Restarty kompa

najpierw apel:P

jestem matką samotnie wychowującą 2 dzieci, jestem na skraju załamania nerwowego, nie mam za co życ…no dobra, świruję:p ale mój problem jest również bardzo poważny, nie wiem sam juz co mam robic…prosze o pomoc…z góry dzieki:)

opis problemu.

Jakis czas temu komputer zaczął mi się tak sam z siebie restartowac…w róznych dziwnych momentach…ale głównie, kiedy pracowalem już na nim dłuższą chwilę…restartował się i wyskakiwało, że “system Windows odzyskał sprawnośc po poważąnym błędzie” i propozycja wysłania bądź nie raportu do microsoftu:p

nie pomagał format (ba! czasem pc restartował się już w czasie instalki windy!)

jakos żyłem sobie z tymi restartami, bo zdarzały się w sumie rzadko…ale ostatnio nasiliły się, teraz nawet nie mogę włączyc kompa i zalogowac się do Windowsa, tylko wyskakuje mi komunikat (wcześniej zmieniłem w ustawieniach, zeby zamiast automatycznego restartu był komunikat) -białe literki na niebieskim tle o nst treści:

"Pojawił się problem i system windows został zamknięty aby zapobiec uszkodzenia komputera.

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Jeśli po raz pierwszy widzisz ekran błedu STOP, ponownie uruchom komputer. Jeżeli ten ekran pojawi się ponownie, wykonaj następujące kroki. Upewnij się, czy wszelki nowy sprzęt i opropgramowanie są poprawnie zainstalowane. Jeżeli jest to nowa instalacja, poproś producenta sprzętu lub oprogramowania o wszelkie aktualizacje dla systemu WINDOWS, które mogą byc potrzebne. Jeżeli problemy będą się powtarzac wyłącz, lub usuń wszelki nowozainstalowany sprzęt i oprogramowanie, wyłacz opcje pamięci systemu BIOS, takie jak buforowanie i przesłanianie. Jeśli do usunięcia lub wyłączenia składników musisz użyc trybu awaryjnego, ponownie uruchom komputer, naciśnij klawisz F8, aby wyświetlic zaawansowane opcje startowe, a następnie wybierz tryb awaryjny.

*** STOP: 0x0000000A (0x0000000xC, 0x000000FF, 0x00000000, 0x 804ECA4D)

Rozpoczynanie zrzucania fizycznej pamięci

zrzut pamięci fizycznej został zakończony

w sprawie dalszej pomocy skontaktuj się z administratorem systemu bądź skontaktuj się z obsługą techniczną."

(dodac należy, że tekst był bez polskich znaków, a treśc tego ***STOP zmieniała się, np:

***STOP: 0x0000008E (0xC0000005, 0x00000000, 0xAA191588, 0x00000000)

lub

***STOP: 0x0000007F (0x0000000D, 0x00000000, 0x000000000, 0x000000000)

konfig:

AMD Athlon 2800XP+ /333

płyta gł: MSI KT 4 AV / AGPx8 LAN

HDD 80 GB 7200 8mb

grafa XPERTVISION ATI 9600LE 256mb TV, DVI

pamiec Kingstona DDR 512mb 400

zasilacz MGB 350 ATX

nagrywarka DVD Liteon

mysz optyczna A4 tech

klawiatura Tracera

Głośniki Creative P580

Drukarka Hp 920c

skaner Hp 3500c

WinXP z SP1

Komp testowany z innymi urządzeniami peryferyjnymi (głośniki,mycha,klaw,monitor etc) i nadal jest to samo…

nie byl podkręcany, nic mi się nań nie wylało, płyta nie pękła w napędzie, regularnie czyszczony z kurzu…

nie mogę zrobic loga, bo nie jestem w stanie nawet sie zalogowac…

z BIOSa spisałem temperatury:

CPU Temperature 38’C/102F

System Temperature 28’C/82F

CPU FanSpeed 27,43 RPM

System FanSpeed 0 RPM

VCore 1,616V

+5,0V 5,003V

+12,0V 12,410V

-12,0V -12,153V

-5,0V -5,177V

Battery 3,424 V

+5V SB 5,042V

oprócz tego nie działa mi jeden z kanałów karty dźwiękowej wbudowanej w płytę główną…tzn czego bym nie podpiął to prawa strona głośników/prawa słuchawka jest głucha…moze ma to związek z tymi restartami…?

proszę o pomoc…

jeżeli dzieje się to już podczas instalacji wygląda na to, że coś z pamięcią RAM, dyskiem lub zasilaczem. Jako kolejne podejrzewam kartę grafiki lub płytę główną. Spróbuj przełożyć pamięć do innego gniazda i zobacz czy się nie zmieni, wrzuć screena z Everesta lub Aidy odnośnie taktowania procesora, pamięci itp.

przekładałem pamięc, nawet próbowałem z innymi koścmi, które sprawnie działają w innych kompach i bylo to samo…nie mogę nic zrobic everestem ani Aidą, bo nie jestem w stanie się zalogowac przez ten błąd co mi wyskakuje…:frowning:

Przyczyną restartów może być zasilacz Megabajt 350W. Jak masz możliwość to pożycz od kolegi inny zasliacz i zobacz czy to coś zmieni.

znaczy zły jest?

