Restarty wina podczas gry, zamykanie firefoxa


(Tob505) #1

Witam i proszę o pomoc.

Od jakiegoś czasu windows mi sie restartuje podczas wykonywania "ciężkich czynności" jak np podczas gry(oprócz systemowych) Firefox wyłącza mi sie podczas oglądania filmików w wysokiej jakości przez neta(w niskiej jakości jest ok). Zrobiłem formata, ale nic się nie zmieniło. Pomocy plz.

Mam Win XP SP3

Płyta główna:

Typ procesora Intel Celeron, 1853 MHz (17 x 109)

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-8IR533 (5 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio)

Mikroukład płyty głównej Intel Brookdale i845D

Pamięć fizyczna 512 MB (DDR SDRAM)

Typ BIOS'u Award Modular (11/11/02)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM2)

Port komunikacyjny Port drukarki (LPT1)

Ekran:

Karta wideo RADEON 9200 LE Family (Microsoft Corporation) (128 MB)

Karta wideo RADEON 9200 LE Family (Microsoft Corporation) (128 MB)

Akcelerator 3D ATI Radeon 9200 (RV280)

Multimedia:

Karta dźwiękowa Creative SB Live! Sound Card


(Wszerad91) #2

Wydaje mi się że ma to związek z przegrzaniem procesora. Ściągnij SpeedFan i zbadaj temperaturę podczas oglądania filmiku jeżeli będzie rosła zbyt szybko do jakieś granicy i się wyłączy. Na Intel P4 było to chyba 100 stopni ale w każdym razie będzie to okrągła liczba. Możesz też rozkręcić obudowę i spróbować przedmuchać czy jakoś wyczyścić (szczoteczką do zębów(sucha! !!


(patrx95) #3

Dostosuj się do rad wszerad aby ściągnąć jakiś program do sprawdzania temp. procesora i obrotów wentylatora + sprawdź temperatury w BIOSie (dla pewności). Temp. procesora nie powinna przekraczać 60 st. C i RPM wentylatora powinien wynosić więcej niż 2000.

Jeżeli masz wysokie temperatury to go przeczyść.


(Tob505) #4

dobra mam tego speedfana ale nie jestem pewny tego czy mam czujniki na procku i karcie graficznej bo w evereście nie chcialo mi pokazać temp. W speedfanie pokazuje mi tylko temp HD0

Kompa czyscilem od czasu do czasu

A to cos pod wiatraczkiem od proca (ten niby radiator) jak to mam poznac? czy to takie rzędy metalowych jakby blaszek? Bo jak tak tera spojrzałem to niezle usyfione.


(Wszerad91) #5

Heh właśnie o to chodzi i to jest najważniejsze kusz jest jak by izolatorem i blokuje oddawanie ciepła powietrzu które przepływa przez te żeberka. W biosie nie ma co sprawdzać bo tam temp. są zaniżone (procesor jest minimalnie obciążony). Co do czujników to są na 100% natomiast brak tych informacji jest dziwny ale zacznij od czyszczenia. Możesz zdjąć wiatraczek będzie ci łatwiej ale uważaj żeby nie odczepić całego wentylatora.

  1. Odepnij kabelek od wentylatora

  2. intel_fan.jpg


(Tob505) #6

dzięki za pomoc :stuck_out_tongue: jednak z rozłożeniem tego na części chyba będzie większy problem, na moim jest chyba troche inaczej (W dodatku nie rozchodzą się tak no "koliście" jak tu tylko są ułożone na sobie).

bo u mnie z 2 stron wiatraczka mam takie klamry jakby, próbowałem je poruszyć i jakoś sie rusza reszta obudowy ale dostałem dziwne przeczucie że zaraz coś rozwale XD. Czy jak za nie pociągne bede mogl zdjąć wiatraczek?


(Wszerad91) #7

Kurcze szczerze mówiąc to nie wiem jak to może wyglądać może tak CELERON_SOCKET_432_HEAT-SINK_AND_COOLING_FAN_SHADE_F.jpg3a1c9902-d43d-4f6f-a16c-01d3ca0be8a7Large.jpg


(Tob505) #8

zdjąłem te klamry i noo... cała ta konstrukcja sie bardziej ruszała, wygląda na to ze ta obudowa z klamrami trzyma to wszysko w kupie, ale nie mogłem jej zdjąć( te "klamry" mogłem założyć potem ponownie). Aha a układ tych blaszek mam taki jak na rysunku 2gim. I czemu nie chcesz żebym zdjął go całego(jeśli wogle mam jakieś szanse by to dokonać), czyżby dlatego że go już nie poskładam do kupy? Bede musiał długo nad tym myśleć chyba bo ten wentylator wyjątkowo "uzbrojony" jest


(bober370) #9

Zdejmusie się tylko wentylator a radiotor po 1 jest trudno zdjąć po 2 żeby go ponownie jest potrzebna pasta termoprzewodząca.


(Wszerad91) #10

Układ masz taki a wentylator? Jeżeli dobrze myślę to wystarczy odkręcić tamte śrubki. Jak byś mógł w ogóle zrobić zdjęcie i wrzucić.


(Tob505) #11

przedmuchałem jakos ten radiator, ale nie udało mi sie zdjąć tej obudowy. Wydaje mi sie że jest czysty tera, ale mimo wszystko problem pozostał.


(patrx95) #12

jeszcze musisz sprawdzić temp. albo w BIOSie albo w Everescie...

...co do Everesta to jakiego ściągnąłeś Home Edition czy Ultimate bądź Corporate Edition. Jeśli to 1-sze to zmień na 2 lub 3.

na pewno masz, albo co najwyżej możesz mieć przypalone czujniki ale wątpię. Sprawdź w BIOSie (ale tylko pewnie będziesz miał temp. procesora), bo jak tam nie pokazuje to coś z czujnikami pewnie źle jest.


(Tob505) #13

gdzie dokladnie są temp w biosie(albo gdzie powinny być) Ja nie znalazlem


(Wszerad91) #14

Poszukaj nagłówka Hardware monitor we wszystkich kartach jest nieźle ukryty przynajmniej u mnie. Ale i tak wydaje mi się że to zbyt wiele nie pomoże chyba że temp. będzie naprawdę wysoka.


(Tob505) #15

ogólnie karta graficzna i radiator zwykle są gorące(tak na dotyk). No radiator mniej, ale nie wiem ile mają zara zobacze jeszcze raz ten bios

-- Dodane 24.06.2009 (Śr) 20:30 --

ostatecznie nie udalo mi sie tego znaleść


(patrx95) #16

może w opcji PC Health Status ale najlepiej będzie jak podasz nazwę płyty głównej


(Tob505) #17

sprzęt podalem w 1 poście

a temp rzeczywiście powinny być w pc health ale ja nie mam


(patrx95) #18

mnie jeszcze ciekawi czy nic nie podkręcałeś

podaj informacje z opcji Frequency/Voltage Control


(Tob505) #19

juz jest ok, to jednak były zużyte kondensatory na karcie graficznej