Rejestr Windows

Witam

Od jakiegos czasu szukam inf. na temat: Gdzie przy instalacji jakiegos programu umieszczane są w rejestrze informacje na ten temat

tzn… jak instalujemy jakis program dodaje on najczesciej jakies wpisy w rejestrze:

:arrow: (gdzie),

:arrow: co moze dac mi ich modyfikacja,

:arrow: czy po odinstalowaniu programu wpisy z rejestru sa kasowane czy tam pozostaja,

:arrow: w jaki sposob je szybko i latwo skasowac (jesli zostaja)

:arrow: co oznaczaja te podstawowe kategorie w rejestrze (np. HKEY_USERS)

:arrow: jakimi programami mozna latwo modyfikowac rejestr, robic jego kopie itp

Z gory dziekuje za pomoc 8)

polecam do tego system mechanic pro , jv16 power tools 2005 albo darmowy regcleaner

wpisy po progsach pozostają , jakieś śmiecia , aby je bezpiecznie usunąć użyj programów które wymieniłem wyżej :slight_smile:

Wiem ze te programy które podał Sam Fisher nie zawsze przynosza skutki usuniecia wpisu po programie :slight_smile:

Ja jeśli chce wyczyścic kompa z wpisów po programach to robie to tak.

1.RegCleaner lece ogólnie

  1. Start -> uruchom-> regedit

HKEY_CURRENT_USER -> Software -> i tam kasuje klucz od danego programu.

albo

HKEY_LOCAL_MACHINE -> Software -> i z tamtąd też kasuje bo czasami sa zapisane w obu lokalizacjach :slight_smile:

Spoko ale czy podczas instalacji programow owe wpisy dodaja sie tylko do tych 2ch kategorii czy jeszcze gdzies indziej? I czy za pomoca rejestru mozna jakos np zmieniac opcje programu?

Raczej można, ale to już wyższa szkoła jazdy :))

Nie nie tylko sa jeszcze gdzie indziej, ale juz nie wiem gdzie :slight_smile: Rejest Windows jest tak rozbudowany ze trudno znaleźc w nim drobne pozostałości po programach.

A skad mam wiedziec lub jak to sprawdzic gdzie dany program dodaje wpis do rejestru (czy jest to mozliwe :o )

Są programy które śledzą i analizują zmiany w rejestrze systemu operacyjnego.

Coś nie wiesz wpisz i czytaj:

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

A na jakiej zasadzie dzialaja te programy czyszczace rejestr? Czy one sprawdzaja czy dana aplikacja zostala juz skasowana z kompa i wtedy dokonuja skasowania odpowiednich wpisow w rejestrze czy moze inaczej… ?

Tak. Czyszczą pozostałości po odinstalowanych programach tj. nieprawidłowe wpisy które możesz sam zaznaczyć lub program automatyczne zaznaczy np. :

:arrow: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=29&id=178

Zazwyczaj pozostają.

Edytorem rejestru który jest w Windowsie. Aby go uruchomić:

Start => Uruchom => Komenda regedit

Można programami które robią większość za Ciebie a można ręcznie. Takim programem ułatwiającym jest np. RegCleaner. Aby wyczyścić w nim należy Narzędzia => Czyszczenie rejestru => Wykonaj wszystkie wyżej wymienione. Program będzie szukał błednych wpisów. Gdy zakończy to to co znalazł zaznaczasz i klikasz na “Usuń zaznaczone”. Można też ręcznie, zazwyczaj resztki pozostają w kluczach:

HKEY_LOCAL_MACHINE :arrow: SOFTWARE.

Tam jest lista zainstalowanych lub też odinstalowanych programów. Wpisy po odinstalowanych możesz usunąć.

Wpisy od różnych rzeczy. Można powiedzieć, że pogrupowane to tak jest :roll: Wymienię możę dwa i skarakteryzuję(dla przykładu) :slight_smile:

HKEY_LOCAL_MACHINE

Informacje o sprzęcie, ustawienia itp

HKEY_USERS

Ustawienia użytkowników komputera.

Zależy od tego co zrobisz z danym kluczem. Jeżeli zmienisz na gorzej to system będzie gorzej chodził, natomiast jak ustawisz lepiej jakąś wartośc itp to system będzie lepiej chodził (chyba) itp.

Programy do tego służące zazwyczaj wyszukują błędne, już nie potzrebne pwisy (np. po odinstalowanych programach) i umożliwiają usunięcie ich. Takie programy są wg. Mnie wygodniejsze niż szukanie, i kasowanie ręcznie w edytorze rejestru złych kluczy. Usunięcie błędnych wpisów może spowodować trochę szybszą pracę systemu :slight_smile: