Rok przerwy po maturze... Studia informatyczne? Co wybrać?


(system) #1

Witam

interesuje się informatyka i chciałbym iść zaocznie na studia. Tylko ze nie wiem dokładnie jaki kierunek bo głównie interesuje mnie sprzęt i zagadnienia z nim związane.

Robię też przerwę roczną bo nie mam obecnie kasy i szukam pracy. A na dzienne mnie nie stac(akademik) bo nie pochodzę z bogatej rodziny...

Co radzicie?


(Błażej) #2

Kierunek(specjalizacje) przeważnie wybiera się na trzecim roku


(system) #3

nawet na zaocznych?

a co myślicie o roku przerwy.. dam radę po tym roku przerwy?


(kamil_w) #4

No proszę cię... stypendium socjalne - ok 300zł, mieszkaniowe - ok 120zł, na wyżywienie - ok 50zł (różnie to bywa na różnych uczelniach).

Możesz poczytać o stypendiach np tutaj:

http://wimim.polsl.net/stypendia.html

Jeśli wolisz sprzęt od programowania, to nie polecam informatyki. Prędzej coś związanego z automatyką i robotyką. Albo coś takiego jak Informatyka Przemysłowa (na razie chyba tylko na Politechnice Śląskiej, którą właśnie kończę i w dodatku ten kierunek).

Co ciekawe - dzięki temu, że jest to kierunek finansowany z środków Unii Europejskiej również studia w trybie zaocznym są darmowe.


(system) #5

mam orzeczenie o niepełnosprawności stopień lekki. Czy mogę dostać jakieś stypendium? Jeśli tak to jakie. Dodam że jestem z okolic Poznania :slight_smile:

PS. co myślicie o przerwie rocznej?


(freyah) #6

Zaoczne na państwowej czy prywatnej?

Jak prywatna to może tu? http://www.wskiz.edu/index.php?option=c ... &Itemid=67

Państwowa: http://web.wmi.amu.edu.pl/Default.aspx?tabid=243 cena też nie powala jak na państwowe, ja na WSPiA płacę mniej za semestr na zaocznych.

A co do rocznej przerwy- ja powiem tak, nie wiedziałam co zrobić ze sobą po ogólniaku, mama podsunęła mi pomysł na policealną administrację w moim mieście, za darmo, i nie żałuję. 2 lata, mam dyplom technika, czyli zawód, i teraz dalej ciągnę ten kierunek na studiach- miałam też czas na zastanowienie się czy na pewno to chcę robić w życiu, czy może też mnie oświeci i wymyślę coś innego? :stuck_out_tongue:

Może u Ciebie też jest jakaś szkoła policealna z informatyką za darmo, albo za marne grosze?

Ja nie chciałam robić przerwy, bo bym się rozleniwiła i na studia ani na nic innego bym nie poszła :stuck_out_tongue:


(Sidhmor) #7

Niepełnosprawni dostają stypendia. O szczegóły to pytaj na uczelni. Do tego są preferencyjne kredyty studenckie (ok. 600 zł miesięcznie, przynajmniej kiedyś tak było). Można więc sobie sfinansować studia nie pochodząc z bogatej rodziny. Ważne żebyś wiedział czego chcesz i skończył studia, bo kredyt będzie trzeba spłacić tak czy inaczej.


(system) #8

ale ja bym chciał sobie zrobić rok przerwy a nie dwa lata :slight_smile: bo mam już 20 lat i jestem po technikum informatycznym. Też myślałem o jakiejś szkole ale wszystkie są po 2 lata :(.... Może są jakieś szkoły informatyczne 1 roczne, Jakieś kursy czy coś ? znacie coś takiego?

a lepiej wybrać uczelnie prywatną czy państwową?


(system) #9

To co w końcu chcesz ? Zastanów się, bo jeżeli jesteś faktycznie po technikum informatycznym to po chusteczkę ci szkoła 1 roczna ? Studia to minimum 3 lata.

