Router bezprzewodowy a laptop

Witam.

Mam pytanie. Mam laptopa a brat ma stacjonarnego i mamy zwykły router. Jak kupie router bezprzewodowy to odczuje np gorszą jakość połączeń? Czy szybkość zostanie taka sama jaką mam na kablu?

Prędkość połączenia będzie identyczna.

Czyli nie udczuje różnicy? chyba że laptop będzie znacznie dalej niż router.

Zależy w jakim standardzie pracuje twoja bezprzewodowa kart sieciowa.

Jeżeli jest to

801b - do 12 Mbit/s

801g - 54 Mbit/s

801n - ok 100 Mbit/s

Na kablu masz najprawdopodobniej 100 Mbit/s

Wiec taką samą szybkość będziesz miał tylko w standardzie 801n.

Przy połączeniu internetowym nie odczujesz różnicy nawet gdy będziesz używał 801b

Wraz z wzrostem odległości spada maksymalna szybkość.

Tj. przy sygnale 100% masz max 12 Mbit/s a przy sygnale 50% 6Mbit/s

Na laptopie mam napisane 802.11n+BT co to oznacza i czy te parametry są dobre?

Jeśli chodzi o sieć bezprzewodową to muszę się podszkolić:)

B-11Mbit nie 12

G-54Mbit

N-300Mbit

Skoro masz N to posiadasz na 99.9% wstecz kompatybilne standardy czyli N,G,B, możliwe też że A(ja tak mam) ale to już byś musiał mieć osobną antenkę bo A działa na częstotliwości 5Ghz a B,G,N na 2.4GHz.

Oczywiście internet będzie chodził wporządku jeżeli ktoś z was nie będzie ściagał max łączem bo wiadomo wtedy drugiemu komputerowi zostanie mało albo nic.

Przesyłanie plików zależne od prędkości połączenia.

na G wyciągnąłem 3.1MegaBajta na sekundę z szyfrowanie WPA2(TKIP/AES-63 znakowy klucz).

Z tym żebyś mógł się łączyć z A lub N musisz mieć także router/access point współpracujący w tych trybach a takie trochę więcej kosztują niż te popularne B/G.

Ja tam posiadam normalnie standardy B/G i żyję :slight_smile: Jak mi trzeba przesłać jakieś 5GB+ to podłączam pod kabel bo to i tak już chwilę trwa a transfer mam na kablu przeważnie nie spadający poniżej 10MegaBajtów.