Zasilacz do wymiany. Poza tym > Przeczytaj to: KLIK i wklej zawartość plików minidump :slight_smile:

Jest najgorszy z możliwych

a mozecie cos polecic do tej konfiguracji?

z Minidumpem moze byc problem, bo nie moge sie dostac do windowsa przez ten komunikat…

a moze to byc cos jeszcze oprocz zasilacza?

Problem z hardware.

Może karta dźwiękowa padła. Trzeba po kolei testować.

Sprawdź RAM programem --> Memtest86

Zobacz tu: http://aumha.org/win5/kbestop.htm

Ja obstawiam zasilacz. Podłącz inny i sprawdź. Do tego konfigu > Fortron 350W :slight_smile:

a w trybie awaryjnym próbowałeś uruchomić? Faktycznie zasilacz nie za bogaty, zwłaszcza marka, chociaż jak by się udał to powinien tą konfigurację “pociągnąć”. Spróbuj odłączyć wszystkie peryferia i napędy. Zostaw tylko dysk twardy i kartę grafiki to zawsze trochę odciążysz zasilacz na starcie kiedy pobór prądu jest największy i zobacz czy Ci się “zawali”.

ok, zobaczę, jutro napisze jak poszło:) a mam jeszcze pytanie, czy mogę z poziomu biosa jakos wyłączyc kartę dźwiękową, tą wbudowaną w płytę główną? Memtestem86 mam działac z poziomu DOSa?

poszukaj w biosie w zakładce Integrated Peripherals opcji OnChip Sound i daj na disabled, memtesta odpalasz z dyskietki lub płyty przy starcie systemu.

słuchjacie, przełożyłem zasilacz z innego, mocniejszego kompa i jest to samo…:frowning:

minidumpów nie jestem w stanie odczytac, bo komp sie restartuje nawet w trybie awaryjnym…

zmieniłem też dysk i nadal to samo…co to jeszcze moze byc? pomocyyy! !!

sparwdziłem memtestem…znalazł ponad 300 errorów…czyli pamiec do wymiany? na ile ten memtest jest wiarygodny, jak myslicie?

wygląda na pamięć ale nie zaszkodzi sprawdzić karty grafiki i najlepiej by było jakąś nVidie, memtest jest raczej wiarygodny, możesz jeszcze spróbować przywrócić fabryczne ustawienia biosu bo jak tam będzie coś nie tak ustawione to test może być przekłamany i w ogóle przeglądnij bios czy FSB, taktowanie procesora, pamięci, opcje ładowania systemu są prawidłowe/ powinno być z twardego dysku, a pozostałe najlepiej wyłączyć /. Uszkodzenie biosu lub złe ustawienia mogą też powodować restarty.

hmmm…no tak, ale jak zrestartuje biosa, to nie jestem pewien czy sam dam rade go potem ustawic tak jak trzeba…

tam w większości się wszystko samo ustawia jak trzeba czasem trzeba jedynie ustawić szynę, taktowanie procesora i pamięci. Tylko nie wyciągaj zworki ale przywróć ustawienia fabryczne. Jak wyciągniesz zworkę to wszystko się “rozjedzie” łącznie z datą. Zresztą możesz zapisać poszczególne ustawienia.

ok, dzieki, zobaczę jak będzie z nową pamięcią, pogrzebię w biosie i napisze jak mi poszło:)

Jest dość wiarygodny, żeby zacząć od pamięci. Jeśli nie jesteś przekonany co do ich wymiany to pożycz na razie od kumpla i zamień na próbę.

Odezwij się jak to zrobisz bo dalsze poszukiwania będą mocno w ciemno. :slight_smile:

już się za czymś rozglądam…a powiedzcie…bo do tej płyty (MSI KT 4 AV / AGPx8 LAN ) mam pamięc DDR 400…a może sytuacja się poprawi jak wstawię 333?

szybkość taktowania zawsze możesz ustawić ręcznie lub na auto, gorzej jak byś przetaktował, jak wstawisz 333, a dobrą to na pewno pójdzie.