W ogóle to zobacz czy znajdziesz zatrudnienie po kierunku na jaki pójdziesz.

Ja jestem po informatyce a pracuję na manewrach za 4,5 tys u prywaciarza :smiley:


(system) #10

jako kto pracujesz?

No chce mieć rok przerwy ale chciałbym wtedy coś też robić żeby tylko nie siedzieć w domu ;]


(freyah) #11

Jak jakieś kursy to raczej płatne, chyba że z urzędu pracy by Ci się coś udało dostać.

U mnie 1,5 roku jest technik BHP, kuzyn robił mechatronikę w Poznaniu zaocznie [technik] też półtora roku.

Coś z rocznych w Poznaniu znajdziesz tutaj: http://www.apedukacja.pl/szkola_policea ... a,130.html


(ziggurad) #12

I kończysz studia na wielkim minusie... Wiem że te kredyty są mało oprocentowane ale bardzo boli ich spłacanie... Moim zdaniem już lepiej pracować i studiować zaocznie choć to też dosyć ciężka misja...

Studia techniczne to inż. po 3,5 roku :wink:

Na Twoim miejscu nie robiłbym na siłę czegokolwiek, może przepracuj ten rok z zamiarem pójścia na studia.

Jeśli sprzęt Cie interesuje zawsze jest jeszcze Elektronika i Telekomunikacja na których jestem na UTP w Bydgoszczy. Ale mam informatykę, elektronikę, telekomunikację totalnie wszystko... Niby są specjalizacje ale i tak inne przedmioty trzeba pozaliczać... ](*,)


(ra-v) #13

Ja wracam po roku na studia:-) Chyba jakoś przeżyjemy.

Różnie, z tym ze jak bym wziął i przerwał tak jak teraz musiał bym od razu spłacać. Normalnie się spłaca w rok-dwa po zakończeniu.

Przepracować to obok studiów - doświadczenie przede wszystkim. Im później się uczysz tym jest coraz gorzej - robi się wiele ważnych rzeczy po drodze i studia czasem schodzą na dalszy plan.


(system) #14

czyli uważacie że przerwa nie jest zła :)?

a może jakiś kursik wziąć zamiast rocznej szkoły?

a jaki kierunek doradzacie dla mnie -dla takiej osoby która lubi grzebać w sprzęcie :)?


(Wolfgar) #15

Najważniejsze, żebyś się rozwijał. Stagnacja jest bardzo zła w informatyce. Jak zaczniesz się obijać to powrót do wczesnego wstawania i sumienności będzie trudny. Jak dajesz radę z dojazdem to spróbuj sił tutaj http://www.gowork.pl/praca_podglad,4206663 choćby na jakiś staż za koszty dojazdu i obiad. Gdyby nie to że mam plany do końca sierpnia spróbowałbym już jakiś czas temu.


(Ppppkkk1234k) #16

Szukałem studiów dla siebie i natknąłem się na coś takiego: http://www.iis.wsg.byd.pl/index.php?id=205&submenu=44

Wynika z tego opisu że można dostać stypendium 1000 zł, z tego co sprawdziłem to pokryje czesne z dużą nawiązką


(system) #17

wysyłałem do nich cv, ale nic nie odpisali :(.... nie odezwali się :frowning:

Wysłałem już cv w wiele miejsc podobnych nawet :slight_smile:

ehhh. na razie czeka mnie praca w KFC ..... :frowning:


(Wolfgar) #18

Kiedy wysłałeś? Mi na e-mail o aktualność rekrutacji odpisali po 3 dniach roboczych więc nie ma się chyba jeszcze co spinać. Po za tym najlepiej nosić swoje CV osobiście jeżeli jest taka możliwość (w każdym razie tak mi się wydaje).


(system) #19

wysłałem dawno temu... nie pamiętam kiedy. Ale jak pojawiło się na gumtree to od razu wysłałem :slight_smile: teraz wysłałem zapytanie kiedy będą odpowiedzi :slight_smile: