonę rzeczy których nie masz do poprawnej kompilacji. Każdy program potrzebuje innego zestawu pakietów, dlatego nie ma jednej metody na każdy tar. Każdy programista używa innych komponentów do swojego programu, dlatego zawsze co innego potrzeba do kompilacji. Już wspomniałem - pobierz źródła VLC czy choćby Wine i zobacz o co chodzi.

albo zaczne windowsowe wersje przerabjac pod lina w tar pakiety w sumie czemu nie bo przeciez jak na ludzki rozum to przeciez mozliwe jest hehehe pozdro

Prawdopodobnie dane rozwiązanie jest nieaktualne lub może być z czymś niezgodne, np. z jakąś licencją lub coś w tym stylu, nie czytałem tego w całości, bo nie mam takiej potrzeby, więc nie wiem dokładnie, dlaczego jest pokreślone :wink:

Jak pisałem, co do kompilacji to lepszym rozwiązaniem jest jakaś dystrybucja automatyzująca ten proces, lub instalować/kompilować tak jak pisałem w innym poście, do którego dostałeś odnośnik.

Tak poza tym proponuję, jeden system postawić dla kompilacji i w nim “smiecić” i podczas kompilacji stworzysz sobie paczkę deb ze skompilowanym programem i zainstalujesz w systemie codziennego użytku.

Tak poza tym jak chcesz instalować/kompilować programy z tarów to niestety, czeka Cię trochę czytania i poświęcania czasu, musisz być tego świadomy :slight_smile:

Nie żebym się czepiał ale piszę się akurat duits i moeder, chyba że w Belgii jest inaczej no ale nie ciągnijmy już tego, to tak na zakończenie tematu języka w twoim komputerze :slight_smile:

Pozdrawiam!

Jusko musze do tego podawac lokalizacjie pliku ? Jak standardowo zapisac to ? Mozesz podac jakis przyklad np. pobrane itp. i jak to zapisywac wiem ze uzywa sie “~” od razu dzieki ci i wam wszystkim ktorzy udzielili odpowiedzi serdecznie pozdrawiam i dziekuje za kazda pomoc

Dodane 06.08.2010 (Pt) 23:19

Roobal ja ci tylko znak dalem ze ja ten jezyk znam ale spoko po za tym pisze “spreken” niet “perfect schreiven” wszystkiego dobrego pozdro