Restartuje się i nie chce odpalić systemu

(Brylancik) #1

Cześć

Mam problem z moim komputerem.

Może ktoś z Was miał podobny i wie w czym tkwi problem.

Ostatnio zaczął mi komputer nieco wariować przy odpalaniu.

W momencie odpalenia "powera" system nie chciał odpalać, nie było też komunikatu pączątkowego na monitorze o stanie dysków, procesora itp., czyli generalnie komputer nie odpalał nawet dotąd by można było wejść do BIOSU. Migały tylko zielona kontrolka oznaczenia na obudowie "power" i naprzemiennie co jakiś czas kontrolki CD-ROM i DVD-RW. Głośnik systemowy co jakiś czas wydawał krótkie pipnięcia. Po jakichś pięciu minutach, komputer w końcu odpalał. Ponieważ ostatnio za każdym razem gdy tylko do napędu DVD wkładam płytkę, komp się zaczął restartować postanowiłem go rozkręcić, odkurzyć i nieco posprawdzać. Od tamtej pory komputer już nie odpala nawet po 5 minutach, po prostu dysk jakby nie dostawał sygnały startu.

Z napędem DVD sprawa ciągle wygląda jak wcześniej, nic nie pomogło, ani zmiana taśmy, ani zmiana napędów między slave i master. Podpiąłem też z napędem DVD dysk na jednej taśmie, ciągle są restarty w momencie wkładania płyty. Na napędzie CD nic takiego się nie dzieje.

Z uruchomieniem komputera radzę sobie w tej chwili tak:

Odpinam twardy dysk od taśmy, wchodzę do BIOS, podpinam taśmę do dysku, robię wykrywanie dysku w biosie, zapisuje zmiany i wtedy system odpala. Niestety czasem system potrafi się sam zrestartować w czasie pracy przy kompie, ot tak.

Przy takim restarcie, znowu muszę robić to fiku miku z odpinaniem dysku co normalnym procesem przy uruchomieniu kompa, nikomu tłumaczyć nie muszę, nie jest;)

Dodam jeszcze, że gdy zrestartuję sam komputer, czy to przez system czy to guzikiem "reset", system odpala normalnie bez bawienia się z odpinaniem taśmy.

Komputer przeskanowałem na obecność wirusów itp.., nic nie złapałem.

Czy miał ktoś podobny problemy z i jakoś sobie z nim poradził?

Czy to problem sprzętowy związany z płytą główną, dyskiem?

Może ktoś ma pomysł na moje bolączki? U mnie pomysłów już brak :frowning:

Dzięki z góry za pomoc

Pozdrawiam

(Seba86mu) #2

Opisywane przez Ciebie problemy wskazują na problem z zasilaczem.

Napisz, jaki posiadasz zasilacz ( producent , moc).

Podaj konfigurację sprzętową (procesor, karta graficzna, pamięć RAM).

Sprawdź, czy na płycie głównej nie masz spuchniętych (nabrzmiałych) kondensatorów.

Spuchnięte kondensatory

(Przemi G) #3

Sprawa migania zielonej kontrolki Powera:

Zdejmi chłodznie z procesora, wyjmij sam procesor przedmuchaj z kurzu piny socketa. Procesor delikatnie umyj jakimś alkoholem, ludwikiem, lub mydłem dokładnie oczyszczając go z starej pasty termoprzewodzącej. Z chłodzenia także zmyj paste. Nałóż nową pastę termoprzewądząca(cena ok. 10zł) na procka(nie za grubo) i załóż chłodzenie, także ostroznie aby proca nie ukruszyć. Myśle że to połowa lub całkowite rozwiązanie na resty i na takie dziwne uruchomianie się Twojego komputera.

Sprawa resetów i problemami z właczeniem:

Przepadaj dokładnie płytę czy nie ma napuchniętych kondesatorów, stawiam że włąsnie gdzieś na płycie głównej Ci napuchły. To także może być rozwiązanie na niuruchomianie się kompa czy restarty.

Drugą rzeczą może być zasilacz spisz nam tu jego nazwę.

Po trzecie podociskaj wszystkie podzespoły komputera bo moze coś zruszyłeś i źle łączy.

Jak nic nie pomoże(łącznie wymiana zasilacza jeśli masz jakiś trefny) to pożycz od kogoś dysk twardy, bo on też niekiedy jest winowajcą restartowania się i ogólnych problemów z stabilnością.

(Brylancik) #4

kondensatory całe, sprawdziłem już wcześniej

konfiguracja kompa:

Procesor: AMD Athlon™ XP 2000+ 1.67GHz

Płyta : ASRock K7S8X.

Pamięć : Hynix 2x256 MB DDR

Grafika: RADEON 9100

Twardy dysk : IBM-DTLA-307030

CD-RW : SAMSUNG CD-R/RW SW-408B i

DVD-RW: LG GSA-H55L

Zasilacz FEEL 300W

Windows XP Professional

(Seba86mu) #5

Ten kiepski zasilacz może być sprawcą Twoich problemów z komputerem.

Czarna lista zasilaczy - zwróć uwagę, że Twój znajduje się na pierwszym miejscu

Najgorsze i najlepsze marki zasilaczy

Jeżeli masz możliwość, to pożycz od kogoś zasilacz jakiejś porządnej firmy i sprawdź, czy problemy nadal występują.

Zasilacz prędzej, czy później do wymiany (dla bezpieczeństwa Twojego sprzętu lepiej prędzej :P).

Dla Twojego sprzętu dobre będą, np. te:

FORTRON FSP-60MDN - 76 zł. z przesyłką, lub

FORTRON FSP400-60PFN - 71 zł. z przesyłką