Router do radiówki


(Pawcio151) #1

Witam

Mam internet radiowy. Antena jest podłączona do jakieś skrzyneczki i od niej leci kabel do komputera. Chce ten internet podzielić na dwa komputery kablem i może jeszcze w przyszłości do trzeciego przez wi fi.

Na allegro znalazłem takie coś...

Co myślicie o tym routerze? http://www.allegro.pl/item817168781_ap_ ... aster.html

Jeśli to coś pomoże to typ adresu mam przypisany przez DHCP.

Czy muszę na coś szczególnego zwracać uwagę przy wyborze routera?

I czy jest możliwość wyłączenia jakoś w routerze wi fi aby nie było niepotrzebnie włączone?

Pozdrawiam :slight_smile:


(Gorgoroth) #2

Nie powiedziałeś jaka konkretnie jest ta radiówka - 2,4 GHz czy 5 GHz. Jeśli 2.4 GHz to polecam Ci taki router: http://allegro.pl/item821182197_tp_link ... 3g_fv.html Posiada on odkręcaną antenę (co w Twoim przypadku być może się nie przyda; dla pewności powiedz jaka wtyczka jest na końcu kabla, który leci do kompa. Mam nadzieję, że nie jest to tzw. antenowy lecz skrętka (RJ-45)) i funkcję klienta. Jeśli chciałbyś stworzyć kiedyś sieć Wi-Fi to należałoby podłączyć Access Point (np. taki: http://www.interprojekt.pl/wiki/Wiki.js ... _TL-WA500G).

Oczywiście, że tak :wink:


(Pawcio151) #3

Wtyczka na końcu kabla to skrętka (RJ-45).

A czy mam 2,4 GHz czy 5 GHz radiówkę to nie wiem. Gdzie mogę to sprawdzić?

W ostateczności mogę kupić zwykły router bez wifi tak aby ogólnie mieć możliwość podłączenia 4 komputerów. Na coś mam zwracać uwagę przy wyborze routera czy mogę pierwszy lepszy kupić?

Na router chcę wydać jak najmniej... byleby spełniał swoje funkcje :wink:


(Gorgoroth) #4

Pierwszy lepszy na pewno nie. Przede wszystkim router nie może być pod ADSL (czyt. np. Neostradę) lecz DSL. Co do wyboru routera to mam małe pojęcie o routerach bez Wi-Fi także nie polecę konkretnego modelu; obecnie siedzę bardziej w sieciach bezprzewodowych. Mam nadzieję, że koledzy z forum coś poradzą :wink:


(Pawcio151) #5

http://www.allegro.pl/item813178684_tp_ ... tanio.html

http://www.allegro.pl/item823364899_now ... ywany.html

http://www.allegro.pl/item821392780_d_link_di_604.html

a co myślisz o tych routerach? Będą dobre? Warto któryś z nich kupić? Jeśli tak to ile są warte... do ilu podbijać?


(Gorgoroth) #6

Osobiście nie mam dobrej opinii o routerach D-Link, jednak jest to moja subiektywna opinia. Być może tylko ja całe życie spotykałem się z zawieszającymi się D-Linkami i być może tylko ja naczytałem się o nich dużo słabych opinii w necie :stuck_out_tongue:

Co do TP-Linka TL-R402M za 45 zł. to jeśli chcesz mieć router najtaniej jak się da to ok, wiedz jednak, że za router mający Wi-Fi trzeba dołożyć powiedzmy 20 zł. (np. ten). Jeśli kupisz ten router (TL-R402M) i zachciałoby Ci się Wi-Fi to musiałbyś kupić AP, a to już wyszłoby trochę drożej. Tak więc jeśli myślisz przyszłościowo i interesuje Cię Wi-Fi to polecam ten sprzęt. Trzeba dołożyć te 4 dychy, ale masz bardzo dobry domowy router DSL z Wi-Fi. A jeśli zależy Ci na kasie to taki za 4 dychy myślę, że będzie ok, jednak nie znam tego modelu i nie wypowiem się na jego temat.


(Pawcio151) #7

Zdecydowałem się jednak na ten model TP-Link TL-WR340G :slight_smile:

Mam nadzieje że z konfiguracją nie będzie dużego problemu :slight_smile:

Dzięki za pomoc Gorgoroth , masz u mnie piwo :smiley:


(Gorgoroth) #8

Ja również mam nadzieję, że będzie się spisywać.

Jakby co to zamieszczam krótki opis konfiguracji routera podobnego do Twojego (czyli mojego :P):

Specjalnie dla Ciebie kilka wskazówek:

:arrow: Operation Mode : AP Router

:arrow: Network > WAN - zapewne Dynamic IP (pierwsza opcja), reszta bez zmian.

:arrow: Wireless > Wireless Settings : SSID (nazwa Twojej sieci), Region : Poland, Channel np. 1 (rzadko używany i najczęściej niezakłócany), Mode : 54 Mbps, zaptaszkowane Enable Wireless Router Radio oraz Enable SSID Broadcast, jeśli chcesz zabezpieczyć sieć : zaptaszkowane Enable Wireless Security, Security Type : WPA-PSK/WPA2-PSK, Security Option : WPA2-PSK, Encryption : AES, PSK Passphrase (hasło do Twojej sieci), reszta bez zmian i jak zwykle Save.

To powinno wystarczyć do poprawnego działania netu. Reszta to już ewentualnie dopieszczanie gdyby np. nie działała jakaś sieciowa gra lub p2p.

Mam nadzieję, że poradzisz sobie i wszystko będzie dobrze działać :slight_smile: Pozdrawiam!