Replikacja 2-ch serwerów (windows server 2012) w 2-ch odległych lokalizacjach

Przerażają mnie takie rady :wink:

1 polubienie

@crono2552: najszybciej osiągniesz to wypychając serwer w chmurę (Azure, lub podobne rozwiązanie). Mówiąc wprost - na chwilę obecną zupełnie nie ogarniasz tematu ‘wielowymiarowo’ i przechodzisz przed ulicę jendokierunową nie patrząc się w dwie strony :wink:

Masz awarię elektryczności. Lecisz na zasilaniu awaryjnym. Pracownicy pojechali do domu. Zły pomysł żeby odłączyć serwer?

Tak, zły. Poza tym jeśli masz UPS i serwer go monitoruje, a nie jak w 90% firm, z którymi miałem do czynienia, serwer nawet nie wiedział, że jest podłączony do upsa, sam się wyłączy.

Poza tym UPSy czasami wymagają takiego rozładowania, a Ty wiesz też czy działa wszystko jak należy. Np. takie Delle co jakiś czas same wykonują test baterii, poprzez przełączenie się na zasilanie bateryjne i rozładowanie do 25%.

Jesli masz UPS, ktory jest monitorowany, wszystko powinno odbywać się automatycznie, tj. serwer powinien sam się wyłączyć i sam się wlaczyć po powrocie zasilania. Do tego możesz ustawić, aby serwer włączył się dopiero przy 10% naładowania baterii. Unikasz wtedy sytuacji, gdzie serwer co 2 minuty włącza się i wyłącza, bo są kilkuminutowe przerwy w zasilaniu lub startujesz z kilkuminutowym opóźnieniem. Wszystko zależy od sprzętu jaki masz we władaniu.

Miałem też sytuację taką, że serwery po wyłączeniu i ponownym włączeniu tak obciążyły sieć elektryczną, że wywaliło bezpieczniki. To była właśnie firma, w której serwery nie mają pojęcia, że są podłączone do UPSa i startują przy pierwszym lepszym powrocie zasilania.

Tylko wciąż mówimy tu o jednym serwerze stojącym w sumie nie wiadomo gdzie z awariami zasilania trwającymi nawet dobę. Weźcie to pod uwagę. Włączenie serwera pomimo braku zasilania o 8 rano pozwoli ruszyć z pracą firmy. W innym wypadku firma stoi. To nie jest zgodne ze sztuką ale ten przypadek od początku nie jest.

Z windowsem to jest nie możliwe do zrobienia i jak niby chcesz to zrobić,totalnie bez sensu.2 windowsy z tym samym kluczem online? życze powodzenia.W ogóle cały pomysł jest bez sensu bo żeby to zrobić to te 2 systemy by sie musiały synchronizowac w czasie rzeczywistym czyli w przypadku dużych transferów by lagowało to połączenie zdalne.I byś miał takie lagi że by sie nie dało korzystać ani z jednego ani z drugiego.

Oooo jest i @eskimosek :slight_smile: Dlaczego zakładasz, że oba Windowsy będą na tym samym kluczu? Jeśli firma ma pieniądze na licencję, to dlaczego uważasz nadmiarowość za bezsens?

Wyjaśniliście mi wiele spraw na które teraz patrzę całkiem inaczej dlatego chciałbym zmienić swoje zapotrzebowanie, opiszę to tak:

mam zamiar zakupić 2 serwery po leasingowe, UPS i macierz dyskową . Wizja jest taka 2 serwery muszą być spięte ze sobą żeby w razie awarii jednego drugi kontynuował pracę (tzw wysoka dostępność) i mieć połączenie z macierzą gdzie będzie od 4 do 8 dysków w RAID6 chyba że ktoś sugeruje inny najważniejsze jest żeby dane były możliwie najlepiej bezpieczne (wykonuję backup’y na bieżąco), prosiłbym aby ktoś podał gotowe rozwiązania lub linki do poradników gdzie mógłbym poczytać o takich konfiguracjach - może nie jestem w tym biegły jednak szybko pojmuję takie rzeczy i jestem w stanie po wcześniejszej teorii przygotować takie rozwiązanie :slight_smile:

Dziękuję wszystkim zainteresowanym za okazaną mi pomoc.

@crono2552 w takiej konfiguracji nadal masz pojedynczy punkt awarii wyłączający cały “system” więc pytanie czy to ma sens? :wink:
Zamiast 2+1 musiałbyś mieć 2+2 + pełna redundancję sieci. A to nawet w sprzęcie poleasingowym najmarniej jakieś 50-75tyś zł, za coś co będzie wydajne i z GWARANCJĄ.
Lepiej zakupić dwa dobre serwery z co najmniej 8-16 miejscami na dyski postawić na tym wirtualizację np za pomocą HYPER-V i użyć StarWind Virtual SAN Free do zapewnienia klastra active/active dla storage z użyciem dysków lokalnych w serwerach.

1 polubienie

@RolandPierzga w zasadzie też zauważałem że 2 serwery + tylko 1 macierz dyskowa to za mało aby zapewnić HA, jednak wydaje mi się że wyliczone przez ciebie koszty są przesadzone gdyż po leasingowe serwery w konfiguracjach z wystarczającymi xeonami + 48GB RAM można dostać od 1300zł do tego macierze w przedziale 1000 - 2000 zł i to wszystko z gwarancją na minimum rok co w moim wypadku jest wystarczające gdyż w ten rok inwestycja się na pewno zwróci.

