Rekordy statyczne WINS dla klienta Windows 7

Witam,

mam problem z rejestracją rekordu statycznego klienta Windows 7 w WINS chodzącego pod Windows Server 2003. Pomimo utworzenia mapowania statycznego dla danej nazwy NetBIOS i podania adresu IP, serwer WINS nie przyznaje danego adresu IP klientowi. Dla DHCP sprawdzając na kliencie (w7), ipconfig/all serwery WINS podawane są przez DHCP prawidłowo. Klient w7 ma włączone NetBIOS.

Czy ktoś wie dlaczego Windows 7 nie może pobrać adresu skonfigurowanego jako mapowanie statyczne?

Nie wiem dlaczego chcesz przypisywać IP po NetBIOS? Nie prościej zrobić w DHCP zastrzeżenie na adres karty (MAC)? Adres IP jest przydzielany przez DHCP.

ps. to cytat z wiki:

po prostu łatwiej mi śledzić w WINS. DHCP wolę nie ruszać.

Ok, tylko widzę jeden problem. Masz DHCP włączony i to od niego zależy jaki adres IP otrzyma komputer. W windows 2003 serwer wins tak naprawdę tylko zbiera od komputerów ich nazwy NetBIOS i adresy IP i “wiąże” je ze sobą. WINS nie przydziela dla protokołu IP adresów, ta usługa jest zarezerwowana tylko dla DHCP. W sieci może być tylko jedna usługa która może przydzielać dynamicznie adresy IP, w innym przypadku jest konflikt.

Serwer WINS może zarezerwować dany adres IP dla danej nazwy (mapowanie statyczne). Chodzi o to aby DHCP, który widzi WINS, trzymał w rezerwie wskazany IP dla danego komputera. To chyba jest możliwe (dla Windows XP przynajmniej).

Żeby DHCP zarezerwował dany adres IP musisz wejść w konsole DHCP i tam jest zakładka zastrzeżenia. Wewnątrz zakładki klikasz nowe zastrzeżenie i wpisujesz adres IP który ma być zastrzeżony oraz adres MAC, potwierdzasz i masz z głowy. Ja też kiedyś wolałem go nie tykać i co restart serwera miałem inne adresy IP na komputerach, w końcu posłem po rozum do głowy i porobiłem zastrzeżenia dla 50 maszyn, hula aż miło. Tak jak pisałem WINS łączy nazwy PC z ich adresami IP. To że działa na XP może oznaczać że, albo masz na XP statyczne IP ustawione, albo są tak często uruchamiane ze DHCP ciągle przydziela im taki sam adres IP (u mnie DHCP domyślnie dzierżawi adres IP na 7 dni).