Regulator obrotów AAB / Scythe Kaze Q - czy warto?

(Gen Salvador) #1

Witam,

Witam mam zamiar kupić jakiś solidny i w przystępnej cenie regulator obrotów do swojego blaszaka. Trafiłem na regulator firmy AAB,

http://aab.com.pl/cooling-speed-control ... l?cPath=95

i przyznam że nie wygląda on najgorzej, aczkolwiek wolałbym zaczerpnąć opinii osób które go używały.

Zależy mi na regulacji na stabilizatorach napięcia lub tranzystorach, nie na zwykłym potencjometrze gdyż chcę podłączyć kilka wentylatorów do jednego kanału.

Czy może dołożyć do Scythe Kaze Q ?

http://www.cooling.pl/scythe-kaze-q-35- ... 51990.html

ale ten ma dużo mniej czytelne oznaczenia

Będę wdzięczny za wszelkie info.

Pozdrawiam!

(nic ciekawego) #2

Scythe ma max. 12W na kanał, ten drugi max 10W.

Firmy AAB nie znam, ale regulator wygląda przyzwoicie, jeżeli chodzi o technikę wykonania to ciężko będzie znaleźć regulator tylko na potencjometrach gdyż owy potencjometr musiał by być dużej mocy, a te są drogie, więc nie masz się co martwić bo wydaję mi się że ok 99% taki regulatorów nie jest zrobionych na potencjometrach. Swego czasu znalazłem schemat regulatora wykonanego tylko na potencjometrach i powiem ci że jeden taki potencjometr kosztował ok 20zł.Natomiast regulator napięcia, np. popularny LM317T, na którym prawie wszyscy robią takie regulatory kosztuję za sztukę ok. 1zł.Wracając do tematu :wink: brał bym ten tańszy ze względu na niższą cenę, jest bardziej czytelny, wykonanie też niczego sobie, pewnie zrobiony jest na tych samych kostkach co Scythe.

pozdrawiam

ps. ewentualnie możesz pokusić się o zrobienie własnego regulatora, może nie wyjdzie ci produkt jak z fabryki, ale ta duma że wykonałeś go sam, bezcenne :wink:

(jarekm26) #3

Wg. mnie, a mam podobny do nich regulator firmy zalman, sa one zrobione

na stabilizatorach napięcia 7805/06, dlatego regulacja odbywa się w

przedziale 5/6V-12V, one wszystkie są do siebie podobne, przy czym

Zalman MC-ZMF1, masz jeszcze do dyspozycji dwa przełączniki

5V/OFF/12V, dzięki czemu możesz jakiś wentylator lub podświetlenie,

czy co tam innego wyłączyć na stałe, natomiast regulator na LM317/350,

ma takie zalety że regulacje masz praktycznie od 0Volt, pozostaję

jedynie kwestia odpowiedniej obudowy tego...

(Gen Salvador) #4

Myślałem o samodzielnym wykonaniu, ale obecnie nie mam ku temu warunków. Ten Scythe wydaje sie solidnie zrobiony, ale jeśli mam płacić więcej za to samo to rozsądniej wziąć AAB.

Może ktoś się orientuje czy te diody nie są jakoś zabójczo jaskrawe ? czytałem przy niektórych regulatorach że przyciemniają się wraz ze zmniejszeniem obrotów, ale nie wiem czy w tym modelu też tak to działa

(jarekm26) #5

zgadza się, to wszystko jest na jedno kopyto robione, tyle że AAB to jest polski

producent, i ich jakości bym był pewniejszy...

ewentualnie mrugają z większą częstotliwością, a na pełnym napięciu

jasno świecą, najbardziej rażą w oczy niebieskie, najmniej rażą zielone lub czerwone...

(Gen Salvador) #6

Hmm.. na stronie AAB natknąłem się na mało pocieszającą opinie na temat podobnego regulatora,

http://aab.com.pl/cooling-speed-control ... iews_id=10

Oszczędzę sobie więc podobnych przygodach i wezmę Scythe który jest wszędzie chwalony, różnica 15zł to tyle co nic, jeśli mam być zadowolonych z regulatora każdego dnia.