Restartowanie kompa

(Mathias 14) #1

Chcialbym wiedziec z ciekawosci jakie sa skutki restartowania kompa?? Chodzi mi glownie czy przez to konkretne psuja sie konkretne podzespoly, czy skracam ich zywotnosc itp. slyszalem ze gdy sie duzo restartuje kompa powinno sie czesciej defragmentowac twardziela...co o tym sadzicie?? :?

z gory THX za odpowiedzi :slight_smile:

(aju) #2

nic si臋 z systemem nie dzieje ==> a juz na pewno z podzespo艂ami==> twardziela i tak powinno si臋 defragmentowa膰 przecietnie raz na 1-2 miesi膮ce

(JNJN) #3

A o jakim restartowaniu kompa m贸wimy,awaryjnym - twardy reset,czy typowy wy艂膮cz komputer i uruchom ponownie.

Je艣li twardy reset(przycisk na obudowie,zanik napi臋cia,restsrt awaryjny kompa) nale偶y p贸藕niej u偶y膰 scandiska(chkdsk) i defragmentowa膰 partycje/dysk - jest mo偶liwo艣膰 przy takim restarcie utraty danych na partycji/dysku i oczywi艣cie mo偶e to wp艂ywa膰 na 偶ywotno艣膰 podzespo艂贸w,szczeg贸lnie dysku.

Przy restarcie przez start - wy艂膮cz komputer - uruchom ponownie nic si臋 nie dzieje.

(Bartlomiej Kwiatkowski) #4

w jakiej艣 grubej knidze mi to przemkn臋艂o przez chwil臋 (bodaj偶e "Encyklopedia wiedzy komputerowej") - by艂o tam mniej wi臋cej napisane, 偶e ka偶de uruchomienie komputera powoduje rozszerzanie si臋 podzespo艂贸w komputera (kondensator贸w itp.) i to niby skraca ich 偶ywotno艣膰. Jak chodzi o software, to gdzie艣 indziej czyta艂em, 偶e to ma z艂y wp艂yw na rejestr systemu. Szczerze, to w膮tpi臋, czy kto艣 na to zwraca uwag臋... :doubt:

(fiesta) #5

Po tysi臋cznym uruchomieniu kompa procesor rozszerzy艂 mi si臋 o trzy milimetry, pami臋膰 o 5 a karta graficzna nawet na centymetr, jestem teraz na etapie poszukiwa艅 nowej p艂yty g艂贸wnej w kt贸rej mi si臋 zmieszcz膮 te rozszerzone elementy 8) 8) 8)

(Bartlomiej Kwiatkowski) #6

:hahaha: chodzi艂o mi o to, 偶e na chwil臋 si臋 rozszerzaj膮 a potem kurcz膮 i to niby skraca ich 偶ywot :stuck_out_tongue:

(Asterisk) #7

Przenosz臋 do Na Luzie

(fiesta) #8

Taki jest urok kondensator贸w elektrolitycznych w ka偶dym urz膮dzeniu elektronicznym. Jest to jeden z mniej trwa艂ych element贸w elektronicznych.

Problem jest w tym 偶e w wi臋kszo艣ci p艂yt g艂贸wnych druk jest wielowarstwowy i trudno jest je wymieni膰 na nowe. Tak 偶e usterka spuchni臋tych kondensator贸w ko艅czy si臋 przewa偶nie wymian膮 p艂yty g艂贸wnej na now膮.

(Ford Fokus) #9

A czy przytrzymanie przycisku POWER na obudowie przez 5 sekund te偶 szkodzi? Bo mi si臋 przycisk reset zespsu艂 :smiley:

(fiesta) #10

Przecie偶 naci艣ni臋cie przycisku power na obudowie przy zainstalowanym WIN XP powoduje normalne zamkni臋cie systemu i wy艂膮czenie komputera.