Router, a komputer stacjonarny i laptop


(Marzen 69) #1

 

Witam,

 

Posiadam obecnie komputer stacjonarny. W najbliższym czasie zamierzam kupić dodatkowo laptopa. Moje pytanie dotyczy sposobu w jaki można by podpiąć tego laptopa pod ta samą sieć co komputer stacjonarny. Czy  modem mam połączyć z routerem, a router z komputerem stacjonarnym? Natomiast laptop połączy się bezprzewodowo poprzez Wi-Fi z routerem ?  I jeszcze jaki router byście mi polecili ?

 

Pozdrawiam
 


(wexel1974) #2

Należałoby napisać jaki modem i od czego posiadasz. Czy to jest jakaś sieć kablowa/radiowa…czy sieci komórkowej LTE…czy też coś ADSL czyli Neostrada lub Netia. Od tego zależy jaki router jest potrzebny…czy router z modemem ADSL czy też bez modemu czyli zwykły xDSL.

Po drugie jakiej prędkości dostęp do internetu masz wykupiony co spowoduje czy potrzebny jest router z tych tańszych czy też droższych.

Jakiej wielkości lokal ma taki router ogarniać.

 :)  To tak na wstępie.


(Marzen 69) #3

Modem Motorola od Multimedii. Prędkość neta: 30mb. Lokal do 40 m2.


(bachus) #4

Jakie dokładnie urządzenie dałą Ci multimedia. Napisz model. 


(Marzen 69) #5

Model EPC 3208


(wexel1974) #6

Więc zakupiłbym router xDSL z przełącznikami 1Gb/s ( takie tez ma Twoja Motorola ) i Motorola służyłaby jako modem a router rządził siecią. Ale jeśli nie przewalasz dużej ilości danych przez sieć to i zwykły router xDSL z przełącznikami 100Mb/s będzie OK.  Z marek routerów polecam TP-Link i ASUS…a model to zależy ile kasy chcesz przeznaczyć i co ma robić taki router oprócz internetu …np. mieć USB dla dysku czy drukarki itp.


(Marzen 69) #7

Okej, dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie czy operator może mi naliczać jakieś dodatkowe opłaty z tego tytułu ?


(wexel1974) #8

Nie.