Aktualnie nasze plany wyglądają następująco:
2 serwery każdy po 48GB RAM, + minimum 3 dyski w RAID 5 na system i aplikację
1 macierz dyskowa (po krótkim czasie zakupi się drugą) z 6 dyskami w RAID6 na bazę danych i ewentualne dane do magazynowania.

Zastanawiamy się tylko jak to spiąć na jakie rozwiązania zwrócić uwagę i się zainteresować (gdzieś czytałem o interfejsach SAS)

Czy mógłby ktoś wrzucić jakąś propozycję ofertę która jest kompatybilna mówimy tu o sprzęcie po leasingowym nie wymagam linków do ofert z internetu wystarczy nazwy modeli byle by było to kompatybilne. Co do konfiguracji tego sprzętu raczej będziemy korzystać z usług specjalistów :slight_smile:

@crono2552 za takie pieniadze masz stary sprzet ktory lata swietnosci ma juz conajmniej 10 lat temu…
Pozatym procesory z tego okreu potrafia “brac” po 150wat i wiecej na sztuke. Wstawienie takich serwerow do nieprzystosowanej serwerowni (brak lub nieodpowiedznia klima) spowoduje ze po kilku godzinach bedziesz mial saune i pad wszystkiego, lacznie z gwarancja, ktora zostanie anulowana po odczycie logow… okolo 5-8tys zl musisz liczyc minimum na jakis sensowny serwer, ktory nie bedzie wieku Twojej babci, czyli bedzie maksymalnie dwie generacje wstecz. Np jakis dell r620/720/730, jakis ibm choc dell ma ta przewage ze zazwyczaj jest z idrac ent w standardzie inne marki roznie.
Maciez za 2 tys to brzmi prawie jak super okazja samochodu bez wypadkowego 15lat i tylko 30tys km AUTENTYK. Sorry ale w takie bajki nie wierze. Albo sa ta starocie, ktorych wydajnosc jest zblizona do nasa z 1000zl, albo wykopaliska pamietajace jeszcze dinozaury… kup dwa sensowne serwery, wsadz tam dyski zainteresuj sie tym co Ci podeslalem. Zaoszczedzisz i czas i pieniadze. A jak lubisz kombinowac i odkupowac zlom od zbieraczy Twoj wybor. :wink: ale wiem ze na dobre to nie wyjdzie.

Możesz spróbować Platformy Azure jesli tak ci zależy ma dostępności. Majkrosoft sie tą usługa szczyci ostatnio.

Kolega przesadza z tymi 50-75 tys. cenami. Polisingowe HP z polkami na 24 dyski można mieć łącznie z dyskami za max. 5k pln.

Macierz Synology na 12 dysków to koszt max. 20k pln.

Nowka sztuka serwer lenovo z 12 dyskami SSD kosztował 40k pln.

Forum się znowu rozjechało.

jak zauważył @roobal forum schodzi na inne tory, chciałbym prosić aby ktoś przedstawił swoją wizję, temat jest już opisany ale powtórzę, potrzebuję 2 serwery po leasingowe (wydajność na poziomie xeon x5670 + 48GB RAM) bo szukam oszczędności :slight_smile: , “raczej” potrzebna jest macierz (też po leasingowa - interfejsy komunikacyjne muszą być kompatybilne) na 6 - 8 dysków w RAID6 na dane + baza postgre , cały czas jestem zwolennikiem aby serwery pracowały w oparciu o windows server 2012 myślę że jest to dobry wybór do konfiguracji HA tym bardziej że aplikacja działa tylko na windowsie oraz chcemy umożliwić dostęp zdalny (będą dokupione CALe). Bardzo was proszę o sugestie :slight_smile:

Dosłownie miałem na myśli, że forum się rozjeżdża. Nie mogę na telefonie edytować posta wyżej, aby wyciąć to 40 t, bo ekranu mi nie starcza :wink:

Jesli chodzi o HA, jak pisałem. Serwery rackowe HP z dyskami możesz wyczaić za 4k pln, do tego nawet 64GB RAM ECC, 2 procki 6 rdzeniowe HT.

Możesz tam upchać do 24 dysków o zrobić z tego macierz.

Linbit chwalił się na zeszłej jeseni linuksowej portem drbd dla Windows, więc możesz to sobie przetestować.

Do postgresa są narzedzia do clustrowania serwera baz danych.

Co do WS bedziesz potrzebował 2 licencje, ale Windowsy to nie moja działka, więc tu niech lepiej wypowie się @bachus.

A sama półka na dyski od lenovo to 350usd

Maciez za 2 tys to brzmi prawie jak super okazja […]
Sorry ale w takie bajki nie wierze. Albo sa ta starocie, ktorych wydajnosc jest zblizona do nasa z 1000zl, albo wykopaliska pamietajace jeszcze dinozaury

Bardzo chętnie zobaczę testy, temat jest na tyle ciekawy że spokojnie może trafić na sekcję blogową dp.

Tylko trzeba się upewnić, że nie będzie trzeba kupić dysków certyfikowanych przez Lenovo (tak jak z resztą robi to dell). Bo koszt się potroi.

Co do pomysłów:

  1. Baza danych w azure - SQL Azure (jeśli nie wymaga wielu przeróbek)
  2. Baza danych w azure ale na VM
  3. Amazon