Reinstalacja Windows 7 oraz Ubuntu na laptopie z UEFI

Witam! Mam laptopa Dell Inspiron 17r 7720 na którym po zakupie jest tylko 1 partycja. Okazało się, że ten komputer posiada UEFI. Chciałbym przeinstalować Windowsa 7 zainstalowanego od zakupu na laptopie, ale w ten sposób, aby nie używać UEFI.

Chciałbym: zainstalować Windows, stworzyć w nim 3 podstawowe partycje, użyć GParted, z 1 podst zrobić rozszerzoną i dać na niej logiczne, dla Ubuntu. I tu jest mój problem. Robiłem to na ‘zwykłym’ laptopie, bez UEFI, a jak mogę zrobić to tutaj? Jak mogę przy instalacji najpierw Windowsa a potem Ubuntu stwierdzić/wybrać, żeby instalował się bez UEFI, tylko żebym miał normalnie GRUB po restarcie? Jak mogę dowiedzieć się, jak teraz jest zainstalowany Windows którego mam od zakupu (czy normalnie czy przez UEFI)?

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :slight_smile:

Wyłącz w biosie Secure Boot i boot’owanie za pomocą UEFI (ustaw Legacy), zakładka Boot.

placebo , nie możesz nie używać UEFI, które jest następcą BIOS i robi to samo + jakieś PRISM-pierdoły.

Dlatego instalujesz zupełnie w ten sam sposób, jak na zwykłym BIOS.

Nie musisz stawiać niczego na Legacy, jak napisał falcon89 , bo i Windows 7, i Ubuntu działają bez tego.

Wyłączać Secure Boot raczej nie musisz wyłączać, bo z tego co wiem, obsługuje on tylko Windows 8, a ty masz starszą wersję i działa.

Co przez to rozumiesz? UEFI to nie jest instalator.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Unified_Ex … _Interface

@falcon89: Właśnie o to mi chodzi. Chciałbym wywalić Win7, zrobić w nim partycje (3 podstawowe,), potem w Gparted LiveCD z jednej podstawowej zrobić rozszerzoną, i na niej logiczne dla Linuksa. Czy da się tak zrobić? Chodzi mi o to, czy jeśli wyłączę te funkcje, to czy mogę od razu instalować Windowsa 7, i w nim usunąć istniejącą partycję i zrobić dalej, jak chciałem? Będę wdzięczny za odpowiedź, bo bez linuksa ani rusz :wink:

Proszę, tu screeny z mojego biosu - czy tak będzie ok?:

http://s6.ifotos.pl/img/2013-07-1_nnsqxpr.jpg

http://s6.ifotos.pl/img/2013-07-1_nnsqxpn.jpg

@4lpha: znalazłem poradnik, w którym pisze, że można nie używać UEFI i właśnie tak bym chciał zrobić.

Tak.

Jeśli chcesz wszystko usunąć z dysku to skorzystaj z Gparted (pozostaw nieprzydzielone miejsce i zainstaluj 7).

Przy instalacji 7 możesz potrzebować sterowników do SATA (są na stronie producenta).

Secure Boot nie powinno być domyślnie włączone w laptopie z 7.

Takie są domyślnie partycje: http://s6.ifotos.pl/img/166107978_nnahrww.jpg

Zgodnie z tym co udało mi się wyszperać w Internecie, partycje OEM i Recovery przydają się, gdy trzeba przywrócić system do ustawień fabrycznych (F8 PRZED pokazaniem się logo DeLLa po uruchomieniu). I to mnie trochę zbiło z tropu muszę przyznać … O ile Windowsa będę używać bardzo rzadko, to chyba jednak taka funkcjonalność by mi się przydała …

Pytania:

  1. jak i czym mogę zgrać partycje OEM i Recovery, aby potem je przywrócić? (nie stracę gwarancji?)

  2. załóżmy, że mam już na DVD obie partycje, podzieliłem dysk GParted, zainstalowałem Ubu, itd, to jeśli będę chciał przywrócić system z partycji OEM i Recovery, to rozumiem, że przywróci on wszystko fabrycznie (usunie Ubuntu?)

  3. a może lepszym pomysłem jest nieruszanie partycji OEM i Recovery, a jedynie wywalenie partycji OS, podzielenie jej na 3 partycje (będzie OK, bo z recovery bedą 4, czyli bangla), instalacja na pierwszej Windowsa 7, druga to dokumenty windowsowe moje, i trzecia dla Ubuntu… Wtedy bym miał pozostawione recovery i OEM, no i ewentualnie w razie wyższej konieczności bym usunął Ubuntu …

Może ktoś coś doradzić? :wink:

Ad 1. Backup partycji recovery zrób za pomocą Dell Backup and Recovery Manager (powinien być domyślnie zainstalowany w systemie).

Ad 2. Zazwyczaj przywracanie za pomocą recovery odtwarza obraz dysku taki jak przy pierwszym uruchomieniu laptopa.

Ad 3. Ja bym się nie bawił w recovery, system w wersji preinstalowanej ma dużo zbędnych programów (śmieci) od producenta, ja bym zainstalował czystą wersję 7 (używając klucza z naklejki), by uniknąć możliwych problemów z aktywacją systemu możesz skorzystać z tej porady link, sterowniki znajdziesz na stronie Della.

dzięki zrobione i działa :slight_smile: