Restart przy nagrywaniu płyt

(Creutzfeld Jacob) #1

Witam!

Mam taki problem, kiedy nagrywam płyte Cd/Dvd to po nagraniu i nacisnieciu ok ( z komunikatem ze plyta zostala pomyslnie nagrana w nero) restaruje mi sie komputer lub jak nagrywam DVD to w trakcie nagrywania ( 50%-70%).

Tasme sygnałowa zmieniłem na 80, nagrywarka jest ok bo sprawdzana na innym komputerze, ktos mi pow ze moge miec zaslaby zasilacz i dlatego sie restartuje.

Dzis obserwowałem uzycie procesora i przy DVD jest 45% a w pewnych momentach nawet 98% i utrzymuje sie przez chwile i wtedy restart.

28331660cf0.th.jpg

parametry zasilacza to : 115V/230V~6/4 A 60/50Hz.

ASPI tez juz zainstalowalem.

Prosze o pomoc !

(ak6) #2

Sprawdź jeszcze temperatury podczas przegrywania. Może procek sie przegrzewa.

(Creutzfeld Jacob) #3

sprawdzalem i to jest wlasnie temp z nagrywania

(ak6) #4

Napisz jaką masz płytę i procesor.

I podaj dokładne dane zasilacza Marka i moc w W.

(Creutzfeld Jacob) #5

mw3eh5.th.jpg

(ak6) #6

A zasilacz ??

Musisz otworzyć budę, żeby zczytać dane z zasilacza.

Czy komp był podkręcany ??

(Creutzfeld Jacob) #7

pict0871ob3.th.jpg

pict0870cb5.th.jpg

nie był podkrecany!

(DexKI) #8

Zasilacz 235W to trochę mało jak na taką konfigurację. Jeżeli restart nie jest spowodowany przegrzewaniem się procesora to zapewne właśnie ze względu na zbyt małą moc zasilacza. Proponuje zaopatrzyć się w zasilacz min. 350W chociaż 400W by nie zaszkodziło :wink:

(ak6) #9

Masz jakiś tragiczny zasilacz. Może być powodem twoich kłopotów. Jeśli masz taką możliwość to pożycz i wypróbuj inny. Jeśli pomoże to kup nowy.

Poza tym napięcie rdzenia procesora jest troszkę za duże. Do stabilnej pracy twój procesor potrzebuje 1,5V. Program pokazuje (jeśli mu wierzyć) 1,75V.

Procki te wprawdzie wytrzymają 1,85V ale przy podkręcaniu. W innym wypadku może to powodować niestabilną pracę.

Więc w pierwszej kolejności popracuj nad zasilaniem.

Pozdrawiam.

(Creutzfeld Jacob) #10

zmieniłem na 400 W i lipa znowu siadł w czasie nagrywania, zrobiłem tez test pamieci i brak błędów

(strażak) #11

Może sprawdź czy po restarcie tworzony jest plik minidump

(Creutzfeld Jacob) #12

no tworzy sie i jak sprawdzam to w kazdym inny blad

(strażak) #13

Jeżeli odczytałeś komunikat z pliku dmp, to wpisz w wyszukiwarkę plików lub w google nazwę pliku, który prawdopodobnie powoduje restart, aby ustalić przyczynę. Zresztą, tam masz wszystko opisane...

(Creutzfeld Jacob) #14

sprawdzalem te pliki ale w kazdym jest inny plik odpowiedzalny (niby!) za ten restart

(Monczkin) #15

nowy123 proszę zmienić tytuł na konkretny.

(qrczak13) #16

To wklej te pliki minidump.

(Ferdek31) #17

nagrywarkę masz ustawioną na master? Jeśli masz jakiś drugi napęd na tym kontrolerze odpenij go i zostaw samą nagrywarkę na master lub bez zworki. DMA masz włączone w menedżerze urządzeń / w opcja kontrolera IDE /? W biosie ustawiony jest tryb auto dla napędu?

(Creutzfeld Jacob) #18

moze troche jasniej z tym biosem bo nie wiem gdzie to

(Ferdek31) #19

wchodzisz w bios przyciskając delete zaraz po właczeniu komputera / albo inny klawisz zależy od producenta biosu /, zresztę pisze na dole "press / tu symbol klawisza / to enter setup"itd. przy włączeniu komputera. W pierwszej zakładce po wejściu do biosu tj. standard cmos features odnajdź napędy , będzie dyskt twardy nagrywarka i cd-rom i zobacz czy wszystkie opcje masz ustawione na auto.

(Creutzfeld Jacob) #20

tak wszystko jest na auto

sprawdzalem jeszcze w dzienniku zdarzeń i dosc czesto pojawia sie blad z ACPI

acpion2.th.jpg

czy instalacja nowego biosu mogla by cos pomoc?!