Router czy switch

witam, kupilem sobie laptopa i chce go polaczyc kablem sieciowym z PC, mam switcha i nie wiem jak podlaczyc zeby na obu kompach byl internet niezaleznie od tego czy drugi komputer jest podlaczony do sieci (zarowno do neta jak i do sieci 220V.), tak zebym mogl odlaczyc np. laptopa i wyjsc sobie z nim poza dom, a na PC nadal byl net. i na odwrot.

i jeszcze pytanko mam, jesli juz je polacze, to jak bedzie wygladala szybkosc transferu ? czy predkosc podzieli sie na 2 rowne czesci (mam 1024kbit/s, czyli po 512 na kazdym), czy zaleznie od tego ktory komp bedzie cos sciagal, ten bedzie bral caly transfer.

aa i jeszcze. Czasem z kumplami robimy sobie male LANparty i podlaczamy 6-8 kompow do switcha i gramy, tyle ze switch jest pozyczony od kogos kto w tym nie uczestniczy, chcialbym sobie kupic switcha, moze na 12 portów. teraz, czy lepiej kupic switcha, czy router ? i w ogole czym one sie beda roznic ?

żebyś miał internet na obu komputerach niezależnie musisz kupić router,

transfer możesz podzielić ale na tych trochę droższych routerach

Router rożni sie od switcha tym ze ma wbudowany modem adsl i możesz podłączyć również do niego kilka komputerów i grac w sieci Lan

dajmy na to ze kupie takiego routera:

http://www.allegro.pl/item186849191_smc … _8_zl.html

on ma tylko 1 wejscie na kabel od sieci telefonicznej i 1 na kabel do kompa ?

jak wtedy musze polaczyc to wszystko do kupy ?

mam netie na modemie adsl od neo.

w gniazdu od telefonu mam rozdzialke na 2 ( 1 do telefonu, a drugi do modemu adsl), no i z modemu kabel idzie do PC.

gdzie i ktore kable trzeba pozmieniac, zeby dolaczyc ten router i laptop ?

router nie musi mieć modemu adsl, może mieć zwykły port ethernet, albo jakikolwiek inny interfejs :wink:

ogólnie potocznie w zastosowaniach domowych mianem router określa się urządzenie, które potrafi maskować komputery z sieci lokalnej pod jednym adresem widocznym na zewnątrz (funkcja NAT).

transfer będzie się rozkładał dynamicznie w zależności od obciążenia przez poszczególne komputery, chyba że będziesz miał sprzęt, który potrafi statycznie przypisać maksymalną przepustowość dla konkretnych komputerów.

routery mają max 4 porty eth po wewnętrznej stronie, więc jeśli spotykacie się w więcej osób, będziesz potrzebował dodatkowego switcha.

opisze dokladniej sytuacje, po swojemu bo nie wiem jak to po fachowemu napisac…

zawsze gdy podlaczamy z kumplami kompy to biore z domu komp i zanosze go tam gdzie sie łączymy… czyli w domu kompa nie ma wiec net nie potrzebny, teraz doszedl laptop, ktorego nie wynosze z domu na LANy, ale bede wynosil zeby korzystac z niego poza domem. beda tez takie sytuacje kiedyto PC wyniose, a laptop zostanie. czy ten router wystarczy, zeby podczas nieobecnosci PC, laptop mial neta i na odwrot, czy pod nieobecnosc laptopa PC bedzie mial neta.

i to ponawiam.

Kupujesz router z modemem adsl i najlepiej wifi to będziesz miał w laptopie internet bezprzewodowo nawet poza domem np. w ogródku (jeżeli laptop ma kartę wifi).

Każdy taki router ma najczęściej 4 porty lan do których możesz podłaczyc komputery i na każdym niezależnie będzie internet :slight_smile:

router do którego linka podałeś ma tylko jedno gniazdo ethernet, więc chcąc podłączyć więcej niż jeden komputer do niego będziesz potrzebował switcha.

natomiast jeśli wyjdziesz z komputerem i switchem, to możesz podłączyć laptop bezpośrednio do tego routera i internet będzie na nim działał. jak wyniesiesz laptop ze switchem, to tak samo.

w opisie aukcji jest jeszcze napisane, że można podłączyć dwa komputery jednocześnie bez dodatków, czyli jeden przez usb, drugi przez eth, jednak ja osobiście nie ufam takim rozwiązaniom.

aha, mnie interesi tylko (w przypadku zakupienia tego routera) trzymanie laptopa w zasiegu kabla, iwec jak wszystko ma dzialac to okej, dzieki wielkie za porady etc.

pozzdro 600 / 800 :stuck_out_tongue: