Router czy switch

(Alienx7) #1

witam, kupilem sobie laptopa i chce go polaczyc kablem sieciowym z PC, mam switcha i nie wiem jak podlaczyc zeby na obu kompach byl internet niezaleznie od tego czy drugi komputer jest podlaczony do sieci (zarowno do neta jak i do sieci 220V.), tak zebym mogl odlaczyc np. laptopa i wyjsc sobie z nim poza dom, a na PC nadal byl net. i na odwrot.

i jeszcze pytanko mam, jesli juz je polacze, to jak bedzie wygladala szybkosc transferu ? czy predkosc podzieli sie na 2 rowne czesci (mam 1024kbit/s, czyli po 512 na kazdym), czy zaleznie od tego ktory komp bedzie cos sciagal, ten bedzie bral caly transfer.

aa i jeszcze. Czasem z kumplami robimy sobie male LANparty i podlaczamy 6-8 kompow do switcha i gramy, tyle ze switch jest pozyczony od kogos kto w tym nie uczestniczy, chcialbym sobie kupic switcha, moze na 12 portów. teraz, czy lepiej kupic switcha, czy router ? i w ogole czym one sie beda roznic ?

(Maciejboss) #2

żebyś miał internet na obu komputerach niezależnie musisz kupić router,

transfer możesz podzielić ale na tych trochę droższych routerach

Router rożni sie od switcha tym ze ma wbudowany modem adsl i możesz podłączyć również do niego kilka komputerów i grac w sieci Lan

(Alienx7) #3

dajmy na to ze kupie takiego routera:

http://www.allegro.pl/item186849191_smc ... _8_zl.html

on ma tylko 1 wejscie na kabel od sieci telefonicznej i 1 na kabel do kompa ?

jak wtedy musze polaczyc to wszystko do kupy ?

mam netie na modemie adsl od neo.

w gniazdu od telefonu mam rozdzialke na 2 ( 1 do telefonu, a drugi do modemu adsl), no i z modemu kabel idzie do PC.

gdzie i ktore kable trzeba pozmieniac, zeby dolaczyc ten router i laptop ?

(Mrooveq) #4

router nie musi mieć modemu adsl, może mieć zwykły port ethernet, albo jakikolwiek inny interfejs :wink:

ogólnie potocznie w zastosowaniach domowych mianem router określa się urządzenie, które potrafi maskować komputery z sieci lokalnej pod jednym adresem widocznym na zewnątrz (funkcja NAT).

transfer będzie się rozkładał dynamicznie w zależności od obciążenia przez poszczególne komputery, chyba że będziesz miał sprzęt, który potrafi statycznie przypisać maksymalną przepustowość dla konkretnych komputerów.

routery mają max 4 porty eth po wewnętrznej stronie, więc jeśli spotykacie się w więcej osób, będziesz potrzebował dodatkowego switcha.

(Alienx7) #5

opisze dokladniej sytuacje, po swojemu bo nie wiem jak to po fachowemu napisac....

zawsze gdy podlaczamy z kumplami kompy to biore z domu komp i zanosze go tam gdzie sie łączymy... czyli w domu kompa nie ma wiec net nie potrzebny, teraz doszedl laptop, ktorego nie wynosze z domu na LANy, ale bede wynosil zeby korzystac z niego poza domem. beda tez takie sytuacje kiedyto PC wyniose, a laptop zostanie. czy ten router wystarczy, zeby podczas nieobecnosci PC, laptop mial neta i na odwrot, czy pod nieobecnosc laptopa PC bedzie mial neta.

i to ponawiam.

(Wpt 13 13) #6

Kupujesz router z modemem adsl i najlepiej wifi to będziesz miał w laptopie internet bezprzewodowo nawet poza domem np. w ogródku (jeżeli laptop ma kartę wifi).

Każdy taki router ma najczęściej 4 porty lan do których możesz podłaczyc komputery i na każdym niezależnie będzie internet :slight_smile:

(Mrooveq) #7

router do którego linka podałeś ma tylko jedno gniazdo ethernet, więc chcąc podłączyć więcej niż jeden komputer do niego będziesz potrzebował switcha.

natomiast jeśli wyjdziesz z komputerem i switchem, to możesz podłączyć laptop bezpośrednio do tego routera i internet będzie na nim działał. jak wyniesiesz laptop ze switchem, to tak samo.

w opisie aukcji jest jeszcze napisane, że można podłączyć dwa komputery jednocześnie bez dodatków, czyli jeden przez usb, drugi przez eth, jednak ja osobiście nie ufam takim rozwiązaniom.

(Alienx7) #8

aha, mnie interesi tylko (w przypadku zakupienia tego routera) trzymanie laptopa w zasiegu kabla, iwec jak wszystko ma dzialac to okej, dzieki wielkie za porady etc.

pozzdro 600 / 800 :stuck_out_tongue: