Router bezprzewodowy a laptop

(system) #1

Witam.

Mam pytanie. Mam laptopa a brat ma stacjonarnego i mamy zwykły router. Jak kupie router bezprzewodowy to odczuje np gorszą jakość połączeń? Czy szybkość zostanie taka sama jaką mam na kablu?

(dark__jedi) #2

Prędkość połączenia będzie identyczna.

(system) #3

Czyli nie udczuje różnicy? chyba że laptop będzie znacznie dalej niż router.

(Www Rafis) #4

Zależy w jakim standardzie pracuje twoja bezprzewodowa kart sieciowa.

Jeżeli jest to

801b - do 12 Mbit/s

801g - 54 Mbit/s

801n - ok 100 Mbit/s

Na kablu masz najprawdopodobniej 100 Mbit/s

Wiec taką samą szybkość będziesz miał tylko w standardzie 801n.

Przy połączeniu internetowym nie odczujesz różnicy nawet gdy będziesz używał 801b

Wraz z wzrostem odległości spada maksymalna szybkość.

Tj. przy sygnale 100% masz max 12 Mbit/s a przy sygnale 50% 6Mbit/s

(system) #5

Na laptopie mam napisane 802.11n+BT co to oznacza i czy te parametry są dobre?

Jeśli chodzi o sieć bezprzewodową to muszę się podszkolić:slight_smile:

(Bolo92) #6

B-11Mbit nie 12

G-54Mbit

N-300Mbit

Skoro masz N to posiadasz na 99.9% wstecz kompatybilne standardy czyli N,G,B, możliwe też że A(ja tak mam) ale to już byś musiał mieć osobną antenkę bo A działa na częstotliwości 5Ghz a B,G,N na 2.4GHz.

Oczywiście internet będzie chodził wporządku jeżeli ktoś z was nie będzie ściagał max łączem bo wiadomo wtedy drugiemu komputerowi zostanie mało albo nic.

Przesyłanie plików zależne od prędkości połączenia.

na G wyciągnąłem 3.1MegaBajta na sekundę z szyfrowanie WPA2(TKIP/AES-63 znakowy klucz).

Z tym żebyś mógł się łączyć z A lub N musisz mieć także router/access point współpracujący w tych trybach a takie trochę więcej kosztują niż te popularne B/G.

Ja tam posiadam normalnie standardy B/G i żyję :slight_smile: Jak mi trzeba przesłać jakieś 5GB+ to podłączam pod kabel bo to i tak już chwilę trwa a transfer mam na kablu przeważnie nie spadający poniżej 10MegaBajtów.